Доступність посилання

ТОП новини

У «справі 26 лютого» є серйозне порушення, з яким можна звертатися до ЄСПЛ – Полозов


Микола Полозов
Микола Полозов

«Адвокати можуть тільки показувати всю абсурдність суду, щоб ці процеси не замовчувалися» – політолог

11 березня у контрольованому Росією Криму відбулося чергове засідання суду у так званій «справі 26 лютого», на якому мали ухвалити рішення щодо запобіжного заходу фігурантам цього процесу – Ахтему Чийгозу, Алі Асанову і Мустафі Дегерменджі. Суд на місяць подовжив їм терміни утримання, а наступне засідання заплановане на 24 березня. Адвокат Чийгоза Микола Полозов клопотав про відвід судді, яка раніше, всупереч російському законодавству, продовжила термін арешту фігурантам справи. Перший заступник голови Меджлісу кримських татар Ахтем Чийгоз заявив про відвід усьому складу судової колегії.

Під час чергового розгляду так званої «справі 26 лютого» колегія суддів в окупованому Росією Криму тричі оголошувала перерву. Більша частина засідання була присвячена обговоренню відводів. Захисник Ахтема Чийгоза російський адвокат Микола Полозов двічі клопотав про відвід судді Галини Редько, яка незаконно подовжила арешт фігурантам справи на три дні. Термін дії рішення підконтрольного Росії Верховного суду Криму щодо фігурантів «справи 26 лютого» закінчився о 00:00 9 березня – і всі вони мали бути негайно звільнені.

При цьому три дні (коли фігурантів справи утримували незаконно – ред.) суд ніяк не пояснив, і це залишається серйозним порушенням, з яким можна буде працювати в подальших інстанціях, передусім у Європейському суді з прав людини
Микола Полозов

«Двічі заявлявся відвід судді Редько, двічі судді відмовлялися її відвести. За підсумками цих двох відводів Ахтем Чийгоз заявив третій відвід всієї колегії суддів на тій підставі, що вони особисто зацікавлені в результаті справи, в ухваленні рішень, і це впливає на об'єктивність. І втретє судді відмовилися відводитися. При цьому три дні (коли фігурантів справи утримували незаконно – ред.) суд ніяк не пояснив, і це залишається, безумовно, серйозним порушенням, з яким можна буде працювати в подальших інстанціях, передусім у Європейському суді з прав людини», – розповів Микола Полозов.

Після цього судді перейшли до розгляду питання про запобіжний захід. Всупереч тому, що прокурор вимагав залишити Чийгоза, Асанова і Дегерменджі в СІЗО на 3 місяці, а адвокати і підсудні – змінити запобіжний захід на такий, що не пов'язаний з утриманням під вартою, суд продовжив термін арешту на місяць, до 11 квітня.

Основний судовий розгляд, де буде вирішуватися питання про розгляд подання прокурора і скарги адвокатів щодо повернення справи в прокуратуру, призначили на 24 березня.

Микола Полозов повідомив, що захист планує звернутися до Вищої кваліфікаційної комісії суддів Росії, які дисциплінарно визначають суддівські порушення.

Володимир Єгоров
Володимир Єгоров

В інтерв’ю Радіо Свобода кримський політолог Володимир Єгоров назвав так звану «справу 26 лютого», безумовно, політичною – після анексії Криму Росією на півострові російські правоохоронці почали судити кримськотатарських активістів, які 26 лютого 2014 року брали участь у масовому мітингу на підтримку України.

Це – явно політична справа, де судовий процес більше нагадує фарс
Володимир Єгоров

«Крим складно оцінювати з точки зору російського законодавства, бо це окупована територія. Це – явно політична справа, де судовий процес більше нагадує фарс. Треба констатувати, що «суд» і «влада» в Криму незаконно утримує цих людей. Треба бути реалістами, їх, швидше за все, найближчим часом ніхто не відпустить. Всі вони, як і Савченко, сьогодні є заручниками того конституційного ладу в Росії. Захист на місці може тільки показувати всю абсурдність, щоб ці процеси не замовчувалися», – каже Єгоров.

Раніше у Меджлісі кримськотатарського народу заявили про початок складання «списку Чийгоза», до якого увійдуть особи, відповідальні за політичне переслідування кримських татар і українців, за утримання їх під вартою та інші репресії. Лідер кримських татар, народний депутат України Мустафа Джемілєв повідомив про створення ще одного «списку».

Джемілєв: єдиний аргумент, який розуміє російська держава, – це санкції (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:57 0:00

Єдиний аргумент, який розуміє російська держава – це санкції. 18 березня має відбутися засідання Ради безпеки з питання Криму, я буду говорити і про «список Меджлісу» кримськотатарського народу
Мустафа Джемілєв

«Єдиний аргумент, який розуміє російська держава – це санкції. 18 березня має відбутися засідання Ради безпеки з питання Криму, виступаючи там, я буду говорити і про «список Меджлісу» кримськотатарського народу. Бо всі особи, причетні до заборони представницького органу кримськотатарського народу, повинні нести відповідальність», – повідомив уповноважений президента України у справах для кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв.

За даними російського слідства, перший заступник меджлісу Ахтем Чийгоз організував, а Асанов, Дегерменджі, Юнусов, Кантеміров і Емірвалієв брали участь у «масових заворушеннях» 26 лютого 2014 року. Тоді під стінами Верховної Ради Криму відбувалися відразу два альтернативні мітинги. З одного боку були прихильники територіальної цілісності України, з іншого – активісти партії «Русское единство», керованої на той момент нинішнім, призначеним Москвою, «головою» Криму Сергієм Аксьоновим. В результаті двоє мітингувальників загинули, 79 людей були поранені.

15 лютого на засіданні підконтрольного Росії Верховного суду Криму вирішили відправити справу на дорозслідування.

Правозахисний центр «Меморіал» у Росії визнав фігурантів «справи 26 лютого», яких утримують під вартою – Ахтема Чийгоза, Алі Асанова і Мустафу Дегерменджі – політв'язнями.

Верховна Рада України офіційно оголосила 20 лютого 2014 року початком тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією. 7 жовтня 2015 року президент України Петро Порошенко підписав відповідний закон. Міжнародні організації визнали окупацію і анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили низку економічних санкцій проти Москви. Росія заперечує окупацію півострова і називає це «відновленням історичної справедливості».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG