Доступність посилання

ТОП новини

Провладна партія Грузії боїться дражнити Росію, але не є проросійською – експерт


Бідзіна Іванішвілі, лідер партії «Грузинська мрія»
Бідзіна Іванішвілі, лідер партії «Грузинська мрія»

Парламентські вибори у Грузії, другий етап яких відбувся в неділю, 30 жовтня, привернули увагу, серед іншого, й тим, що вперше провладна партія («Грузинська мрія») отримала конституційну більшість (115 зі 150 місць у грузинському парламенті). «Єдиний національний рух», лідером якого є екс-президент Грузії Міхеїл Саакашвілі, отримав 27 місць у парламенті, а «Альянс патріотів Грузії» – 6. Такими є дані Центральної виборчої комісії Грузії.

​«Грузинська мрія» і «Єдиний національний рух» декларують прозахідний курс – прагнення ввійти до НАТО та Євросоюзу. Однак деякі оглядачі називають провладну партію Грузії більш «проросійською». Чи є для цього підстави? І чи вплине перемога цієї політичної сили на відносини Грузії й України? Із таким запитанням Радіо Свобода звернулося до грузинського експерта в Україні Бачо Корчилави.

Бачо Корчилава
Бачо Корчилава

– Ця партія не є більш проросійською. Вона є швидше такою, що дотримується так званої політики стримування. На відносини між Україною і Грузією це не вплине дуже.

В Грузії є дуже чіткий соціальний запит суспільства, яке вимагає добрих відносин з Україною

Тому що в Грузії є дуже чіткий соціальний запит суспільства, яке вимагає добрих відносин з Україною і вимагає все робити так, щоб все розвивалось добре.

Але «Грузинська мрія» буде загравати з Росією. Тому що вони прибічники політики Шеварднадзе.

Вони дуже побоюються Росії і Путіна. З огляду на це, вони роблять такі собі кроки, «щоб не дражнити Росію»

Вони дуже побоюються Росії і Путіна. З огляду на це, вони роблять такі собі кроки, «щоб не дражнити Росію», як це кажуть люди у нас.

– Один із таких кроків, можливо, був ось нещодавно, коли грузинська делегація не взяла участі в голосуванні до резолюцій, ухвалених Парламентською асамблеєю Ради Європи, зокрема на підтримку України?

– Мені чомусь здавалося, що це був один із таких кроків, але усі представники «Грузинської мрії», з якими я розмовляв, одноголосно стверджують, що це був тактичний збій у їхній роботі. Але ж коли ці люди повернулись до Грузії з ПАРЄ, в Грузії була дуже жорстка реакція на це і вони були змушені сказати, що це була помилка з їхнього боку, бо в них у той час була інша зустріч. Але зрозуміло, що це було таке загравання з Росією, так це виглядає.

Вперше одна партія отримала більшість, це «Грузинська мрія». Ніколи до цього не було в Грузії, щоб у когось була конституційна більшість

– Повертаючись до теми виборів: ось те, що створена колишнім президентом Грузії Саакашвілі партія отримала 27 відсотків (небагато у порівнянні з провладною), чи має такий результат під собою також одну з причин, що Міхеїл Саакашвілі зараз не живе в Грузії, а працює на Україну?

– Звичайно, це теж один із факторів.

Але грузинські вибори зараз дуже цікаві тим, що вперше одна партія отримала більшість, це «Грузинська мрія». Ніколи до цього не було в Грузії, щоб у когось була конституційна більшість. У цьому форматі, у цьому розриві, я думаю, що років 5 Саакашвілі буде ще в Україні.

Прихильники партії «Грузинська мрія» святкують перемогу на виборах. Тбілісі, 10 жовтня 2016 року
Прихильники партії «Грузинська мрія» святкують перемогу на виборах. Тбілісі, 10 жовтня 2016 року

– Чи є причина для України турбуватися результатами грузинських виборів?

Для України причини турбуватися цими результатами немає

– Ні, для України причини турбуватися цими результатами немає. Я більше скажу: у Росії деякі політики зрозуміли це так, що з Росією будуть відносини поліпшуватися, але так не буде.

В партії Іванішвілі дуже багато людей, які не є проросійськими і ніколи не підуть на зближення з Росією

«Грузинська мрія» – це така сила, яка буде продовжувати те, що робив Саакашвілі до відходу від влади, але вони будуть це робити такими непрямими кроками.

Це буде дуже цікаво (спостерігати), як буде розвиватися ситуація в Грузії. Тому що в партії Іванішвілі (Бідзіна Іванішвілі – прем’єр-міністр Грузії – ред.) дуже багато людей, які не є проросійськими і ніколи не підуть на зближення з Росією.

  • Зображення 16x9

    Людмила Ваннек

    Людмила Ваннек На радіо Свобода від 1993 року, в українській редакції – від 1995 року. Закінчила Київський національний університет театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого, працювала на сцені українських та німецьких театрів та на телебаченні. Переможниця міжнародного конкурсу поп-музики в Сараєво. Редакторка і ведуча програм «Світ у новинах», «Міжнародний щоденник», «Виклик», «Свобода сьогодні». Авторка і ведуча програми «Свобода за тиждень», яка виходила кілька років на «Радіо НВ». Авторка програми «Подкаст Свобода за тиждень із Людмилою Ваннек», яка виходить щосуботи. Цікавлюся соціальними темами та мистецтвом. Багато перекладаю з білоруської, англійської, німецької, сербської та болгарської.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG