Цього тижня в Донецькому міському суді Ростовської області продовжиться суд над українським військовослужбовцем Надією Савченко, яку в Росії звинувачують у причетності до вбивства двох співробітників ВГТРК і незаконному перетині російського кордону. У середині грудня російський суд продовжив її арешт до 16 квітня. Після цього вона на знак протесту оголосила голодування – третє від моменту її арешту влітку 2014 року. Сама Надія Савченко каже, що зберігає силу волі – як очікується, у четвер, 28 січня, вона виступить з промовою в суді.
Адвокат Надії Савченко Ілля Новиков повідомив, що його підзахисна втратила вже понад 18 кілограмів ваги і відчуває біль у животі й напади нудоти. Зараз, за словами Новикова, їй ставлять крапельницю, щоб вона могла витримувати судові засідання.
За процесом над Надією Савченко, як і раніше, стежить кореспондент Радіо Свобода Антон Наумлюк. Він підтверджує повідомлення адвокатів про її погане самопочуття – так само, як і слова самої Савченко про те, що вона готова продовжувати боротьбу:
– З якою промовою Надія Савченко, можливо, буде виступати в суді 28 січня?
– Як виняток, їй уже давали можливість виступити. Це було буквально в найперший день процесу над Надією. Там вона розповіла свою версію подій 17 червня 2014 року, коли загинули журналісти ВГТРК Антон Волошин та Ігор Корнелюк, а сама Савченко потрапила в полон до бійців батальйону «Зоря» Ігоря Плотницького з «ЛНР».
Тоді ЗМІ і прокурорів цікавили деталі, які могли б скласти психологічний портрет Савченко – зрозуміло, в негативних тонах. Найголовніше запитання, яке зафіксували всі телевізійні канали, – це чи вбивала Надія Савченко людей під час військових дій. Вона, як бойовий офіцер, відповіла, що під час участі в кампанії в Іраку, їй, звісно, доводилося стріляти в супротивника. Ось це зафіксували всі російські федеральні телеканали. Після цього інтерес до її свідчень зник.
Зараз, коли виступили усі свідки і звинувачення, і захисту, всі експерти з обох сторін і зачитані всі матеріали справи, Надія Савченко може у своїх свідченнях спиратися і на те, що вже прозвучало в суді. Тобто всі її доводи на свій захист вона, я так розумію, має намір підкріпити вже тим, що говорили експерти, свідки, відповідаючи на запитання і адвокатів, і прокурорів, і суду. Тому, за великим рахунком, можна назвати це початком дебатів. І Надія Савченко їх фактично відкриває.
– Адвокати Савченко повідомляють, що їхня підзахисна втратила вже понад 18 кілограмів ваги. За їхніми словами, вона відчуває біль, напади нудоти. Їй знову погано?
Це не зовсім живильні суміші, це щось для підготовки до прийому їжі, для того щоб організм зміг сприймати їжу надалі. Але фактично вона харчування не вживає
– Так, дійсно, у неї почалися проблеми з медичної точки зору. Вона перейшла на прийом суміші з крапельниці. Це не зовсім живильні суміші, це щось для підготовки до прийому їжі, для того щоб організм зміг сприймати їжу надалі. Але фактично вона харчування не вживає.
Після набуття чинності вироком (а вона не сумнівається, що він буде обвинувальним) вона має намір почати сухе голодування, тобто вже без вживання рідини
Зовсім нещодавно вона заявила, що продовжує голодування, що ніяких насильницьких дій щодо себе, я маю на увазі можливі спроби насильно годувати її силами співробітників ФСВП, вона не терпітиме. Надалі, після вироку, вона має намір продовжити голодування вже в набагато серйознішому обсязі. І після набуття чинності вироком (а вона не сумнівається, що він буде обвинувальним) вона має намір почати сухе голодування, тобто вже без вживання рідини.
– У суді виступали свідки захисту, які наводили докази невинуватості Савченко. Їм давали можливість це зробити?
