Президент України Володимир Зеленський і перша леді Олена Зеленська, з якою, як сказав жартуючи Зеленський, вони «іноді зустрічаються», дали спільне інтерв’ю телемарафону «Єдині новини».
Глава держави, зокрема, говорив про ситуацію на фронтах російсько-української війни, можливі шляхи досягнення миру, гарантії безпеки для України та унеможливлення нової агресії Росії.
Крім того, Володимир Зеленський висловив свої сподівання на співпрацю із 47-м президентом США Дональдом Трампом та перелічив головні здобутки України за 2024 рік.
Радіо Свобода зібрало для вас найголовніше зі сказаного президентом.
Про 2024 рік
– В цілому, починаючи з січня місяця, багато речей було зроблено.
Я пам’ятаю, як ми боролися із Конгресом Сполучених Штатів Америки за допомогу Україні. Це відбулось у 2024 році, а боролися з 2023-го. Все ж таки, велика підтримка, багатомільярдна підтримка, яка нам допомогла.
В цілому ми розпочали підписання безпекових угод з країнами-партнерами саме в 2024 році. У першій половині року ми підписали з більшістю, з сімкою, в цілому в 2024-го з 27 країнами світу. Це дало Україні без перебільшення 40 мільярдів доларів підтримки: зброя, гуманітарка, енергетика. Це конкретні речі, які були в 2024 році.
Може, це банально для когось, я вважаю, що в час війни це важливо – зарплати, пенсії, індексацію пенсій, все було проведено вчасно в 2024 році...
Вважаю, що дуже важливе було рішення щодо нашого майбутнього з точки зору європейськості України.
З точки зору Європейського союзу – відкриття реальне і юридичне відкриття перемовин відбулося у червні 2024 року.
Далі, вважаю, серйозне здобуття щодо НАТО, рішення в Вашингтоні про 5 додаткових «Патріотів». Не всі дійшли поки що, але рішення позитивне. І незворотний курс наш в НАТО, який підтримали всі країни альянсу.
Ну і, напевно, одне з найголовніших, якщо брати осінь-зиму 2024 року, це зрив трьох операцій Російської Федерації по окупації Харкова, Сум і Запоріжжя. І я вважаю, що тут молодці передусім воїни. Всі молодці. Держава це пройшла у 2024 році. І цей зрив відбувся.
Про Трампа
– Трамп може бути вирішальним. Я думаю, для нас це найголовніше, що він, його якості, вони такі є. Він спроможний бути вирішальним в цій війні. Він може дійсно зупинити Путіна. Або справедливіше сказати не в трендах, а справедливіше сказати: допомогти нам зупинити Путіна. Він це може.
У нас було кілька розмов у форматі на зустрічі і по телефону. Він, я вважаю, сильний і непередбачуваний. Я би дуже хотів, щоб непередбачуваність президента Трампа стосувалась передусім в бік Російської Федерації. Я вважаю, що він дійсно хоче закінчити війну. Я вважаю, що це правда.
Він переміг, і треба чесно сказати, він сам по собі спроможний перемагати, і ця його перемога в виборах показала, якою вона може бути. Він переміг сильно. Не було суперечливості в цій перемозі. Я думаю, що саме така нам перемога над агресією Росії і потрібна. Його впевненість в допомозі Україні і знайти ці важелі впливу.
Поки що в мене немає жодного моменту негативного від нашого спілкування в цей рік і в цей час, коли в мене була можливість. Ну і, мені здається, це найголовніше – нам побудувати ці відносини. Я точно знаю, ми точно розуміємо, хто будує свої плани на тому, щоб розділити і посварити нас.
Ми проводимо відповідні кроки, є консультації, наші команди в постійному контакті...
Європейці прям дуже сильно дивляться на думку президента США, сьогоднішнього, нового президента США. Від нього багато всього залежить.. Факт. Бо він рішучий. Я думаю, Путін боїться його, тому і робить саме такі кроки, щоб деякі голоси від Кремля все ж таки якось дійшли до адміністрації Трампа...
Одним днем війна не закінчиться. Гаряча стадія війни дійсно може закінчитись достатньо швидко, якщо Трамп буде сильний в своїй позиції...
Трамп мені сказав по телефону, коли ми говорили, що одним з перших візитів я буду очікувати саме вас. Він мені це сказав, так. Бо він сказав, для мене пріоритет – закінчити війну, і я буду це робити. Тому, я думаю, так, після інаугурації буде у нас зустріч. Я думаю, ми почнемо працювати вже розуміючи весь план. Безумовно, я хотів би, щоб цей план, план, який буде пропонувати крок, який буде пропонувати президент Трамп, щоб це співпадало з нашим баченням, а по-іншому не може бути. Ми – Україна. Це наша незалежність, це наша земля і наше майбутнє. І я думаю, що у нього будуть контакти з російською стороною. Це також зрозуміло, тому що вони, думаю, будуть вивчати багато різних деталей, хто на що готовий. Я думаю, це такий буде перший період. І від цього ми будемо будувати наступні кроки. Наступні кроки повинні призвести до припинення гарячої стадії війни.
Про справедливий мир
– Справедливий мир для нас – це розуміння, що ми в ЄС і коли. Розуміння, що у нас є потужні, сильні гарантії безпеки. НАТО – кращий варіант для нас.
