Доступність посилання

ТОП новини

Попри Brexit саміт ЄС обговорює ще й безпеку і «Мінськ»


Голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер (праворуч) розмовляє із британським прем’єр-міністром Девідом Камероном перед початком саміту у Брюсселі. 28 червня 2016 року
Голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер (праворуч) розмовляє із британським прем’єр-міністром Девідом Камероном перед початком саміту у Брюсселі. 28 червня 2016 року

Гадаю, що із Британією все буде гаразд, принаймні в питаннях безпеки – Ґрібаускайте

Брюссель – Британці хотіли виходу з ЄС, вони його матимуть. Європейські лідери зібралися у Брюсселі на саміт для чинення тиску на Велику Британію, аби вона швидко розпочала процедуру виходу зі співдружності. Цим сподіваються уникнути паралічу всього Євросоюзу. Водночас, у програмі європейських президентів та прем’єр-міністрів є й короткі консультації щодо виконання Мінських угод і Глобальної стратегії зовнішньої та безпекової політики ЄС, де Росія значиться, як «стратегічний виклик».


Чітких планів від Лондона та негайного початку процедури виходу Британії з лав співдружності 28 червня вимагав Європейський парламент. Голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер поклав перед британським прем’єр-міністром Девідом Камероном ультиматум: не буде якнайшвидшого початку процедури виходу – тож, не буде й жодних інших переговорів із Лондоном. Але євроугода передбачає, що перший крок має зробити країна, а не ЄС, тож, вочевидь, Брюсселю таки доведеться чекати осені, як про це зауважував Камерон.

Найджел Фараж
Найджел Фараж

Тим часом, як традиційні політичні сили європейського блоку закликали до єдності в складі вже 27 держав для захисту європейських цінностей, це не завадило націоналістам, на кшталт француженки Марін Ле Пен чи британця Найджела Фаража виступити в Брюсселі із висміюванням ЄС.

«Чи не смішно це все? Сімнадцять років тому я прийшов сюди і казав, що буду відстоювати вихід моєї країни із ЄС. Ви з мене глузували, але тепер виглядає, що ви смієтеся менше», – заявив Найджел Фараж.

Чимало європейських політиків, водночас, висловлювали занепокоєння щодо долі своїх громадян, зокрема, Алін Сміт, шотландець із групи «зелених», який закликав євродепутатів не погоджуватися із тим, що Шотландія може опинитися за межами Євросоюзу.

Не забувайте, що Шотландія вас ніколи не зраджувала, тож не покиньте тепер Шотландії
Алін Сміт

«Дорогі колеги, не забувайте, що Шотландія вас ніколи не зраджувала, тож не покиньте тепер Шотландії», – заявив під бурхливі оплески Європарламенту представник частини Об’єднаного Королівства, яка не хотіла виходу із ЄС.

За підсумками обговорень, Європарламент ухвалив резолюцію, якою закликав до якнайшвидшого початку процесу виходу Великої Британії з ЄС відповідно до статті 50 Договору про Європейський союз.

Меркель і Олланд розповідатимуть, як реалізується «Мінськ»

Дональд Туск
Дональд Туск

Втім, попри «Брексіт» та визначення плану «розлучення», європейські лідери мають й інші теми «на столі» нинішнього саміту. Як пояснив голова Європейської ради Дональд Туск, на зустрічі йтиметься й про міграційну кризу та безпекові аспекти, зокрема, співробітництво ЄС і НАТО.

«Нашим гостем увечері буде (голова НАТО) Єнс Столтенберґ, – повідомив Туск. – Високий представник із закордонної політики Федеріка Могеріні нам представить свою глобальну стратегію (зовнішньої і безпекової політики ЄС), поглиблення відносин з НАТО. Також Ангела Меркель і Франсуа Олланд повідомлять нам про їхню оцінку виконання Мінських угод».

Президент Литви Далія Ґрібаускайте, зі свого боку висловила сподівання, що вихід Британії зі складу ЄС не послабить європейської безпеки на тлі російської агресії.

Далія Ґрібаускайте
Далія Ґрібаускайте

«Я сподіваюся це не матиме прямого впливу, бо Британія залишається членом НАТО, – заявила лідер Литви. – Ми знаємо, наскільки активне там Об’єднане Королівство, наскільки потужним є ця держава у посиленні безпеки східного флангу країн НАТО. Я гадаю, все буде гаразд, принаймні у питаннях безпеки».

Як пояснив Дональд Туск, у п’ятницю на неформальній зустрічі лідери 27 держав, без голови уряду Британії, проведуть обмін думками щодо нового імпульсу та нового майбутнього для Євросоюзу. Голова Європейської ради також запропонував провести неформальний саміт ЄС у вересні вже без участі Великої Британії. Можливим місцем проведення він назвав Братиславу, столицю Словаччини, яка з 1 липня розпочне своє головування у Раді Європейського союзу.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG