Доступність посилання

ТОП новини

«Охороняйте себе самі» – Аваков вирішив «показати зуби» суддям


Затримання біля Солом’янського райсуду Києва, 15 лютого 2018 року
Затримання біля Солом’янського райсуду Києва, 15 лютого 2018 року

Українські суди могли залишитись без охорони. Принаймні, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков погрожував забрати з-під судів поліцію та Нацгвардію. Вища рада правосуддя у відповідь звинуватила міністра у тиску. Через що стався цей фактично відкритий конфлікт між двома гілками влади?

Декілька полісменів у судовій залі, група у коридорі та на сходах і при вході десятки правоохоронців обступили Солом’янський суд столиці. Судове засідання з участю мера Одеси Геннадія Труханова запам’ятається не тільки суттю справи, але і сутичками під будівлею суду. А згодом – заявою міністра внутрішніх справ Арсена Авакова про те, щоб припинити охорону судів.

«Буду вносити проект постанови Кабміну про припинення охорони судів Нацполіцією та Нацгвардією. Нехай тепер охороняють себе самі», – написав він у своєму Фейсбуку.

Міністр Аваков зробив цю заяву після того, як Шевченківський суд не заарештував екс-бійця батальйону «Донбас» Олександра Федорченка. Саме він під час сутичок стріляв у правоохоронців.

«Ці бійки у судах остогидли. Ми не хочемо і не будемо підставляти своїх людей, коли потім судді ухвалюють такі ганебні рішення про нападників на поліцейських», – прокоментував заяву речник МВС Артем Шевченко.

Того ж дня Вища рада правосуддя збирається на позачергове засідання. Заяви, що лунають з МВС, тут визнають тиском: «Вимоги винести певне судове рішення є втручанням і тиском на судову владу. Такі випадки втручання у роботу судів є непоодинокими».

Відповіді правоохоронців довго чекати не доводиться. Наступного ж дня близько сотні полісменів виходять під Шевченківський суд на протест. Переконують: прийшли не за вказівкою Авакова.

«У нас обідня перерва, і ми от вирішили підрозділом приїхати, розвернутися спиною і показати цьому суду, щоб вони бачили, недовіру до цього суду», – розповідав командир роти поліції особливого призначення Олександр Огнєвий.

Українські суди могли залишитись без охорони (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:04:53 0:00

​Юрист Ганна Маляр заяви міністра Авакова називає емоційними. За законом, він не може зняти зі свого відомства обов’язок охороняти суди. Однак відкритий конфлікт, на її думку, може посилати суспільству сигнал.

«Представники судової влади у своїй заяві праві: це можна розцінювати і як тиск на суд. Взагалі публічне з’ясування стосунків між органами влади в однаковій мірі підриває довіру до всіх учасників конфлікту і до державних органів як таких. До влади як такої. Якщо до цього міністр не ставив так питання – це означає, що всі рішення суду до цього моменту його влаштовували? І тому безперебійно здійснювалася охорона судів?» – запитує юрист-кримінолог.

Юрист-кримінолог Ганна Маляр
Юрист-кримінолог Ганна Маляр

Колишній член поліцейської атестаційної комісії Роман Сініцин через заяви міністра внутрішніх справ обурюється. Каже, складається враження, наче Арсен Аваков керує силовиками вручну й на власний розсуд.

«У поліцію стріляти не можна. Але Аваков вирішив «показати зуби» суддям, користуючись цим випадком. Але чомусь міністру було байдуже, коли «беркути» ті самі десятками втікали в Росію. Коли відпустили «тітушковода» Крисіна, ніхто проти цього не протестував і ніхто не обіцяв «порвати» суддю через Вищу раду правосуддя і зняти охорону з судів», – звертає увагу він.

Колишній член поліцейської атестаційної комісії Роман Сініцин
Колишній член поліцейської атестаційної комісії Роман Сініцин

На засіданні уряду згодом з’являється й міністр Аваков. Усміхається, і про зняття охорони з судів не говорить. Паралельно у цей самий час Апеляційний суд Києва відправляє Федорченка, який стріляв у полісмена, під домашній арешт. До журналістів того дня Аваков так і не виходить. Ситуацію обережно коментує прем’єр-міністр Володимир Гройсман.

«Я б дуже хотів, щоб українське правосуддя мало найвищий рівень поваги у суспільстві. Це може відбуватися тільки тоді, коли є рішення суду, які є справедливими. Ну, я б не сказав, що це був особистий привід. Можливо, це була реакція на певні там процеси», – сказав прем’єр-міністр.

Арсен Аваков лише хотів, щоб судова влада поквапилась зі створенням власної охоронної структури, заявляє речник Міністерства внутрішніх справ Артем Шевченко. Мовляв, конфлікт між двома гілками влади лише через це. А судова охоронна служба мала запрацювати ще з першого січня.

«Суди залежать від МВС в питанні охорони. Ну, суди не мусять залежати ні від кого, в тому числі і в питаннях охорони. Створіть свою службу охорони і не будьте залежними від МВС. МВС не хоче залежати від зіткнень інтересів у судах, під судами, або навколо судів. У нас понад півтори тисячі потерпілих поліцейських на масових заходах», – каже Шевченко.

Цей матеріал підготовлено спеціально для програми «Завтра» – спільного проекту Радіо Свобода та телеканалу «112 Україна». Дивіться її щонеділі о 18:00 на телеканалі «112 Україна».

  • Зображення 16x9

    Руслан Тарасов

    Журналіст Українського бюро Радіо Свобода з вересня 2017 року. Автор репортажів і документальних проєктів. У журналістиці – понад 10 років. Навчався у Харківській державній академії культури. Працював у декількох загальнодержавних телекомпаніях.

  • Зображення 16x9

    Віталій Панасюк

    До команди Радіо Свобода приєднався у січні 2018 року. Працюю оператором проєкту #ВУкраїні (спільний телепроєкт документальних репортажів Української служби Радіо Свобода та телеканалу «Настоящее время»).

    У ЗМІ працюю із 1994 року. До Радіо Свобода працював у телевиробництві телеоператором новин, програм та документальних проєктів. Як оператор-постановник брав участь у зйомках документальних фільмів «Розщеплені на атоми», «Діти перемоги». Лауреат премії «Телетріумф» за операторську роботу над документальним фільмом. 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG