Доступність посилання

ТОП новини

Десять «Дозорів» за десять років: чому військові залишились без нових бронемашин


Український бронетранспортер «Дозор»
Український бронетранспортер «Дозор»

Українським військовим в зоні бойових дій на Донбасі, як і раніше, катастрофічно не вистачає легкої броньованої техніки. Тому в Збройних силах України почали випробування польського бронетранспортера «Онцила». Парадокс, але цей броньовик поляки створили на основі української розробки «Дозор». Чому через понад десять років з моменту появи ці бронеавтомобілі у військах можна перерахувати на пальцях? Відповіді знайшли журналісти проекту Радіо Свобода «Донбас.Реалії».


Дмитро – боєць 95-ї бригади. За кермом «Дозору» вже не перший місяць. Встиг сповна оцінити всі плюси нової бронетехніки.

«По бездоріжжю краще їде, прохідність більша. Гідропідсилювач керма стоїть, що є дуже комфортно», – розповідає водій бронеавтомобіля «Дозор-Б» Дмитро.

Незважаючи на значну вагу – дев’ять тонн, броньовик розвиває швидкість до ста кілометрів за годину. Головна ж перевага «Дозору», зазначає Дмитро, – безпека.

«Кулеметник під час стрільби захищений, бо залишається всередині. Звідси керує основними вузлами: повертає башту, прицілюється, стріляє – все зсередини», – каже водій.

Дмитро, водій бронеавтомобіля «Дозор-Б»
Дмитро, водій бронеавтомобіля «Дозор-Б»

Крім екіпажу, в десантному відділенні «Дозору» поміщається ще вісім бійців. У разі небезпеки, вони також можуть вести бій, не залишаючи броньовану капсулу. Для цього машина оснащена захищеними бійницями.

«Броня тут витримує бронебійні кулі калібру 7,62. Скло витримує калібр 12,7. Днище виконано у v-подібній формі, для того, щоб під час вибуху знизу, осколки розліталися в сторони», – додає Дмитро.

Так виглядає «Дозор» зсередини
Так виглядає «Дозор» зсередини

Чому на передовій так мало українських «Дозорів»?

Але зараз «Дозорів» в зоні бойових дій немає. «Донбас.Реалії» зняли машину на полігоні в Житомирській області – за сотні кілометрів від лінії фронту. 95-та бригада, яка отримала десять нових броньовиків, зараз на ротації. В інші підрозділи «Дозори» поки не надходили.

«Скільки їздили по зоні АТО, скільки спілкувалися з іншими військовослужбовцями – всі в захваті від такої машини, і тихенько нам заздрять. Оскільки ми отримали таку машину і маємо змогу пересуватися на такій техніці в безпеці», – розповідає командир підрозділу 95-ї бригади.

Командир підрозділу 95-ї бригади
Командир підрозділу 95-ї бригади

Втім, навіть передачу цієї першої партії машин кілька разів відкладали. Востаннє скандал довкола «Дозорів» розгорівся в квітні 2016-го. Тоді журналісти видання «Апостроф» опублікували фотографії з тріщинами на корпусі бронемашини.

Журналісти «Апострофу» опублікували фотографії з тріщинами на корпусі бронемашини
Журналісти «Апострофу» опублікували фотографії з тріщинами на корпусі бронемашини

Що не так з «Дозорами»?

І взагалі, шлях «Дозору» до військових із самого спочатку був непростим. Перший бронеавтомобіль «Дозор» випустили ще в 2004-му, але в серію тоді машина не пішла. Знову про неї згадали тільки через десять років.

Після початку бойових дій на Донбасі секретар РНБО Олександр Турчинов заявив: для силовиків закуплять 200 «Дозорів». Але на випробування у війська перший дослідний зразок потрапив лише через рік. Військові протестували техніку і виявили майже півсотні недопрацювань. І тільки наприкінці липня 2016-го бійцям відправили перші десять «Дозорів».

Вони ж виявилися і останніми. З того моменту більше жодного нового «Дозору» армії не дали. У Міноборони це пояснили так:

Бронеавтомобіль «Дозор-Б» зробили на Львівському бронетанковому заводі, який входить в державний концерн «Укороборонпром». Керівник відомства Роман Романов звинувачує самих військових в тому, що нових «Дозорів» на передовій поки не передбачається.

«Цього року у наших військових формувань мало шансів отримати бронетехніку: «Дозори», БРТ-3, БТР-4. Тому що деякі чиновники до цього часу не підписали з підприємствами договори. Я це можу назвати тільки диверсією», – зазначив генеральний директор Державного концерну «Укроборонпром» Роман Романов.

