Доступність посилання

ТОП новини

Іловайська трагедія. Генпрокурор про перебіг розслідування, Росію і Януковича


Знищена військова техніка недалеко від Іловайська. 3 вересня 2014 року
Знищена військова техніка недалеко від Іловайська. 3 вересня 2014 року

Головна відповідальність за Іловайську трагедію лежить на вищих представниках чинної влади Росії. Також відповідальність мають нести ті, хто довів українську армію до її передвоєнного стану, вважають в Генеральній прокуратурі України. Помилки командування, зокрема порушення порядку планування, також будуть розслідуватись. Думки свідків трагедії і експертів розділилися.

Ключовим фактором, який має причинно-наслідкові зв’язки до втрати території, людей та техніки – є агресивна війна, розв’язана Російською Федерацією проти України
Юрій Луценко

Відповісти за трагедію під Іловайськом мають, перш за все, представники чинної влади Росії і попередні міністри оборони України. Перші винні в розв’язанні агресивної війни, а другі – в тому, що командири не змогли забезпечити воюючу армію необхідною технікою і речами. Про це йдеться в проміжному звіті генерального прокурора України Юрія Луценка. Звіт присвячено розслідуванню кримінального провадження про розв’язання агресивної війни проти України. Презентація відбулася на засіданні парламентського комітету з питань безпеки і оборони.

«Я спираюсь на експертизу 31 спеціаліста, які несуть кримінальну відповідальність за свої висновки. Вони визначили, що ключовим фактором, який має причинно-наслідкові зв’язки до втрати території, людей та техніки – є агресивна війна, розв’язана Російською Федерацією проти України. Ці висновки стосуються і ситуації в Криму», – заявив Луценко, відповідаючи на запитання Радіо Свобода.

Генпрокурор наголосив, що саме в такій черговості треба розглядати причини Іловайська й інших проблем зі Збройними силами України – агресія Росії, доведення до небоєздатності української армії, невиконання наказів і чисельні випадки дезертирства, а на останнє – помилки військового керівництва.

Помилки військового керівництва зводяться до порушення встановленого порядку планування проведення бойових дій зі звільненню Іловайська силами АТО
Юрій Луценко

«Експерти вважають, що всі помилки військового керівництва зводяться до порушення встановленого порядку планування проведення бойових дій зі звільненню Іловайська силами АТО… в період 8-20 серпня 2014 року. Дані розвідки, які свідчили, що в Іловайську було зосереджено близько 1200 бойовиків із технікою і укріпленнями, не були взяті в розрахунок під час складення замислу», – заявив генеральний прокурор.

Справу про державну зраду Януковича передадуть до суду до кінця року

Наймасштабніше вторгнення російської армії відбулося 24 серпня в 4-й ранку, кордон перетнули дев’ять батальйонно-тактичних груп загальною кількістю близько 3500 осіб. Також в Україну завезли до 60 танків, до 320 БМД і БМП, до 50 гармат, 45 мінометів і п’яти протитанкових ракетних комплексів, повідомляють у Генпрокуратурі.

​Кримінальне провадження Генеральна прокурора розслідує вже близько двох років. Із 800 томів справи 350 проходять під грифом «таємно». По справі проходять близько 400 потерпілих і близько 2000 свідків. Станом на 1 вересня прокуратура і залучені спеціалісти провели близько 1800 експертиз і зібрали понад 100 тисяч речових доказів.

Підозрювані в розв’язані військової агресії проти України можуть бути засуджені заочно, наголосив Луценко. Окреме провадження стосується екс-президента Віктора Януковича, якому інкримінують державну зраду – цю справу Луценко обіцяє передати в суд до кінця року. Також Генпрокуратура розслідує діяльність усіх міністрів і голів Генерального штабу Збройних сил незалежної України, щоб встановити міру провини кожного у доведенні армії до небоєздатного стану.

Думки учасників і експертів розділилися. Так на думку Андрія Тетерука, народного депутата і екс-командира батальйону МВС «Миротворець», він довіряє оцінкам експертів. Але зараз продовжує ознайомлюватися із матеріалами справи.

