Рамзан Кадиров, який обіймає посаду голови Чечні з 2007 року, заявив, що призначений на посаду «пожиттєво» і не збирається іти з неї. Згідно з чинним законодаством термін повноважень Кадирова має закінчитися у 2026 році. До того ж ця його заява прямо суперечить принципу виборності регіональної влади, прописаному у федеральному законодавстві Росії. Але хто ж може Кадирову завадити?
Проєкт Радіо Свобода Кавказ. Реалії розібрав хронологію того, як Кадиров встановив у Чечні толалітарний режим і дізнався чи є сили, які можуть не дати йому стати «першим чеченським царем»?
Заяву про свою «пожиттєве» керівництво Чечнею Рамзан Кадиров зробив на нараді з силовиками 17 лютого 2025 року – першому публічному заході з його участю з початку року.
Я не з тих, кого будь-хто може звільнитиРамзан Кадиров
Тривала відсутність Кадирова у публічному просторі, коли виконувачем обов'язків голови був прем'єр-міністр Чечні Магомед Даудов, стала підставою для припущень про загострення хвороби у чеченського правителя. На тлі таких розмов Кадиров запропонував усім, хто сумнівається у його фізичному стані, «зустрітися у спортзалі».
«Звертаюся до тих, хто хоче, щоб я пішов: мене призначили довічно. Мене вибрав народ, я не з тих, кого будь-хто може звільнити», – заявив він.
Як все починалося?
Після загибелі батька – Ахмата Кадирова в травні 2004 року, на той момент 27-річний Рамзан Кадиров вже розглядався як ключовий наступник, але федеральний закон дозволяв йому обійняти цю посаду лише після досягнення 30 років.
Батько нинішнього прокремлівського лідера російської республіки Чечні Рамзана Кадирова, перший президент Чечні у складі Росії Ахмат Кадиров загинув у результаті вибуху бомби у 2004 році. Перед тим, у 1990-х роках, він брав участь у боях проти російських військ у Чечні, але наприкінці 1990-х перейшов на бік Росії. Серед методів правління Кадирових, як сина, так і батька, на думку правозахисних організацій, відзначаються тортури, страти і викрадення.
Держрада Чечні попросила Путіна знизити віковий ценз, але тоді змінювати закон не стали.
Майже на три роки крісло президента зайняв колишній міліціонер Алу Алханов.
Молодий Кадиров демонстрував свою перевагу та конфліктував із президентом республіки. Наприклад, у квітні 2006 року між їхніми охоронцями перед комплексом урядових будівель сталася перестрілка, потім група лояльних Рамзану Ахматовичу чиновників на чолі з міністром фінансів Елі Ісаєвим зажадали від Алханова піти у відставку. У відкритий конфлікт довелося втручатися Путіну, який прийняв перших осіб Чечні в Кремлі і спробував примирити їх хоча б на якийсь час.
У подальшому, Кадиров щоразу ставив Москву перед вибором – чи вони самі усувають його конкурентів, чи будуть проблеми.
У жовтні 2006 року Рамзану Кадирову виповнилося 30 років, а в лютому його призначили виконувачем обов'язків президента Чечні. У березні парламент республіки 56 голосами із 58 вперше затвердив його на цій посаді.
Алханов після передачі влади Кадирову отримав посаду заступника міністра юстиції Росії – тобто відправлений на «почесну пенсію» і перестав грати значну роль у політичному житті регіону.
При обранні Кадирова на другий термін у лютому 2011 року голосування відбулося вже одноголосно. Наступного року в Росії ухвалили закон, що дає регіонам право самим визначати форму проведення виборів губернаторів – безпосередньо населенням чи через представницьку владу. Парламент Чечні за згодою Кадирова зупинився на першому варіанті.
На «виборах» у вересні 2016 року Рамзан Кадиров висувається від владної партії «Єдина Росія» і отримує за даними ЦВК майже 98% голосів.
На останніх «виборах» у 2021 році Кадиров перевершив попередній результат: за офіційними даними, йому віддали 99,7% голосів за рекордної явки в 94%. Для дотримання процедури альтернативою йшли колишній депутат парламенту і мер Грозного Іса Хаджимурадов («Справедлива Росія») і депутат парламенту від КПРФ Халід Накаєв.
Яскрава ознака атмосфери, у якій відбувалися ті «вибори»: після численних схвальних коментарів на адресу Хаджимурадова у чеченських пабликах, «опозиційний» кандидат вилучив свій аккаунт у Instagram. Опозиційний чеченський телеграм-канал 1ADAT тоді з посиланням на жителів республіки повідомляв про «каруселі», масові фальсифікації та інші порушення, покликані продемонструвати рекордну явку та всенародну підтримку «падишаха».
Влітку 2023 року Кадиров заявив, що на його місце «нікого не шукають, я сам не допущу появи необхідності шукати» і підтвердив, що після закінчення повноважень братиме участь у виборах 2026 року.
А може?
Ще у 2012 році парламент Чечні ініціювали поправки до Конституції республіки, що дозволяють обиратись главою республіки довічно. Однак на федеральному рівні в Росії з 2015 року діяло обмеження на кількість термінів для губернаторів – не більше двох. Тобто можна залишатися на посаді двічі по п'ять років поспіль, нагадує у розмові з сайтом Кавказ. Реалії електоральний аналітик Іван Шукшин. Ця заборона діяла шість років.
Закон, що діяв з часів Єльцина, змінили у перші місяці повномасштабного вторгнення в Україну
«Слідом за ухваленням поправок до Конституції в 2020 році, розкладання електоральних інститутів, що почалося з голови, торкнулося регіонів. Закон «Про загальні принципи організації законодавчих (представницьких) і виконавчих органів державної влади суб'єктів РФ», що діяв з часів Єльцина, змінили у перші місяці повномасштабного вторгнення в Україну – з червня 2022 року обмеження губернаторських термінів в Росії перестали діяти», –зазначає співрозмовник.
Тож Кадиров, якщо виходити з нинішнього російського законодавства, має рацію. Він може обиратися главою республіки скільки завгодно разів. У цьому сенсі війна відкрила дорогу багатьом жахливим практикам, вважає Шукшин.
Інший експерт з російського виборчого права на умовах анонімності зазначає, що скасовані в 2022 році обмеження «і раніше не особливо дотримувалися», але зараз жодних навіть формальних перешкод для нового терміну Кадирова ні на федеральному, ні на республіканському рівні немає.
«Але це не робить фразу про «призначення пожиттєво» менш комічною, тому що, по-перше, він не призначений, а обраний під час прямих виборів і, по-друге, не назавжди, а на п'ять років», – наголошує аналітик.
За законом Кадирова все ще можуть позбавити повноважень президент Росії чи парламент республіки, нагадує експерт.
Бере приклад з Путіна
Кадиров бере приклад із Путіна, який може залишитися президентом Росії до 2036 року, тому його «піхотинець» розраховує на відміну будь-яких обмежень за термінами, зазначає в розмові з Кавказ. Реалії член ради правозахисного центру «Меморіал» Олександр Черкасов.
В Росії, по суті, два таких політики – Путін та Кадиров. Як йому це вдалося?
«Із початку 2000-х глава Чечні послідовно працював над зміцненням власної влади та усуненням будь-якої альтернативи. В Росії, по суті, два таких політики – Путін та Кадиров. Як йому це вдалося? Він щоразу ставив Москву перед вибором – чи вони самі усувають його конкурентів, чи будуть проблеми. Проблем ніхто не хотів. У результаті отримали дуже велику проблему», – зазначає експерт.
За майже 20 років Рамзан Кадиров довів Кремлю свою вірність і незамінність.
Як приклад Черкасов наводить його зустріч із Путіним на початку лютого 2022 року - тоді багато хто думав, що президент РФ покарає чи бодай покритикує очільника Чечні за резонансне викрадення матері опозиціонерів Зареми Мусаєвої, але тепер ясно: швидше за все, на ній обговорювалася роль Кадирова і підрозділів «Ахмат» у повномасштабному вторгненні Росії в Україну, підготовка до якого добігала кінця.
У ході самої війни Кадиров та його оточення виступили її головними спікерами, вони активно коментували події у Курській та Білгородській областях, потім – зміну режиму у Сирії; все те, про що інші офіційні особи Росії воліли промовчати.
«Про нього кажуть: незамінний при будь-якій новій кризі. І це, мабуть, дозволяє триматися Кадирову нагорі. Принаймні, з точки зору московських чиновників, які не дуже глибоко вникають у суть подій. Кадиров там і тут. Він потрібен щогодини. попередніх воєн», – продовжує Черкасов.
Кремль, ймовірно, не реагуватиме на заяву Кадирова про «пожиттеве» перебування у владі, оскільки й раніше не коментував скандальні виступи політика.
