Парламентські вибори у Грузії, другий етап яких відбувся в неділю, 30 жовтня, привернули увагу, серед іншого, й тим, що вперше провладна партія («Грузинська мрія») отримала конституційну більшість (115 зі 150 місць у грузинському парламенті). «Єдиний національний рух», лідером якого є екс-президент Грузії Міхеїл Саакашвілі, отримав 27 місць у парламенті, а «Альянс патріотів Грузії» – 6. Такими є дані Центральної виборчої комісії Грузії.
«Грузинська мрія» і «Єдиний національний рух» декларують прозахідний курс – прагнення ввійти до НАТО та Євросоюзу. Однак деякі оглядачі називають провладну партію Грузії більш «проросійською». Чи є для цього підстави? І чи вплине перемога цієї політичної сили на відносини Грузії й України? Із таким запитанням Радіо Свобода звернулося до грузинського експерта в Україні Бачо Корчилави.
– Ця партія не є більш проросійською. Вона є швидше такою, що дотримується так званої політики стримування. На відносини між Україною і Грузією це не вплине дуже.
В Грузії є дуже чіткий соціальний запит суспільства, яке вимагає добрих відносин з Україною
Тому що в Грузії є дуже чіткий соціальний запит суспільства, яке вимагає добрих відносин з Україною і вимагає все робити так, щоб все розвивалось добре.
Але «Грузинська мрія» буде загравати з Росією. Тому що вони прибічники політики Шеварднадзе.
Вони дуже побоюються Росії і Путіна. З огляду на це, вони роблять такі собі кроки, «щоб не дражнити Росію»
Вони дуже побоюються Росії і Путіна. З огляду на це, вони роблять такі собі кроки, «щоб не дражнити Росію», як це кажуть люди у нас.
– Один із таких кроків, можливо, був ось нещодавно, коли грузинська делегація не взяла участі в голосуванні до резолюцій, ухвалених Парламентською асамблеєю Ради Європи, зокрема на підтримку України?
– Мені чомусь здавалося, що це був один із таких кроків, але усі представники «Грузинської мрії», з якими я розмовляв, одноголосно стверджують, що це був тактичний збій у їхній роботі. Але ж коли ці люди повернулись до Грузії з ПАРЄ, в Грузії була дуже жорстка реакція на це і вони були змушені сказати, що це була помилка з їхнього боку, бо в них у той час була інша зустріч. Але зрозуміло, що це було таке загравання з Росією, так це виглядає.
Вперше одна партія отримала більшість, це «Грузинська мрія». Ніколи до цього не було в Грузії, щоб у когось була конституційна більшість
– Повертаючись до теми виборів: ось те, що створена колишнім президентом Грузії Саакашвілі партія отримала 27 відсотків (небагато у порівнянні з провладною), чи має такий результат під собою також одну з причин, що Міхеїл Саакашвілі зараз не живе в Грузії, а працює на Україну?
– Звичайно, це теж один із факторів.
Але грузинські вибори зараз дуже цікаві тим, що вперше одна партія отримала більшість, це «Грузинська мрія». Ніколи до цього не було в Грузії, щоб у когось була конституційна більшість. У цьому форматі, у цьому розриві, я думаю, що років 5 Саакашвілі буде ще в Україні.
– Чи є причина для України турбуватися результатами грузинських виборів?
Для України причини турбуватися цими результатами немає
– Ні, для України причини турбуватися цими результатами немає. Я більше скажу: у Росії деякі політики зрозуміли це так, що з Росією будуть відносини поліпшуватися, але так не буде.
В партії Іванішвілі дуже багато людей, які не є проросійськими і ніколи не підуть на зближення з Росією
«Грузинська мрія» – це така сила, яка буде продовжувати те, що робив Саакашвілі до відходу від влади, але вони будуть це робити такими непрямими кроками.
Це буде дуже цікаво (спостерігати), як буде розвиватися ситуація в Грузії. Тому що в партії Іванішвілі (Бідзіна Іванішвілі – прем’єр-міністр Грузії – ред.) дуже багато людей, які не є проросійськими і ніколи не підуть на зближення з Росією.