Дострокові парламентські вибори, які відбудуться 23 лютого в Німеччині, визначать майбутнє найбільшої економіки Європи та її подальшу політику щодо України. Хто основні кандидати на посаду канцлера, яке їхнє ставлення до України і від чого залежатимуть їхні рішення?
Згідно з графіком, парламентські вибори в Німеччині мали відбутися у вересні 2025 року. Однак через політичну кризу, спричинену внутрішніми розбіжностями в коаліції, вибори було призначено на лютий 2025 року. Ця зміна термінів ставить під питання стабільність уряду і відкриває можливості для політичних сил, які можуть змінити курс країни на міжнародній арені.
За півтора місяця до виборів соціологічні опитування прогнозують перемогу демократичних сил, проте ситуація може змінитися — значна частина виборців все ще не визначилася з вибором. Це створює непередбачуваність, яка може вплинути на зовнішню політику Німеччини, зокрема на підтримку України.
Політична ситуація та основні кандидати
Згідно з останніми опитуваннями, на першому місці перебуває консервативний блок ХДС/ХСС на чолі з Фрідріхом Мерцом, який має 30% підтримки. Це підвищує шанси на те, що саме він стане наступним канцлером. Натомість партія чинного канцлера Олафа Шольца — Соціал-демократична партія (СДПН) — опустилася на третє місце, набравши лише 16%.
Другим за підтримкою є правопопулістський блок «Альтернатива для Німеччини» (22%), який виступає за припинення постачання зброї Україні, що може серйозно вплинути на зовнішню політику Німеччини.
Також важливу роль у майбутньому уряді можуть відігравати «Зелені». Попри те, що їхня підтримка наразі становить лише 13%, партія займає чітку проукраїнську позицію і активно виступає за посилення санкцій проти Росії.
Нова коаліція та підтримка України
Крісло канцлера наразі прогнозують Фрідріху Мерцу, якому для формування коаліції потрібна буде підтримка лише однієї додаткової партії для отримання більшості – або «Зелених», або СДПН Олафа Шольца.
«Якщо «Зелені» стануть коаліційним партнером ХДС і ХСС під керівництвом Мерца, буде дуже мало розбіжностей щодо Росії та рішучої підтримки України у протистоянні російській агресії», – зазначив у коментарі Радіо Свобода Роланд Фроденштайн, засновник і генеральний директор Brussels Freedom Hub.
Водночас, якщо партнером стане СДПН Шольца, може виникнути «сильний антагонізм» у зовнішній політиці загалом, і особливо щодо Росії та України всередині уряду, вважає Фроденштайн, хоча, ймовірно, Фрідріх Мерц все ж матиме вирішальний голос.
Важливим питанням залишається постачання зброї Україні. Нинішній канцлер Олаф Шольц уже неодноразово висловлювався проти надання далекобійних ракет Taurus, тоді як опозиційний Фрідріх Мерц та «Зелені» підтримують таке рішення.
В інтерв'ю виданню POLITICO міністерка закордонних справ Анналена Бербок, яка представляє «Зелених», розкритикувала власний уряд за нерішучість щодо допомоги Україні, заявивши: «Німеччина в цілому наразі не розглядається як рушійна сила політики миру в Європі, і, чесно кажучи, мені від цього боляче».
Бербок звинуватила керівництво країни у бажанні заробити політичні бали у передвиборчий час і нехтуванні ситуацією в світі. «Навіть зараз під час виборчої кампанії дехто ставить на перше місце національну перспективу або те, як швидко набрати кілька голосів на парламентських виборах, замість того, щоб взяти на себе реальну відповідальність за забезпечення миру і свободи в Європі», – заявила Бербок.
Економічні виклики та оборонні витрати
Питання фінансування допомоги Україні стало одним із ключових у передвиборчій кампанії. Німеччина переживає складний економічний період – її економіка скоротилася другий рік поспіль у 2024 році. Канцлер Шольц заявив, що новий пакет допомоги Україні на 3 мільярди євро – який міг би стати найбільшим одноразовим пакетом від будь-якого союзника – можливий лише за умови послаблення конституційних фіскальних обмежень.
Олаф Шольц наполіг, що фінансування допомоги з поточного бюджету означало б підтримку України за рахунок німецької системи соціального забезпечення та пенсій, на що він не готовий піти.
Тим часом Фрідріх Мерц скорочення соціальної допомоги зробив однією зі своїх передвиборчих обіцянок. На його думку, це має стати стимулом для повернення людей до роботи, оскільки в Німеччині близько 1,34 мільйона вакансій, а сектори охорони здоров'я, будівництва, виробництва та послуг стикаються з хронічною нестачею робочої сили.
Попри економічні труднощі, експерти очікують, що новий уряд під керівництвом Мерца може збільшити підтримку України. «Мерц досить рішуче виступає за посилену політику підтримки України і, сподіваємось, зможе, особливо з коаліційним партнером із «Зелених», мобілізувати ресурси та політичну волю для надання цієї підтримки», – зазначив у коментарі Радіо Свобода Барт Шевчик, старший науковий співробітник GMF у Брюсселі.
Вплив американських виборів
Експерти підкреслюють, що багато залежатиме від політики США. «Перший показник того, куди, ймовірно, буде спрямована політика, з'явиться в перший місяць-півтора нової адміністрації Трампа», – зазначає Шевчик.
Якщо США змінять курс щодо України, ключовим питанням стане те, чи зможе Німеччина разом із Польщею та Францією взяти на себе лідерство та продовжити політику підтримки України.
За словами експертів, одна з умов, яку може висунути нова адміністрація Трампа – це фінансування європейськими країнами постачання американської зброї Україні. У такому випадку новому німецькому уряду доведеться вирішувати, чи може він це зробити та як мобілізувати кошти на європейському рівні для фінансування допомоги, яка наразі становить близько 50 мільярдів євро на рік.
Фрідріх Мерц, як зазначають експерти, має кращий зв'язок із французьким президентом Еммануелем Макроном, що може сприяти зміцненню франко-німецького тандему – головного двигуна європейської політики.
Безпекові гарантії та миротворча місія
Щодо можливої миротворчої місії в Україні, експерти вважають, що участь Німеччини залежатиме від складу коаліції. За словами Фроденштайна, якщо партнером стануть «Зелені», існує висока готовність направити німецькі війська до України. Якщо ж партнером буде СДПН, це буде «надзвичайно важко узгодити всередині урядової коаліції, але не виключено».
Експерти наголошують, що президент Зеленський чітко заявив: США є єдиною країною, яка може надати остаточні безпекові гарантії. «Без Сполучених Штатів не буде жодних безпекових гарантій, які б могли достовірно стримати подальші атаки Росії», – підкреслює Фроденштайн.
Німеччина могла б відігравати важливу роль у європейській складовій безпекових гарантій. За канцлерства Шольца країна значно збільшила оборонні витрати і стала другим найбільшим військовим донором України після США. Проте експерти вважають, що вона може зробити ще більше, особливо враховуючи її економічний потенціал.
Наразі Німеччина є найбільшим постачальником фінансової, економічної та військової допомоги Україні в Європі в абсолютних цифрах, хоча на душу населення деякі країни, такі як Польща та країни Балтії, надають більше підтримки. Експерти сходяться на думці, що зі зміною уряду ця підтримка може лише посилитися, особливо якщо буде сформована коаліція з партією «Зелених».
Форум