Київ – Обмежити в’їзд російських громадян до України, аж до запровадження візового режиму, пропонують міністр закордонних справ Павло Клімкін, керівництво РНБО та частина народних депутатів. І посадовці, й експерти стверджують, що посилення контролю на кордоні зменшить ризик дестабілізації ситуації в Україні та імовірність диверсій та замахів на життя людей. У Кремлі, зі свого боку, лякають візовим режимом для українців у відповідь. Частина ж депутатів сумнівається в ефективності такого кроку і закликає натомість посилити роботу українських спецслужб та координацію зусиль з НАТО.
Міністр закордонних справ України Павло Клімкін підтримує ініціативу дозволити в’їзд до України громадянам Росії лише за умови «попереднього інформування» про намір перетнути українсько-російський кордон. Про це він заявив в ефірі «Сніданку з 1+1».
Однак, за словами Клімкіна, така зміна правил не обов’язково має означати візовий режим з Росією.
«Візи насправді відживають, відходять. Ми тепер звикли до біометричних паспортів і повинні перейти до того, що люди їздять тільки за біометричними (закордонними) паспортами. Другий момент, який є для мене важливим: наприклад, ви їздите в багато країн. І ви заходите в інтернет і повідомляєте: я через п’ять днів їду (до певної країни). Ось так, насправді й російські громадяни повинні їхати до України! Необхідно створити відповідну платформу і контролювати в’їзд», – вважає міністр.
Урядовець додав, що після політичного рішення про створення системи, на її розробку необхідно витратити кілька місяців, після чого її варто буде протестувати.
Крім того, Павло Клімкін зазначив, що візи для росіян можна було б ввести вже давно, проте виникає питання щодо жителів Криму, яких окупаційна влада може змусити «робити візу до власної країни». Водночас росіяни можуть скористатися візовим режимом, щоб тиснути на кримчан для зміни громадянства.
Наша мета повинна бути простою – закрити кордон, але щоб це був не політичний заклик, а щоб кордон був реально закритий, і щоб це не зашкодило українцямПавло Клімкін
«Наша мета повинна бути простою – закрити кордон, але таким способом, щоб це був не політичний заклик, а щоб кордон був реально закритий, і щоб це не зашкодило українцям», – підсумував свою думку глава МЗС.
Можливе введення нових правил в’їзду в Україну для громадян Росії необхідне для недопущення дестабілізації в державі, упевнений народний депутат від фракції «Народний фронт» та радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко.
«Головне в цьому, щоб ми заздалегідь розуміли, за декілька днів: хто хоче до нас приїхати, і перевірити, щоб наступним візитером не був черговий кілер, який намагається вбити чи Аміну Окуєву, чи здійснити замах на мене чи ще на когось», – сказав Геращенко журналістам, згадавши останні резонансні замахи.
Пізніше, у розмові з Радіо Свобода Геращенко уточнив, що на його думку, ініціатором зміни правил в’їзду російських громадян до України може стати і парламент, однак його рішення в даному разі буде дорадчим.
Поки що буде прийнято рішення Верховної Ради, яке матиме рекомендаційний характер. Потім МЗС візьме це рішення парламенту до уваги і розроблятиме комплекс заходівАнтон Геращенко
«Поки що буде прийнято рішення Верховної Ради, яке матиме рекомендаційний характер. Це вже зараз треба робити. Потім Міністерство закордонних справ візьме це рішення парламенту до уваги і розроблятиме комплекс заходів», – озвучив депутат своє бачення ситуації.
Антон Геращенко висловив упевненість, що нині у Верховній Раді набереться достатня кількість голосів для обмеження в’їзду росіян до України.
Утім, частина депутатів Верховної Ради сумніваються в ефективності такого кроку, причому сумніви висловлюють не лише опозиційні, а й провладні парламентарі.
Голова парламентського комітету у закордонних справах Ганна Гопко засумнівалася у тому, що візовий режим обмежить потік російських агентів чи диверсантів до України.
Я б не сказала, що візовий режим з Росією є реально ефективним кроком, щоб «не пускати» і уникнути перетину кордону російською агентуроюГанна Гопко
«Я можу сказати, що російська агентура може потрапити до України і з білоруської сторони, якщо буде потреба,– констатує депутат. – Тому, я б не сказала, що візовий режим з Росією є реально ефективним кроком для того, щоб «не пускати», і що це є тим інструментом, який допоможе уникнути перетину кордону російською агентурою. Вони настільки продумані, що можуть заїхати з різних сторін, з різними паспортами», – визнає очільниця комітету Верховної Ради у закордонних справах.
На думку Ганни Гопко, потрібно налагодити більш ефективну співпрацю української розвідки з розвідками інших держав, які мають бази російських агентів та диверсантів.
Днями спікер Верховної Ради Андрій Парубій нагадав про внесений до парламенту законопроект щодо візового режиму з Росією, співавтором якого він є. Він уточнив, що нині тривають консультації щодо цього документа, і його треба виносити на голосування «у разі наявності у сесійній залі голосів на підтримку цього питання».
Як саме можуть змінитися правила перетину українсько-російського кордону? Антон Геращенко анонсував, що обговорить різні варіанти цього рішення з міністром закордонних справ Павлом Клімкіним.
На його думку, ініціатива міністра зі створення системи попереднього інформування громадян Росії щодо наміру відвідати Україну – «це буде як візовий режим», оскільки росіянин робитиме попередження про намір приїхати до України. Якщо ж Україна запровадить саме повноцінний візовий режим, а не якісь інші зміни системи контролю на кордоні, то найголовнішим ризиком є те, що Росія, запровадить візовий режим у відповідь, і не видаватиме достатньої кількості віз для українських громадян, які їздять до Росії. «Будуть незручності, черги й таке інше», – прогнозує депутат.
Обмеження в’їзду росіян потрібне, але треба врахувати ризики – експерт
З тим, що такі ризики треба враховувати, погоджується і співдиректор програм з міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник. Але він додає: та чи інша форма посилення контролю за рухом через українсько-російський кордон є позитивом у стратегічному сенсі.
Якщо відкинути побічні ефекти (йдеться про поїздки заробітчан та мирних подорожуючих до України) – це буде позитив. Але ці побічні наслідки треба враховуватиОлексій Мельник
«Якщо відкинути побічні ефекти (йдеться про поїздки заробітчан та мирних подорожуючих до України) – це буде позитив. Але ці побічні наслідки треба враховувати. Між варіантами з візами і реєстрацією поїздки – схиляюся до другого. Ідеться про повідомлення часу в’їзду і пункту перетину кордону. Це дало би змогу прикордонникам на момент прибуття небажаного відвідувача вже мати рішення щодо нього», – прояснює експерт.
Треба однозначно посилити контроль для зменшення потоку небажаних осіб на територію України наголошує експерт. Але він пропонує обрати форму такого обмеження, враховуючи можливу реакцію Росії у відповідь. «Цієї реакції не треба боятися. Її варто врахувати в загальній калькуляції ризиків», – підсумовує Мельник.
Президент Росії Володимир Путін готовий симетрично відреагувати, якщо Україна введе візи для росіян, але якою буде відповідь, вирішить сам глава держави, заявив журналістам прес-секретар російського глави держави Дмитро Пєсков, повідомляє ТАСС.
Безумовно, відповідна реакція (Росії), звичайно ж, будеДмитро Пєсков
«Ми досить послідовно говоримо про те, що подібні дії (намір України ввести візи для росіян) отримають реакцію, засновану на принципі взаємності, – сказав представник Кремля. – Безумовно, відповідна реакція (Росії на рішення України – ред.), звичайно ж, буде. Яка саме і в якому обсязі – це інше питання, це вже регулюється по ходу, вирішується президентом в першу чергу».
6 червня міністр закордонних справ Сергій Лавров заявив, що якщо Київ введе візовий режим із Росією, Москва відповість аналогічно: також введе візовий режим для громадян України. Глава МЗС Росії нагадав при цьому, що в цій державі перебуває 2-3 мільйони українських мігрантів.
Зі свого боку, секретар РНБО Олександр Турчинов днями у розмові з журналістами висловився за якнайшвидше запровадження візового режиму з Росією.
Необхідно вибудовувати кордон, який захистить від проникнення гібридних технологій Росії на ЗахідОлександр Турчинов
«Це питання не просто назріло – воно перезріло. У нас буде відкритий в’їзд в Європу, і на сході необхідно вибудовувати кордон, який захистить цивілізацію від агресії Російської Федерації, від проникнення гібридних провокаційних технологій Росії на Захід. Саме Україна стала на шляху Росії – напевно, це наша історична місія», – наголосив Турчинов.
У Міністерстві юстиції України тим часом запевнили, що Україна вже готова до візового режиму з Росією – технічно та юридично. І що питання лише у політичному рішенні. Таке рішення, стверджують у Мін’юсті, може ухвалити МЗС за погодженням із президентом України.