У нього немає суперників і альтернатив, тільки заступники. Нарешті, він ефективний в очах Путіна
До того ж, Кадиров зробив заяву, коли у Кремлі зосереджені на укладанні угоди з адміністрацією президента США Дональда Трампа, зазначає аналітик щодо Північного Кавказу Гарольд Чемберс.
«При цьому Кадиров каже правду, хоча вона й суперечить принципам демократичної держави. Його сім'я і наближені захопили всі офіційні та неофіційні інститути в Чечні, у нього немає суперників і альтернатив, тільки заступники. Нарешті, він ефективний в очах Путіна, навіть незважаючи на акти опору в республіці, які почастішали останнім часом».
За словами Чемберса, з нового тут лише те, що голова Чечні перестав обіцяти піти у відставку.
Раніше очільник Чечні неодноразово заявляв про необхідність своєї заміни. Наприкінці чергового терміну у лютому 2016 року він в інтерв'ю телеканалу НТВ несподівано порадив керівництву країни знайти йому заміну, оскільки його «час уже минув» та «буває у людини межа». Наступного року Рамзан Кадиров поділився з журналістами «мрією» залишити посаду, тому що раніше були потрібні «такі як я, щоб воювати, навести лад, а сьогодні лад». У вересні 2022 року він знову заговорив про відставку і те, що «засидівся» на посаді.
«Вважаю, що цілком заслужила безстрокова і довга відпустка. Сподіваюся, що ви мене підтримаєте і зрозумієте», – сказав 45-річний Кадиров, назвавши себе «старим».
Перший «чеченський цар»?
Слова Кадирова про свою «пожиттеву» владу демонструють, що чеченці перебувають в умовах найжорстокішої диктатури.
Але Кадиров не є самостійною фігурою, він діє з дозволу Кремля. Це Росія керує Чечнею самим авторитарним та диктаторським методомШаміль Албаков
Ніхто з інших російських губернаторів не може просто так самостійно скасувати можливість їх замінити. Ця заява ще раз дає зрозуміти, що в Чечні встановлено тоталітарний режим, вважає чеченський громадський діяч та почесний представник Чеченської республіки Ічкерія за кордоном у Франції Шаміль Албаков.
«Але Кадиров не є самостійною фігурою, він діє з дозволу Кремля і не сміє йому суперечити. Це Росія керує Чечнею самим авторитарним та диктаторським методом. Кадировці чудово знають, що їхня влада тримається на багнетах, на викраденнях і тортурах. Коли їм потрібно було, вони імітували вибори, щоби продемонструвати – люди за них. Зараз навіть у цьому немає потреби, навіть 99% голосів «малювати» не потрібно», – розмірковує співрозмовник.
Албаков нагадує, що чеченці ніколи не мали довічних правителів, привілейованого аристократичного шару та взагалі класових відмінностей у суспільстві. Будь-яка людина могла висловити критику і старшим, і керівникам.
«Враховувалася думка всіх від малого до великого, кожен чеченець мав вагу і право на вибір. Так що заява про «довічність» суперечить чеченським традиціям, тим більше, що йдеться про династію: якщо брати до уваги попереднє правління Ахмата Кадирова та підготовку дітей Рамзана», – підсумовує співрозмовник.
- Загалом державні посади різного рівня у Чечні займають близько 100 родичів родини Кадирова – діти, сестри, зяті, племінники, брати різного ступеня спорідненості. Редакція Кавказ.Реалії зібрала найповніший список людей з клану Кадирових, які працюють у держструктурах республіки.
- Рамзан Кадиров носить звання Героя Росії, має спеціальне звання генерал-майора МВС, а також військове звання генерал-полковника, понад сотню медалей, орденів та звань різного рівня, серед них – наприклад, звання почесного стоматолога та агронома.
- 15 серпня 2023 року у Грозному син політика Адам Кадиров побив заарештованого за звинуваченням у спаленні Корану Микиту Журавля. Поліція відмовилася порушувати справу, тому що на той момент у сина голови Чечні ще не настав вік притягнення до кримінальної відповідальності – йому було 15 років. Після побиття Адам Кадиров отримав звання «героя Чечні», посаду начальника відділу безпеки глави республіки, вищі ордени за заслуги перед Татарстаном, Карачаєво-Черкесією, Кабардино-Балкарією, чеченський орден «Даймехкан Сій» («Гордість нації») та релігійні лам «I ступеня, медаль «Трудова доблесть Росії» та «За внесок у розвиток Російського університету спецназу» I ступеня.
- За підрахунками проекту «Верстка», за перші півтора роки війни Росії проти України голова Чечні та його найближчі родичі здобули 54 різні державні нагороди РФ.
Форум