– Атмосфера дійсно була напруженою, оскільки і свідки, й експерти з боку захисту на останньому тижні засідань були з України. Вони прибули до Росії на свій страх і ризик – наприклад, колишній військовослужбовець 80-го батальйону української армії Іван Руснак. Він брав участь у бою 17 червня 2014 року, був разом зі своєю командою поранений. Вони відстрілювалися, і Савченко зустріла їх, коли здійснювала розвідку, надала медичну допомогу і пішла далі вивчати обстановку й шукати інших поранених. І в цей час вона якраз потрапила в полон. Він точно міг зафіксувати час, коли Надія Савченко вирушила вперед до селища Металіст, де була захоплена бійцями батальйону «Зоря».
Прокурори спілкувалися з ним досить різко, на мій погляд, що викликало дуже агресивну реакцію у самої Надії. Так само прокурори спробували не дати висловитися експертам, які були залучені з українського боку
Руснак – колишній військовослужбовець армії України, зрозуміло, що ставлення до нього в Росії дуже негативне. До речі, сили охорони Донецького міського суду в цей час були збільшені. Прокурори спілкувалися з ним досить різко, на мій погляд, що викликало дуже агресивну реакцію у самої Надії. Вона взагалі не приховує свого ставлення і до суддів, і до прокурорів. Точно так само прокурори спробували не дати висловитися експертам, які були залучені з українського боку адвокатами. Це фахівці, насамперед, зі зв'язку, тобто це інженери, які могли сказати, як здійснювався прийом мобільного зв'язку з телефону Надії Савченко того дня, де вона була. І, аналізуючи біллінг дзвінків Савченко, сказати, в який час вона перебувала вже в Луганську.
За словами цих експертів, Надія Савченко в момент загибелі Корнелюка і Волошина вже кілька годин була в полоні! Це зафіксували станції зв'язку, які зловили її сигнал, наприклад, коли вона телефонувала сестрі. Коли телефон вимкнений, він теж відстежується станціями мобільного зв'язку!
Суд повністю відхиляв долучення до справи і матеріалів експертиз, які вони привозили, і висновок. На щастя, суд і прокурори не могли домогтися заборони на виступ цих експертів у суді
Ось цим експертам прокурори намагалися не дати висловитися. Головна претензія, яку вони висували, стосувалася не змісту їхніх відповідей на запитання. Замість цього їх запитували, як вони зараз перетинали російсько-український кордон, чи заповнювали вони міграційну карту, чи мають вони право здійснювати трудову діяльність, до якої прокурори чомусь віднесли складання експертизи у справі Надії Савченко! Ось, ґрунтуючись на таких технічних якихось претензіях прокурорів, суд повністю відхиляв долучення до справи і матеріалів експертиз, які вони привозили, і висновок. На щастя для адвокатів, суд і прокурори не могли домогтися заборони на виступ цих експертів у суді. Вони хоча б могли висловити свою точку зору і свою експертну думку.
– Ви у своєму «Фейсбуці» пишете, що останніми днями Вам як кореспонденту особливо складно працювалося на суді над Надією Савченко. З чим це було пов'язано?
– Не тільки мені. Не дуже багато журналістів працює в Донецьку і висвітлює процес Надії Савченко. Періодично з'являються кореспонденти різних українських видань. Останній тиждень, наприклад, там провела кореспондент «Громадського радіо». І ми всі помічаємо, що заходи охорони та заходи спостереження і за кореспондентами, які висвітлюють цей процес, і за учасниками цього процесу в останній тиждень підвищені.
Ми пов'язуємо це з тим, що в Росію для участі у процесі приїжджали саме вже названі громадяни України, колишні військовослужбовці, експерти з Києва. Один із експертів – це співробітник Мін'юсту України. Швидше за все, саме у зв'язку з цим до Донецька, маленького міста на кордоні з Луганською областю, яке за останній рік бачило дуже багато подій, і трагічних, і різних, приїхала величезна кількість співробітників силових органів, як у штатському, так і у формі, котрі здійснюють спостереження і за журналістами, і за тим, що діється на процесі. Людей стало набагато більше.
– Тобто за вами спостерігають у зв'язку з вашою роботою не тільки в будівлі суду?
– Ми не можемо стверджувати це на сто відсотків. Але моя думка і думка колег, з якими разом ми працюємо під час процесу, що – так, коли процес уже закінчений, спостереження зберігається.
Оригінал матеріалу – на сайті Російської редакції Радіо Свобода