– Я вважаю, що з кожним кроком ці шанси слабшають. Якби «Нафтогаз» виробив позицію, яка могла б похитнути попереднє рішення, то цього б не сталося. Але, але, але… Тут є деякі можливості, про які ми могли б говорити.
«Нафтогаз України», з моєї точки зору, не використовує таку важливу можливість як застосування прав вимоги, які «Нафтогаз» отримав, коли укладав угоду з РАО «Газпром» у січні 2009 року. Ці можливості можна використати, і в суді доказати свої права на суму 1,7 мільярда доларів. Тому заявивши зустрічні вимоги, можна (як вважають деякі фахівці юриспруденції) заявити ці зустрічні вимоги як нові обставини, і перевести справу у новий цикл розгляду.
– То чому тоді «Нафтогаз» не використовує ці можливості?
– Це питання не до мене, а до фахівців «Нафтогазу», до міністра палива та енергетики. Я вважаю, що вони мають відповідати на це питання.
– Якщо все ж таки «Нафтогаз України» віддає ці понад 12 мільярдів кубометрів газу. Що це означатиме для українського газового сектору?
– Це буде великий поштовх до послаблення фінансового стану НАК «Нафтогазу України», який і так не дуже такий твердий, як ми знаємо. Я вважаю, що це може викликати певні питання з боку МВФ. Однією з умов кредитування України за програмою stand by є бездефіцитний бюджет «Нафтогазу» наступного року. