Кандидат у президенти Росії Ксенія Собчак у разі перемоги на виборах 2018 року свій перший візит на посаді глави держави здійснить до України. Про це вона повідомила під час відеоконференції з українськими журналістами. Чому саме український напрямок у міжнародній політиці Собчак вибрала як пріоритетний?
Ксенія Собчак – випускниця Московського державного інституту міжнародних відносин, кузні фахівців з міжнародних питань. Можна сказати, що в цьому «без п’яти хвилин» кандидатка в російські президенти знає справу. Тим цікавіше позиція Собчак з «українського питання», а точніше, з двох його принципових питань. Ця позиція полягає в необхідності проведення «міжнародного референдуму» про статус анексованого Росією українського Криму, а також виведенні всіх російських військ з Донбасу і встановлення там миру.
Російський політолог Дмитро Орєшкін вважає принципово важливим той момент, що Собчак у відносинах з Україною має намір повернути Росію в площину права.
«Вона говорить про повернення на простір правової держави. Їй, звичайно, відразу будуть говорити: а ось Сполучені Штати... Покажіть мені, як США скидали Януковича. Де був пан Гіркин з автоматом або ще хтось? Ось це відчуття, спеціально підтримуване владою, нерозуміння різниці між правовими методами і неправовими методами ведуть путінську Росію в глухий кут. Собчак це розуміє, вона правильно позиціонує проблему: або ми живемо за законом, або ми живемо за поняттями», – зауважує Орєшкін.
Про те, що Крим український, Ксенія Собчак заявила ще під час своєї найпершої прес-конференції. Тоді ж вона сказала, що ратує за звільнення всіх політв'язнів в Росії, в тому числі й українців.
Повернутися до цивілізованого світу
Висловлювання Собчак щодо України навряд чи додадуть їй голосів виборців, але важливіше, що це позиція чесна, вважає політик, екс-депутат Держдуми Росії Дмитро Гудков.
Це просто чесна позиція, яка, можливо, завадить їй отримати великий відсоток на виборах. Росія повинна вивести війська з Донбасу і припинити підтримувати ескалацію. Росія повинна визнати порушення міжнародного права в КримуДмитро Гудков
«Політик повинен робити неправильні для себе кроки, а правильні для країни кроки. І чесні кроки. Тому те, що Ксенія заявляє, – це просто чесна позиція, яка, можливо, завадить їй отримати великий відсоток на виборах, але зате вона чесна. Цілком очевидно, що Росія порушила міжнародне право. Цілком очевидно, що Росія повинна вивести війська з Донбасу і припинити підтримувати ескалацію. Очевидно, що Росія повинна визнати порушення міжнародного права в Криму і виробити спільну з Україною якусь дорожню карту виходу з цієї кризової ситуації. Бо якщо ми цього не зробимо, то в Росії будуть проблеми не лише з Україною, а взагалі з усім цивілізованим світом, який, по суті, сьогодні Росію виключив з багатьох важливих економічних, геополітичних та інших процесів», – пояснює Гудков.
У березні 2014 року Росія анексувала український півострів Крим. Міжнародні організації визнали анексію Криму незаконною і засудили дії Росії, країни Заходу запровадили проти неї економічні санкції. Кремль заперечує анексію півострова і називає це «відновленням історичної справедливості».
Президентські вибори в Росії відбудуться 18 березня 2018 року. Крім Ксенії Собчак, у них мають намір взяти участь чинний президент Володимир Путін, лідер ЛДПР Володимир Жириновський, лідер «Яблука» Григорій Явлінський, а також опозиціонер Олексій Навальний, якого, найімовірніше, до виборів не допустять.