Роман Романов, генеральний директор Державного концерну «Укроборонпром»
Роман Романов, генеральний директор Державного концерну «Укроборонпром»

Поки обидва відомства, що відповідають за озброєння підрозділів на передовій, обмінюються взаємними звинуваченнями, верховний головнокомандувач вніс ясність в цю скандальну історію. «Донбас.Реалії» президент Петро Порошенко пояснив: проблема в якості машин. Броньовики все ще не відповідають вимогам.

Міноборони скоротило, але не зняло замовлення
Петро Порошенко

«На сьогоднішній день шість машин виготовляється заводом для того, щоб виправити ті недоліки, які були знайдені в ході державних випробувань. Саме тому Міністерство оборони скоротило, але не зняло, навіть, якщо були недоліки, замовлення на львівському заводі», – пояснив президент.

Петро Порошенко, президент України
Петро Порошенко, президент України

Замість українського «Дозору» тестують польську «Онцилу»

У салоні дуже жарко і надто шумно під час руху. Претензії у Міноборони є і до кулеметної установки, перераховує недоробки експерт з озброєння Сергій Згурець. Але бронемашина військовим потрібна давно і зараз особливо, тому в Україні вирішили тестувати аналог «Дозору» – «Онцилу», який за ліцензією тепер роблять у Польщі.

Україский бронетранспортер «Дозор» (л) і його польський аналог «Онцила» (п)
Україский бронетранспортер «Дозор» (л) і його польський аналог «Онцила» (п)

Польська сторона змогла довести його до того рівня, який задовольняє українських військових
Сергій Згурець

«Польська сторона змогла довести його до того рівня, який задовольняє українських військових і ми дійсно маємо парадоксальну ситуацію, коли українська конструкція в одному варіанті доведена до певного рівня, а в іншому – залишилася на рівні, який пов’язаний з певними застереженнями з боку військових», – зауважив директор інформаційно-консалтингової компанії «Defence Express» Сергій Згурець.

Сергій Згурець, директор інформаційно-консалтингової компанії «Defence Express»
Сергій Згурець, директор інформаційно-консалтингової компанії «Defence Express»

Замість броньовика – «буханка»

Донецька область, зона бойових дій. Бійці 12-го окремого мотопіхотного батальйону показують на чому зараз змушені пересуватися. Це звичайний УАЗ або, як кажуть в народі, «буханка».

«Буханка», на якій пересуваються військові
«Буханка», на якій пересуваються військові

«Це трудяга: виконання завдань, бойові дії, підвезення особового складу, підвезення води, харчів, вивезення поранених, підвезення боєприпасів», – перераховує боєць 12-ї ОМПБ «Київ» Петро Перепелиця.

Машина в строю з 2014-го. У неї навіть ім’я є – «Банкір». Ще на початку війни «буханка» потрапила під обстріл. Була схожа на решето, згадує Петро. До ремонту військові підійшли творчо.

Прбоїни після обстрілів військові заклеїли п’ятаками
Прбоїни після обстрілів військові заклеїли п’ятаками

«А що, на швидкість не впливає, на виконання завдань не впливає. Але як ми з цими п’ятаками їдемо по Києву, чи Бердичеву, то люди аж навіть на світлофорах зупиняються і запитують – а це правда, що ви з Луганська, а це правда...Так, це правда», – каже Перепелиця.

Петро Перепелиця, боєць 12-ї ОМПБ «Київ»
Петро Перепелиця, боєць 12-ї ОМПБ «Київ»

​І хоча ремонти «Банкіра», та ще й за свій рахунок, давно стали для бійців справою буденною – свою «буханку» вони цінують. А що ще залишається, коли новинки українського оборонпрому доступні хіба що на картинках.

Газети «Наша армія» нам приходять. Ми читаємо, просвіщаємось, бачимо, що є на виставках. Але у нашому батальйоні цього нема
Петро Перепелиця

«Газети «Наша армія» нам приходять. Ми читаємо, просвіщаємось, бачимо, що є на виставках. Але у нашому батальйоні цього нема. Бачимо, що є в Національній гвардії, але тільки не в нас», – додає Перепелиця.

Українській армії на передовій потрібні тисячі таких машин як «Дозор», вважає експерт Сергій Згурець. Але навіть, якщо Міноборони і Львівський бронетанковий зможуть нарешті домовитися і продовжать нормальну співпрацю – цього року військові можуть розраховувати не більше, ніж на п’ять таких машин.

ПОВНИЙ ВИПУСК ПРОГРАМИ «ДОНБАС.РЕАЛІЇ»:

  • Зображення 16x9

    Левко Стек

    Працюю на Радіо Свобода з 2013 року. Потрапив в редакцію за тиждень по початку Євромайдану. Саме висвітленням подій Революції гідності займався до весни 2014 року. Згодом окупація Криму та протистояння на Донбасі. З початку літа 2014 року займаюсь висвітленням війни на Донбасі. Був мобілізований до Збройних сил України у серпні 2022 року.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG