Анастасія Джошкун
У суботу, 1 серпня, в Анкарі розпочне роботу II Всесвітній конгрес кримських татар. У заході, який відбудеться вперше за останні шість років, очікується участь понад 300 делегатів з 12 країн: України, Туреччини, Узбекистану, Казахастану, Киргизстану, Литви, Румунії, Польщі, Франції, Росії, США та Канади. Велика частина гостей буде з України та анексованого Росією Криму. При цьому кілька кримських делегатів не зможуть приїхати до Туреччини через тиск, який на них чинять представники силових структур.
Конгрес відбуватиметься 1-2 серпня в конференц-залі Bilkent Hotel. У заявці на участь – більше 400 делегатів від 180 кримськотатарських організацій. Велика частина з них прибуде до Анкари 31 липня після обіду чартерним рейсом з Києва. Очікується, що на борту літака будуть і лідери кримськотатарського народу: уповноважений президента України у справах кримських татар Мустафа Джемілєв, а також голова Меджлісу Рефат Чубаров.
У той же час низка делегатів з Криму не зможуть взяти участь у всесвітньому конгресі. Йдеться про заступників голови Меджлісу Нарімана Джеляла та Ільмі Умерова, а також голови Центральної виборчої комісії Курултаю Заїра Смедляєва.
Справа в тому, що Управління Слідчого комітету Росії в Криму позбавило їх можливості виїхати за межі півострова в період проведення Конгресу. Причина – виклик членів Меджлісу на допит 31 липня і 1 серпня в якості свідків у так званій справі 26 лютого 2014 року, коли відбулися сутички біля Верховної Ради Автономної Республіки Крим.
Напередодні делегати з Криму записали відеозвернення. У ньому вони висловили побоювання за безпеку своїх рідних і близьких, а також заявили, що з учасниками Всесвітнього конгресу, які хочуть виїхати з Криму, ведуться бесіди і створюються перешкоди, щоб вони не брали участі у заході.
Разом з тим, в Конгресі візьмуть участь заступник голови турецького парламенту Наджі Бостанджи, від імені президента України – міністр закордонних справ Павло Клімкін, міністр праці соціального забезпечення Туреччини Фарук Челік та інші.
Делегати планують ухвалити стратегію дій в умовах анексії Крим
Треба відзначити, що головна причина, чому проводиться конгрес –становище, в якому опинилися кримські татари на своїй батьківщині – в Криму. У прес-релізі Світового конгресу наголошується, що 350 тисяч кримських татар, які повернулися після розпаду Радянського Союзу на батьківщину, зараз знову піддаються тоталітарному тиску і перебувають під загрозою знищення. Після другої анексії півострова Росією 15 тисяч кримських татар були змушені покинути Крим.
Разом з тим лідерам кримськотатарського народу заборонений в'їзд до Криму, обрані демократичним шляхом Курултай та Меджліс кримськотатарського народу позбавлені можливості продовжувати свою діяльність, а їхні активи конфісковані.
Тривають викрадення, затримання, незаконні утримання під вартою кримських татар, національні ЗМІ закривають, а національна освіта перебуває під забороною.
Тому делегати планують обговорити і ухвалити стратегію дій в умовах анексії Криму, також вибрати нового президента. З моменту утворення Конгресу – з 2009 року – цю посаду обіймає Рефат Чубаров. Але низка делегатів в неформальному спілкуванні говорять про те, що президентом Конгресу має бути обрано Мустафу Джемілєва, який, за їхніми словами, є найбільш авторитетним і шанованим кримськотатарським політиком. Але інші вважають, що президентом Конгресу має бути представник кримськотатарської діаспори в Туреччині.
На цю ж тему:
26.07.2015
Україна – не багатоетнічна!
За результатами перепису населення 2001 року, етнічних українців в Україні – 77,8%, росіян – 17,3% далі
Опозиція Путіну, для якої «Крим наш», – це найбільший його союзник – Муждабаєв
«Позбутися кримських татар точно не вийде, це те, з чим їм доведеться жити» – журналіст ATR далі
«У Криму ж не всі дебіли та ідіоти. Там багато патріотів» – екс-голова Ради міністрів Криму
У так званої кримської «влади» конфлікт із Москвою. Якими будуть наслідки? далі
«Уряд слухає олігархів» – Рефат Чубаров про торгівлю з Кримом
«Ми не думаємо, що Духовне управління мусульман Криму має бути складом незаконно відібраного майна» далі
Джемілєв розповів у парламенті Італії про окупований Крим
«Чим далі лізтиме Росія, тим швидше наближатиметься до свого кінця. Україна – це остання авантюра Росії. Тут Росія захлинеться» далі
Мова та національна безпека – зв’язок очевидний!
Для агресора російськомовність місцевих мешканців – чудовий привід вважати їх своїми співвітчизниками, а загарбану землю – своєю далі
Як говорити з кримчанами?
«Коли в одного з ідеологічних стільців, на яких сидить Крим, зламаються ніжки, виникне гостра потреба в іншому. Ми маємо вчасно підставити свій стілець» далі
26.05.2015
Крим як Абхазія: між окупацією й етноцидом
Наслідки дій Кремля, особливо у сфері етнополітики, вже помітні на прикладі Абхазії, можуть бути уроком і для Криму далі