Ле Бурже – Близько 150 світових лідерів зібралися у передмісті Парижа, у містечку Ле Бурже де 30 листопада розпочався світовий кліматичний саміт. З огляду на теракти у Парижі 13 листопада конференція відбувається на тлі безпрецендетних заходів безпеки.
В районі Іль-де-Франс, тобто у французькій столиці та її околицях, працює понад 15 тисяч поліцейських, із них майже 3 тисячі довкола міжнародного центру в Ле Бурже. До цього ще треба додати десятки поліцейських гелікоптерів, які постійно літають над приміщеннями, де відбувається саміт, і особисту охорону голів держав, присутніх на конференції.
Головне завдання форуму – домовитися про заходи, які б дозволили утримати зростання температури на нашій планеті в межах 2 градусів за Цельсієм. Вчені вже б’ють на сполох і кажуть – якщо не вирішувати це питання у терміновому порядку, то середня температура Землі підніметься на 5 градусів за Цельсієм до кінця нинішнього століття, а це загрожує підняттям рівня світового океану і катастрофічними наслідками для всього людства.
Головне питання – як стримати швидке підняття температури на Землі
Експерти кажуть, що вже давно минули ті часи, коли середня температура Землі була майже незмінною. Клімат почав сильно мінятися з часів появи індустрії, і чим далі, тим гірше. Екологи звертаються до урядів всіх країн світу з проханням зменшити кількість викидів в атмосферу, але найбільше забруднюють планету п’ять держав – США, Китай, Росія, Бразилія та Індія
Президент США Барак Обама теж був присутній на саміті і заявив, що зробить все можливе, аби мінімізувати викиди своєї країни, а також допоможе вирішувати цю проблему іншим державам: «Щодня дедалі більше бачимо і розуміємо різноманітні способи негативного впливу людства на клімат. Чотирнадцять із п’ятнадцяти найспекотніших років за увесь час спостережень сталися у період із 2000 року. А 2015-й має всі шанси стати найтеплішим в історії. І наслідки цього не оминуть жодну країну – ані велику, ані маленьку, ані заможну, ані бідну».
Конференція про клімат, але про політику тут теж не забувають
Кліматичний саміт став майданчиком і для політичних перемовин. Журналісти говорили, що можливо у Ле Бурже буде зустріч російського і турецького президентів, однак Володимир Путін нібито вже відмовився від цих перемовин. Водночас була зустріч американського і російського президентів «на полях» конференції, після виступів обох на саміті. Розмова тривала понад півгодини, говорили про Сирію та Україну. Щодо Сирії обидва керівники знову виступили за якомога швидший початок політичного діалогу, а в українському питанні висловили надію на якнайшвидшу і найповнішу реалізацію Мінських угод.
Український президент Петро Порошенко теж використав екосамміт як можливість заручитися підтримкою світових лідерів у боротьбі з російською агресією. Він зустрівся з головою Європейської ради Дональдом Туском, німецьким канцлером Ангелою Меркель і турецьким президентом Реджепом Таїпом Ердоганом.
Петро Порошенко твердить, що Україна стала об’єктом гібридної війни і тепер у східній частині України, на Донбасі, є ризик екологічної катастрофи.
«Підтримувані Росією терористи затопили багато шахт в цьому регіоні. Їхні злочинні дії призвели до отруєння питної води, ґрунту, флори та фауни регіону. Донбас став полігоном для російських та проросійських військ. Як наслідок, земля та атмосфера сильно забруднені від вибухів та пошкодження хімічних та інших промислових заводів», – заявив на саміті Петро Порошенко.
(Проблема зміни клімату урівнює всі народи – Порошенко )
Екосаміт триватиме до 11 грудня. Очікується, що в кінці форуму буде підписана угода, яка передбачатиме конкретні заходи для утримання підняття середньої температури Землі.