Якщо не НАТО, не хотілося б, ми боремося за це, будемо боротися. Якщо ні, не хотілося б зараз давати пас щодо альтернативи.
Безумовно, будь-які гарантії безпеки без Сполучених Штатів, я вважаю, це слабкі гарантії безпеки для України...
Безумовно, у майбутньому Україна все поверне. Ми повинні розраховувати на свої сильні сторони, зробити все, щоб був справедливий мир і справедливий мир для України, і сильні гарантії безпеки, що неможливе повернення Путіна, а потім дипломатично повернути все. Якщо буде така згода, що дипломатія буде працювати. Я не думаю, що Путін цього хоче, якщо чесно.
Про ситуацію на фронті
– Зробимо все, принаймні, щоб в січні стабілізація була фронту. Це дуже складно, якщо дійде все те, що пообіцяли, тому що у нас є графіки, і ми очікуємо. І воно вже йде. Щось в дорозі, щось повинно прийти. І будемо очікувати, що нова американська адміністрація буде знов-таки підтримувати, а не навпаки. Тобто залежить цей пазл від багатьох деталей...
Тобто ми десь розуміємо приблизно, що в січні ми повинні десь все це отримати, і відповідно до наших всіх шляхів стабілізації фронту, повинні військові це виконати. Є таке завдання, подивимось, але на це розраховуємо. І це впливає на головне ваше запитання, яке було. Як це впливає на все, на розмови? Дуже впливає.
У вас партнери впевнені або ні. Вірять в перемогу України або сумніваються. Це дає головні наші партнери, не сумніваються. І тут я повинен заспокоїти всіх. Ми працюємо з ними щоденно, я їм показую карти, деталі тощо. Вони розуміють.
Але ви повинні також знати, що у нас є, ми про це сьогодні говорили, є союзники, є несоюзники. Це точно дає пас несоюзнику. Просування ворога на фронті дає їм можливість говорити це. І голос їх може бути голоснішим. Наше завдання, щоб вони мовчали у 2025 році. Не з точки зору свободи слова, а з точки зору аргументів. Щоб у них їх було замало.
Про Курськ
– Курськ – дуже сильний козир в усіх перемовинах, особливо з країнами, знаєте, які нам дуже важливі, особливо з країнами Глобального Півдня. На них це мало б великий вплив...
Курська операція просто перевернула все. Важливий хід.
Про вибори
– Передусім про вибори, я хочу сказати, чесно ніде не говорять, окрім Росії і дехто говорить в Україні. В Україні люди, мені здається, побоюються, які вибори в час війни, а в Росії дуже хочуть цього для того, щоб їм підтримувати цей трек щодо нелегітимності президента України...
Під час воєнного стану виборів не може бути або нам треба змінювати законодавство...
2025 рік, якщо нам вдасться і ми зможемо отримати закінчення гарячої стадії війни в сильній позиції для України, якщо ми це зможемо зробити, у нас залишиться сильна армія, сильний пакет зброї, гарантії безпеки, то тоді це станеться. Після цього в принципі можна думати про це щоб не було воєнного стану. А якщо не буде воєнного стану в Україні, то в принципів далі вже – за парламентом. Парламент підтримує ту чи іншу дату виборів.
Я маю на увазі, що після того, як закінчить воєнний стан, чекати роки щодо виборів не потрібно...
Для мене це (майбутні президентські перегони – ред.) не є фокусом сьогоднішнього дня просто. Це не є для мене сьогоднішньою ціллю.
Повноваження президента України і чинного скликання Верховної Ради мали завершитися 2024 року – через п’ять років після президентських і парламентських виборів відповідно. Але чинне українське законодавство не передбачає проведення виборів під час дії воєнного стану, тому фактично і Володимир Зеленський, і Верховна Рада продовжують виконання своїх повноважень. |
Про Путіна
– Путін не хоче перемовин. Він буде знаходити вам причини до тієї людини, яка буде готова на капітуляцію – ту, яку пропонує сьогодні Путін: юридично затвердити втрати наших територій, зменшити армію до 40-50 тисяч, проголосувати в парламенті нейтральність, значить, ні НАТО, нічого. Ну і все. Я думаю, тільки для того, щоби мати можливість повернутись знов...
Радіо Свобода отримало проєкт договору, який Москва запропонувала Україні у перші дні повномасштабного вторгнення у 2022 році. Проєкт під назвою «Договір про врегулювання ситуації в Україні та нейтралітет України» датований 7 березня 2022 року, через 11 днів після того, як Росія почала вторгнення, і через тиждень після початку переговорів між Україною та Росією. Після того, як російська армія пішла в наступ чи не на всіх ділянках спільного з Україною кордону, Росія запропонувала договір, односторонні умови якого означали капітуляцію Києва. Проєкт, серед іншого, передбачав, щоб Україна скоротила свою армію до 50 000 осіб, включаючи півтори тисячі офіцерського складу (це вп'ятеро менше, ніж Україна мала до 2022 року). |
Також глава держави і перша леді говорили про ментальне здоров’я, психологів, прочитання книг та багато іншого в цьому інтерв’ю.
Форум