Олександр Дубровський
Промова віцепрезидента США Джей Ді Венса в перший день роботи 61-ї Конференції з безпеки в Мюнхені, в якій він розкритикував внутрішню політику більшості європейських держав, по-справжньому приголомшила присутніх. Того ж дня, 14 лютого, Венс зустрівся в Мюнхені з президентом України Володимиром Зеленським, який раніше зробив кілька важливих заяв, і цією розмовою обидві сторони, хоча б офіційно, залишилися задоволеними.
Що сказав віцепрезидент США
На Мюнхенській безпековій конференції віцепрезидент США Джей Ді Венс розкритикував європейські країни за нібито придушення свободи слова (як приклади наводячи скасовані президентські вибори в Румунії або обмеження на протести проти абортів), за політику цензурування соцмереж та за потурання, як він висловився, «масової неконтрольованої міграції».
Говорячи про проблеми Європи, Венс заявив, що загроза поразки демократичних інститутів зараз спостерігається якраз у Німеччині, де й відбувається конференція з безпеки. За словами Джей Ді Венса, придушення «альтернативних медіа», обмеження виборів і виключення всіх людей і партій, які вважаються у ФРН екстремістськими, здебільшого крайньо-правих, з політичного процесу – це найкращий шлях знищити демократію.
При цьому Венс не вказав на назву німецької крайньо-правої партії «Альтернатива для Німеччини» (AfD), проте прямо послався на давню угоду всіх провідних німецьких політичних сил – ігнорувати та протистояти цьому об'єднанню, яке було офіційно класифіковане німецькими спецслужбами як екстремістська сила.
«Якщо американська демократія змогла пережити 10 років повідомлень від Ґрети Тунберг, ви зможете потерпіти кілька місяців Ілона Маска. Демократія ґрунтується на принципі, що голоси людей мають бути почуті. Але німецька демократія сьогодні говорить мільйонам виборців, що їхні думки та страхи, їхні бажання, їхні благання про допомогу недійсні або не заслуговують навіть бути почутими. Якщо ви боїтеся своїх виборців, Америка не зможе нічого для вас зробити. І в такому разі і ви нічого не зможете зробити для американського народу, який обрав мене та обрав президента Трампа», – заявив Венс європейським лідерам, які зібралися в Мюнхені.
Примітно, що при цьому Джей Ді Венс, всупереч багатьом очікуванням, нічого не став говорити ні про війни на Близькому Сході, ні про вторгнення Росії в Україну, та й взагалі особливо не торкався питань міжнародної безпеки. Раніше багато присутніх у Мюнхені очікували, що у своїй промові віцепрезидент США викладе плани президента Дональда Трампа щодо способів припинення війни Росії з Україною.
Джей Ді Венс – найвищий представник Білого дому, який прибув на конференцію до Мюнхену. До складу американської делегації також увійшли держсекретар США Марко Рубіо та спецпосланник президента по Україні Кіт Келлог.
Якою була реакція на промову Венса
Як зазначає американське видання The New York Times, програмна промова віцепрезидента США дала європейським лідерам і дипломатам, що зібралися в Мюнхені, зрозуміти, як у найближчі 4 роки при адміністрації Трампа стануть, можливо, трансформуватися трансатлантичні відносини Вашингтону і Європи, раніше десятиліттями засновані на засадах твердої стабільності між союзними, що виникли ще після закінчення Другої світової війни
Сам Дональд Трамп, виступаючи перед журналістами пізно ввечері 14 лютого, назвав виступ Венса в Мюнхені «найблискучішою промовою». «Я чув, як він говорив про свободу слова. І я думаю, що це правда про Європу: вона опинилася у програші. Вони втрачають своє чудове право на свободу слова. Я бачу це. Він виголосив дуже хорошу промову, блискучу промову. Європі слід прислухатися і почати турбуватися».
23 лютого в Німеччині відбудуться дострокові вибори до Бундестагу, після розпаду минулої осені правлячої трипартійної коаліції. Новий уряд з'явиться, коли буде сформовано новий парламент, який і обере канцлера. Очевидно, ним стане лідер християнських демократів Фрідріх Мерц, проте скласти уряд може виявитися для нього складним завданням. На розстановку сил у ФРН впливає саме правопопулістська партія «Альтернатива для Німеччини», що вважається прокремлівською. Близько 20 відсотків виборців, за даними опитувань, готові віддати їй свої голоси, тому мандати в Бундестазі їй гарантовано.
Джей Ді Венс, слідом за Ілоном Маском, став уже другою людиною в адміністрації Трампа, який намагається нівелювати спроби провідних німецьких політиків ізолювати німецьких крайньо-правих перед виборами 23 лютого. Тому його ремарки викликали в ФРН дуже роздратовану реакцію. Лідери провідних партій Німеччини негайно відкинули пропозицію американського віцепрезидента відмовитись від критики AfD. Вони вказують на те, що численні висловлювання керівництва «Альтернативи для Німеччини» цілком можна розцінювати як націонал-соціалістичні.
Що було сказано про війну в Україні
Канцлер ФРН Олаф Шольц, виступаючи на конференції у Мюнхені 15 лютого, заявив, що його країна може оголосити надзвичайну ситуацію для продовження підтримки України. Такий крок може знадобитися для того, щоб обійти встановлену німецьким законом стелю взяття державних кредитів для поповнення бюджету. За словами Шольца, головною «гарантією безпеки» для України має стати її власна армія, для чого США та ЄС мають продовжувати її підтримувати. Шольц також підтвердив прихильність до принципу, згідно з яким будь-які переговори про майбутнє України мають вестися за її участю.
Президент України Володимир Зеленський на Мюнхенській безпековій конференції заявив, що в рамках мирних переговорів готовий зустрітися тільки з одним росіянином – очільником РФ Володимиром Путіним. Зеленський уточнив, що така зустріч відбудеться лише після того, як у США, Європи та України з'явиться спільний план закінчення війни.
Зеленський також зазначив, що готовий будь-якого дня приїхати до Вашингтону, щоб виробити спільний план із командою президента США Дональда Трампа і продовжувати чинити тиск на Володимира Путіна. Коментуючи нещодавні пропозиції Трампа про угоду щодо постачання Україною рідкісноземельних мінералів до Сполучених Штатів, Зеленський заявив, що родовища мінералів в Україні насамперед необхідно захистити від російської агресії і від того, щоб вони «дісталися Північній Кореї, Росії та Китаю». Після забезпечення безпеки, сказав Зеленський, може йтися про спільні розробки. Він уточнив, що зараз у Мюнхені він може провести переговори на цю тему, але жодних документів поки що підписувати не має наміру.
При цьому Зеленський наголосив, що Україні вкрай важко вижити без військової підтримки з боку США, і зараз, поки війна триває, і в майбутньому після її закінчення.
«Зрозуміло, у всіх складних ситуаціях є надія. Але ми матимемо мало шансів, дуже мало шансів вижити без підтримки Сполучених Штатів. Я думаю, що це критично важливо», – заявив український президент у Мюнхені в інтерв'ю американському телеканалу NBC.
Зеленський додав, що навіть не хоче думати про можливу ситуацію, коли США відмовилися б від подальшої допомоги Києву.
Виступаючи у Мюнхені 15 лютого, Зеленський закликав європейські держави створити спільну окрему армію Європи, висловивши стурбованість тим, що США можуть припинити забезпечувати європейську безпеку своїми збройними силами.
«Без української армії європейських армій не вистачить, щоб зупинити Росію. Це зараз реальність. Тільки наша армія в Європі має реальний, сучасний досвід війни. Але лише нашої армії недостатньо. І нам потрібно те, що можете надати ви – зброю, тренування, санкції, фінансування, політичний тиск та єдність», – заявив президент України.
Також Зеленський наголосив, що він «ніколи не зніме з порядку денного тему членства України в НАТО».
Як пройшла зустріч Венса та Зеленського
Увечері 14 лютого Володимир Зеленський у Мюнхені зустрівся з віцепрезидентом США Джеєм Ді Венсом – це був перший особистий контакт президента України з представником адміністрації Дональда Трампа. Переговори спершу запланували на ранок, але американська сторона попросила перенести розмову на вечір.
У результаті їхня розмова зайняла менше від години. Потім Венс заявив, що він вона пройшла продуктивно.
«Ми хочемо, щоб закінчилася війна, ми хочемо, щоб вбивства зупинилися, але ми хочемо досягти тривалого миру, а не конфлікту в Європі за кілька років», – сказав він. Венс також зазначив, що «найближчими днями, тижнями та місяцями» чекає ще багато раундів переговорів між Вашингтоном і Києвом, висловивши надію на те, що в перебігу їх сторони зможуть виробити рішення, як досягти тривалого миру.
Володимир Зеленський, говорячи про переговори із Джеєм Ді Венсом, наголосив, що підтримав позицію віцепрезидента США. Також він заявив, що Київ має намір посилити взаємодію з адміністрацією Дональда Трампа для розробки плану перемир'я між Україною та Росією із надійними гарантіями безпеки.
Зеленський підтвердив, що у словах Венса почув бажання «зупинити Путіна і закінчити війну». У своєму телеграм-каналі президент України написав, що у зустрічі, крім Венса, брали участь державний секретар США Марко Рубіо та спецпосланець Кіт Келлог.
«Наші команди продовжують працювати над документом», – зазначив Зеленський. Також він повідомив, що чекає на візит Келлога до Києва.