Депутати Європарламенту під час сесії у Страсбурзі 1 квітня обговорили необхідність підтримати Радіо Свобода з огляду на невизначеність щодо продовження фінансування цього медіа з боку США. У дебатах взяли участь майже 40 депутатів, дві третини з них висловилися за необхідність зберегти Радіо Свобода. Проти виступили крайні праві та шанувальник власника соцмережі Х – Ілона Маска.
«Коли я ходив до школи в комуністичній Румунії, мої батьки майже щодня нагадували мені, щоб я нікому не казав, що ми слухаємо Радіо Свобода», – такими словами розпочав свій виступ румунський депутат Дан Барна, який представляє у Європарламенті Францію ліберальних сил «Оновити Європу».
Його колега з групи «Європейські консерватори та реформісти», Клаудіу-Річард Тарзію, поділився схожими спогадами: «Я слухав його разом із батьками з майже релігійним благоговінням. Пізніше я протягом семи років працював кореспондентом Радіо Свобода», – розповів Клаудіу-Річард Тарзію.
Литовська євродепутатка з найбільшої політичної групи – Європейської народної партії, Раса Юнкевичене, виголосила з трибуни: «Я навіть пам’ятаю, о котрій годині моя бабуся крізь тріск намагалася вловити свободу слова».
У часи зростання дезінформації та геополітичної напруженості незалежні медіа не просто важливі, це необхідністьСінкевичюс
Голоси «за»
Разом зі спогадами депутати висували аргументи, чому для ЄС зараз важливо не допустити зникнення Радіо Свобода. Зокрема, за їхніми словами, доступ до точної та правдивої інформації наразі важливий як ніколи, з огляду на «маніпуляції у соціальних мережах».
«У часи зростання дезінформації та геополітичної напруженості незалежні медіа не просто важливі, це необхідність. Вільна та безстрашна журналістика є однією з найміцніших основ здорової демократії», – наполіг Віргініюс Сінкевичюс, литовський євродепутат із фракції Зелених.
Більшість депутатів, які виступили на захист Радіо Свобода, представляють країни східної та центральної Європи. Водночас на захист свободи слова висловилися також представники Австрії та Люксембургу, тобто тих держав, які не були за залізною завісою. Серед них – австрієць Ганес Гейде з фракції «Прогресивний альянс соціалістів і демократів».
... є абсолютно незамінними голосами, які виступають за свободу та проти дезінформації
«Радіо Вільна Європа, Радіо Свобода, Голос Америки, Радіо Вільна Азія є абсолютно незамінними голосами, які виступають за свободу та проти дезінформації. Вони підтримують свободу ЗМІ в таких країнах, як Росія, Китай, Іран, Білорусь та Афганістан, і дають людям віру та впевненість у тому, що майбутнє може бути кращим, вільним і демократичним», – зазначив Ганес Гейде і подякував Чехії за ініціативу зібрати групу країн, що готові фінансово підтримати Радіо Свобода.
Депутатка з Люксембургу, Ізабель Візелер Ліма, яка представляє Європейську народну партію, закликала зберегти Радіо Свобода, щоб не створювати вакуум там, де потрібна правдива інформація.
«Сьогоднішній світ потребує просвітництва в цьому світі мракобісся, де нам потрібна точна інформація всупереч пропаганді. Радіо Вільна Європа та Радіо Свобода подають достовірну та точну інформацію там, де зберігається авторитаризм і де людей тримають в невігластві», – сказала Ізабель Візелер Ліма.
«Голоси проти»
Серед тих, хто висловився проти, євродепутат з Кіпру Фідіас Панайоту, який до своєї політичної кар’єри місяцями ночував під офісом власника соцмережі Х – Ілона Маска, щоб познайомитися з ним. Ілон Маск раніше висловлювався за закриття Радіо Свобода. «Ми панікуємо і навіть думаємо про те, щоб використати гроші платників податків, щоб врятувати його (Радіо Свобода – ред). Але давайте будемо чесні – наскільки незалежним та демократичним може бути ЗМІ, якщо його фінансує іноземний уряд?» – заявив Панайоту.
В основному парламентарі, які висловилися проти фінансування Радіо Свобода ЄС, звертали увагу на інші нагальні потреби, як от необхідність підтримати фермерів, витрачатися на оборону тощо. Німецька депутатка з крайніх правих сил (Група суверенних націй Європи), Марі Хан, заявила про зростаючу бідність серед пенсіонерів у Німеччині.
«Пенсіонерам, які працювали все своє життя, тепер доводиться збирати пляшки. А тут люди подумують вкласти ще більше грошей у нібито незалежний медіаресурс», – заявила Марі Хан.
А француженка Віржині Жорон з крайньої правої фракції «Патріоти Європи» заявила: «Навіщо нам фінансувати старий пережиток холодної війни, коли наші національні потреби потребують конкретних інвестицій?»
- Дебати тривали понад годину, на захист Радіо Свобода виступили майже 30 депутатів.
- Єврокомісарка з питань розширення Марта Кос, яка відкривала та підсумовувала дискусію, стала на захист і підтримку мовника.
Кос зачитала заяву Каллас, у якій йшлося, що протягом 70 років Радіо Свобода робило саме те, що стояло на порядку денному в Євросоюзі і про що говорили, а саме – вільна Європа та цінність свободи.
«Вони поширювали надію для тих, хто перебував під жорстким контролем державних ЗМІ та цензури. Вони робили це двома способами: по-перше, вони доносили новини до країн, де влада цензурувала пресу; по-друге, вони діяли за допомогою перехресних репортажів. Це означає, що… вони розповідали полякам, що роблять угорці. А естонцям – до чого готуються казахи. І вже 70 років цими двома методами журналісти Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода давали слухачам можливість зробити усвідомлений вибір, щоб знати, що вони мають свободу вибору і що їхня воля має значення», – заявила Кос і закликала парламентарів захищати вільні медіа, щоб не робити подарунок автократам у всьому світі.
- З 1 квітня частину персоналу Радіо Свобода в Празі з різних редакцій відправили в частково оплачувану відпустку. Президент Радіо Свобода (RFE/RL) Стівен Капус заявив, що «наші працівники та їхні сім’ї зараз платять високу ціну, оскільки RFE/RL продовжує чекати, поки USAGM (Агентство США з глобальних медіа) надасть наші кошти, виділені Конгресом».
- 14 березня президент США Дональд Трамп підписав указ, спрямований на скорочення семи федеральних агентств, включаючи USAGM.
- 25 березня федеральний суддя округу Колумбія став на бік Радіо Свобода і зупинив закриття корпорації, поки справа про фінансування розглядається. А вже наступного дня USAGM повідомило, що скасовує рішення про зупинку фінансування Радіо Свобода. Але гроші за квітень ще не надійшли на рахунки організації.
- Українська редакція Радіо Свобода у березні згорнула співпрацю з багатьма позаштатними кореспондентами.
- Радіо Свобода – це незалежна міжнародна інформаційна організація, чиї програми щотижня охоплюють аудиторію майже 50 мільйонів людей у 23 країнах світу, включаючи Росію, Україну, Іран, Афганістан, Пакистан, республіки Центральної Азії та Кавказу. Фінансується Конгресом США через USAGM.
Форум