Статус заради статусу – чи реальна допомога? 1665 дітей отримали статус постраждалих внаслідок військових дій. У Міністерстві соціальної політики України вважають, що це найнижчий показник, і серед дітей-переселенців 35 тисяч потенційних кандидатів на отримання статусу. Навіщо цей статус дітям?
До дітей, які постраждали від конфлікту, належать як ті, хто проживали на окупованих територіях, так і ті, хто проживали на всіх територіях Донбасу, де проводилися бойові дії. А також діти, які зараз проживають вздовж лінії розмежування, пояснює Валерія Вершиніна, менеджерка програми «Радник з питань ВПО», щодо визначення статусу дитини постраждалою внаслідок військових дій.
«Наразі статус вже є, постанова діє вже рік, але, на жаль, скористалися цією можливістю не так багато людей. Ми провели моніторинг, аби дослідити, скільки дітей вже отримали статус, і що заважає ВПО та особам, що проживають вздовж лінії фронту, отримати цей статус», – каже Вершиніна.
До цього процедура отримання статусу дитини, постраждалої внаслідок військових дій, була надто складною, розповідає Олександра Магурова, радниця Міністерства соціальної політики з питань внутрішньо переміщених осіб у Києві. Через складність процедури, статус набули лише 9 дітей за рік.
«Зараз в Україні зареєстровано майже 240 тисяч дітей ВПО – це ті діти, які потенційно мають право на отримання даного статусу. Також цей статус можуть отримати інші категорії дітей: діти загиблих військовослужбовців, діти волонтерів, діти людей, які потрапили в полон. В той же час, лише 423 особи набули статусу «дітей, постраждалих від військових дій». І не в кожному регіоні України надавали цей статус. Тільки у 8 областях діти набули статусу постраждалих», – розповідає Магурова.
Проблема статусу ще й через те, що багато переселенців не знають про таку можливість, зазначає Магурова. Наприклад, у Волинській області соцпрацівники продзвонювали родини ВПО і повідомляли, що у дітей є можливість отримання такого статусу. Але продзвонити всіх неможливо, визнають фахівці.
Не всі батьки хочуть витрачати час на бюрократичні процедури задля отримання статусу, тим більше, що наразі він не гарантує жодних пільг. Але все ж, позитивна динаміка в кількості охочих отримати цей статус є, розповідає заступник директора департаменту захисту прав дітей і усиновлення Міністерства соціальної політики Володимир Вовк.
«Станом на перше вересня – 1665 вже отримали такий статус. Найбільша кількість у Донецькій і Луганській областях: 825 дітей у Луганській, 585 в Донецькій, у Волинській області 122 дитини набули статусу, ще 24 дитини у Дпіпропетровській. Нас чекає серйозна робота – 35 тисяч дітей вже потрапили в поле зору наших служб у справах дітей, тобто процес статусу знаходиться на стадії його завершення», – розповів Вовк.
Але чим саме допоможе статус дітям, постраждалим від військового конфлікту, невідомо, адже зараз не передбачено жодних пільг для цих дітей. Крім того, отримати статус дітям, що проживають на окупованій території, можна лише тоді, коли їм буде надано статус внутрішньо переміщеної особи. Але, на відміну від статусу ВПО, статус постраждалого від військових дій надається на все життя, і не буде анульований після завершення конфлікту.
ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС.РЕАЛІЇ: