Доступність посилання

ТОП новини

Чи справді Америка стояла за Майданом?


Майдан Незалежності. 1 грудня 2013 року
Майдан Незалежності. 1 грудня 2013 року

У третю річницю початку протестів на Євромайдані в Росії було показано фільм американського кінорежисера Олівера Стоуна «Україна у вогні», в якому проводиться ідея, що за Майданом стояли Сполучені Штати. Цю ідею про американську причетність до Майдану озвучив в інтерв’ю у фільмі колишній президент, а нині утікач Віктор Янукович, заявивши, що в посольстві США у Києві в той час навіть «діяв штаб, який керував тим процесом». Активісти Майдану кажуть, що не відчували жодної «руки Вашингтону» і виходили робити Революцію гідності не заради Америки, а заради майбутнього України.

У фільми «Україна у вогні» Олівера Стоуна колишній президент Віктор Янукович кілька разів говорить про нібито причетність Сполучених Штатів до протестів на Майдані, які почалися в листопаді 2013 року, а завершились у лютому 2014 втечею до Росії тепер вже екс-президента України.

​У фільмі Олівер Стоун запитує Януковича: «Чи було у Вас враження, що в цьому задіяні США? Чи відчували ви «руку США?»

«Дуже часто гостями (на Майдані – ред.) були представники США, конгресмени, пані Нуланд приїздила дуже часто, у нас були з нею дискусії. Але після цих дискусій вона йшла на Майдан і підтримувала протестувальників і звинувачувала правоохоронні органи в надмірному застосуванні сили. Насправді всі ці мессиджі ми бачили і на Майдані», – каже Янукович в інтерв’ю.

Цікавий тут аспект, що на Майдані були і європейські політики, в Києві з паралельними візитами помічника держсекретаря США Вікторії Нуланд, була і тодішній шеф європейської дипломатії Катрін Аштон, були депутати Європарламенту, були глави МЗС багатьох країн ЄС, але колишній керівник України звинувачує у причетності до Майдану саме Америки.

Вікторія Нуланд
Вікторія Нуланд

Поведінку представників США в Україні під час подій на Майдані Янукович вважає неприпустимою.

«Скажіть-но мені, чи допустиме таке в хоч одній країні: коли посол України прийде до мітингувальників у Фергюсоні, роздаватиме їм пряники чи пиріжки і звинувачуватиме поліцейських США? Я вважаю, що таке є неприпустимим у жодній країні. Чому ж до України було таке ставлення?» – сказав Янукович.

Кадр з фільму «Україна у вогні»
Кадр з фільму «Україна у вогні»

У фільмі, щоправда, Янукович визнає, що сам тримав контакт із керівництвом США – зокрема з віце-президентом Джо Байденом.

«Я постійно тримав контакт з паном Байденом, віце-президентом. У мене були часті з ним телефонні переговори. Але річ у тім, що пан Байден говорив одне, а в Україні робили інше», – каже Янукович.

«А посол США?» – запитує Стоун.

«Посол Сполучених Штатів в Україні постійно приймав представників Майдану в себе в посольстві. Ми це дуже добре знали. Ми це відстежували. Створювалось таке враження, що в посольстві Сполучених Штатів існує штаб, який керує цим процесом», – відповів Янукович.

Послом США в Україні під час протестів на Майдані був Джеффрі Пайєтт, який віднедавна є послом Сполучених Штатів у Греції.

Реакція активістів Майдану

Люди, які виходили на Майдан, в інтерв’ю Радіо Свобода зазначють, що не відчували ніякої «руки Вашингтона».

«В гущі подій під час Євромайдану я не можу сказати, що помічала яку-небуть американську участь. Взагалі – це російський наратив, що Євромайдан – це спонсорований Штатами і НАТО переворот», – каже в інтерв’ю Аля Шандра, редактор Euromaidan Press, активістка Революції гідності.

Це не витримує жодної критики, коли ми подивимося на те, чим були озброєні протестувальники на Майдані, і чим озброєні так звані «посланці» на Донбасі
Аля Шандра

«Це не витримує жодної критики, коли ми подивимося на те, чим були озброєні протестувальники на Майдані, і чим озброєні так звані «посланці» на Донбасі. Вручну зроблені катапульти на противагу «Букам» та іншому новітньому озброєнню Росії. Ну, ці розмови про участь США на Майдані виглядають як пародія якась» – додає Шандра.

Із тезою Януковича про роль США в протестах не погоджується й Ігор Чернецький, член Самооборони Майдану, а згодом учасник бойових дій на Донбасі.

Це маразм – говорити про якусь підтримку США. І це мені не подобається
Ігор Чернецький

«Ніяка Америка до цього взагалі ніякого відношення не мала і не має. Я взагалі виходив на Майдан не заради Америки. Ніякого запрошення чи фінансування від Америки ми не мали. Так, діаспора допомагала – прості українці. А Сполучені Штати, можливо, морально і підтримували, але це маразм – говорити про якусь підтримку США. І це мені не подобається», – зазначив Чернецький Радіо Свобода.

За його словами, основний, хто відповідає за всі ті злочини, які були здійснені проти протестувальників на Майдані, це Янукович. «Це він – основний організатор, а, можливо, навіть і замовник. Хоча основним замовником є, скоріш за все… назвав би товаріща Путіна», – додає Чернецький.

«Якраз підтримка України з боку США є недостатньою»

Колішні активісти Майдану говорять якраз про протилежне – що підтримка Сполученими Штатами України є недостатньою, що Америка мали би більше приділяти уваги Україні й активніше бути задіяною в українські справи.

«Стосовно американської задіяності в Україні, то в останні два роки в українському суспільстві, в принципі, спостерігається розчарування з приводу того, що уряд Барака Обами насправді мало задіяний в Україні, попри те, що Штати є підписантами Будапештського меморандуму, мало того, що не вступилися за Україну, хоча були зобов’язані це зробити, і не надали навіть жодної зброї – лише якісь захисні озброєння і навчання – тобто допоміжні засоби», – зауважила Шандра в інтерв’ю.

«У Штатів була дуже обережна позиція. І багато кого в Україні це розчарувало. Тому казати про якийсь вплив Штатів – давайте хоча б на факти дивитись!» – закликає колишня активістка Майдану.

  • Зображення 16x9

    Ростислав Хотин

    Працював кореспондентом агентства Reuters у Києві, на Всесвітній службі «Бі-Бі-Сі» в Лондоні, кореспондентом телеканалу «1+1» та агенції УНІАН у Брюсселі, а нині – редактор Радіо Свобода в Празі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG