Павло Новиков
Москва готова передати Києву українську бойову техніку, що залишилася в Криму. Про це повідомив президент Росії Володимир Путін 11 січня. Він також допустив, що українських фахівців можуть запросити для допомоги в утилізації старих боєприпасів.
Представник президента Росії Дмитро Пєсков назвав це «жестом доброї волі», метою якого є «політичне врегулювання» в Україні.
Прес-секретар Міністерства закордонних справ України Мар’яна Беца розповіла, що дипломати вивчають пропозицію Володимира Путіна.
Український воєначальник, командувач Військово-морських сил України в 2014–2016 роках Сергій Гайдук пропонує не поспішати з відповіддю російській стороні.
‒ Процес передачі української військової техніки з анексованого Криму тривав з березня до червня 2014 року. В результаті вдалося вивести 32 кораблі-катери та судна забезпечення, 79 літальних апаратів ‒ як ВПС, так і морської авіації. Також понад три тисячі одиниць автомобільної та бронетанкової техніки. Але частина техніки в Криму все одно залишилася.
Україна подала позови в міжнародні інстанції щодо втраченого під час анексії майна. Ось це найголовнішеСергій Гайдук
Що ж до пропозицій російського президента ‒ тільки наївний може очікувати від нього дотримання домовленостей, навіть зафіксованих на папері. Російська сторона вже неодноразово доводила свою ненадійність. Володимир Путін зробив хід у нашу сторону й чекає на реакцію, хоча його заяви не мають юридичної основи. З іншого боку, Україна подала позови в міжнародні інстанції щодо втраченого під час анексії майна. Ось це найголовніше.
Сергій Гайдук зазначає, що українська військова техніка, що залишилася в Криму, може бути одним із доказів у міжнародних судах. На його думку, необхідно ретельно прорахувати фінансову частину повернення, якщо Україна на нього погодиться.
Ми будемо очікувати принципового політичного рішенняСергій Гайдук
‒ Треба зрозуміти, скільки буде коштувати модернізація або утилізація цієї техніки, хто це буде робити, де брати запасні частини, чи є готові фахівці тощо. Але говорити про повернення можна лише з чіткими юридичними обґрунтуваннями на міжнародному рівні. Варто очікувати, що російська сторона спробує зробити цей процес болючим і максимально його розтягнути, як це вже не раз траплялося. Можу сказати, що українські військові готові до всього, але ми будемо очікувати принципового політичного рішення.
Військовий експерт, колишній прес-секретар командування ВМС Збройних сил України Олег Чубук переконаний, що військовим необхідно ще оцінити, яка техніка з Криму може бути їм дійсно потрібною.
‒ У 2014 році російська сторона припинила процес передачі техніки з посиланням на те, що вона нібито може бути використана на Донбасі. Але у випадку з українським флотом це просто смішно: не можуть кораблі опинитися в донецьких степах, вони також не обладнані ракетними комплексами на кшталт «Калібру». Так чи інакше, я не вважаю правильним так бурхливо реагувати на заяви російського президента. Ми навіть не знаємо, в якому стані військова техніка в Криму. Металобрухт нам однозначно не потрібний, але чи перетворилися на нього всі кораблі, незрозуміло. Потрібний збалансований і виважений підхід, заснований на справжніх потребах флоту: точно не варто забирати й витрачати мільйони гривень на те, що нам насправді не потрібне.
Керівник українського Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко вважає, що Володимир Путін адресував ці пропозиції зовсім не Україні.
‒ Я думаю, що це – одна з так званих «миротворчих ініціатив» російського президента. Він намагається показати, що готовий йти на якісь поступки нібито заради врегулювання конфлікту з Україною. Мовляв, Крим він не поверне, але ось про військову техніку можна поговорити. Насправді це – сигнал навіть не Києву і не внутрішній аудиторії, а Вашингтону й особисто президенту Дональду Трампу. Якщо ж російська сторона піде на виконання цієї пропозиції, то жодної небезпеки в тому, щоб її прийняти, я не бачу. Українська влада правильно взяла паузу на те, щоб детально розглянути всі варіанти.
Оригінал публікації – на сайті Крим.Реалії