Андрій Тетерук
Андрій Тетерук
Рівень експертів є надзвичайно високим і я схильний довіряти
Андрій Тетерук

«Рівень експертів не дає мені підстав в будь-якому разі спростовувати, тому що факти є неспростовними. Після повного ознайомлення з цими документами, я буду бачити повну картину, але рівень експертів є надзвичайно високим і я схильний довіряти», – заявив він.

Кримінальне провадження є по кожному військовому керівнику – журналіст

Більш критично ставиться до звіту Семен Семенченко, народний депутат і екс-командир добровольчого батальйону «Донбас». Втім, він заявив, що довіряє Луценку, який був безпосереднім свідком Іловайська і приїжджав туди.

Семен Семенченко
Семен Семенченко
Провадження відкривали за фактом можливої службового недбальства керівництва АТО – 5 днів не давали ніякого наказу нашим військам і генеральний прокурор це сьогодні визнав
Семен Семенченко

«Сьогодні заявили, що відповідальність посадових осіб армії і АТО все ж таки буде розглядатися. На жаль, за старою радянською звичкою воно проходить як окремі недоліки і головну увагу приділяють Росії. Це правильно, але пригадайте, це провадження відкривали за фактом можливої службового недбальства керівництва АТО – 5 днів не давали ніякого наказу нашим військам і генеральний прокурор це сьогодні визнав», – заявив Семенченко.

На презентації звіту був також присутній журналіст Юрій Бутусов, який останні два роки пише на військові теми. Після звіту він наголосив, що дуже важливим є готовність прокуратури визначити відповідальність кожного військового керівника вищої ланки. Експертиза вже знайшла в їхніх діях помилки, які призвели до тяжких наслідків.

Юрій Бутусов
Юрій Бутусов
Головне, що є юридичні наслідки – для мене це набагато важливіше
Юрій Бутусов

«Я не звертаю уваги на політичні наслідки того, що хтось говорить. Сказано було політичне те, що мало бути сказано. Головне, що є юридичні наслідки – для мене це набагато важливіше. Ті зобов’язання, які прокуратура взяла щодо розгляду відповідальності керівних осіб, вона виконала. Зареєстровані окремі провадження стосовно відповідальності керівництва АТО, зокрема командувача сил АТО на території Донецької і Луганської областей Віктора Муженка», – заявив Бутусов.

Наприкінці серпня 2014 року бійці сил АТО потрапили в оточення під Іловайськом на Донеччині. Військові регулярних частин Збройних сил Росії, що вторглися до України під прикриттям підтримуваних ними сепаратистів, обстріляли так званий «зелений коридор», яким, за домовленістю, мали виходити українські силовики.

За офіційними даними, тоді загинули 366 українських військових і правоохоронців, 429 були поранені, 128 потрапили в полон, 158 вважають зниклими безвісти.

Наприкінці серпня цього року в Генпрокуратурі заявили, що у справі щодо Іловайської трагедії завершена комісійна військова експертиза. В процедурі тривалістю понад рік брав участь 31 фахівець із Міністерства оборони України, Антитерористичного центру при Службі безпеки України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України.

Конфлікт на сході України почався навесні 2014 року. Україна і Захід звинувачують Росію у збройній підтримці угруповань «ДНР» і «ЛНР», що визнані в Україні терористичними. Кремль відкидає ці звинувачення і заявляє, що на Донбасі можуть перебувати російські «добровольці». У січні 2015 року Верховна Рада визнала Росію країною-агресором.

Робота художника Олексія Кустовського
Робота художника Олексія Кустовського
  • Зображення 16x9

    Михайло Штекель

    Журналіст. Працюю в медіа-сфері з перервами із 2003 року. В 2013 році спробував переїхати з рідної Одеси до Києва, писав про Революцію гідності, анексію Криму і знімав війну на Донбасі. У 2017-му повернувся до Одеси – міста непростого, але вкрай цікавого. Навчався на філософському факультеті, тому маю слабкість до довгих текстів. На Радіо Свобода працюю з 2014 року. Пишу, фотографую, знімаю, спілкуюсь із людьми.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG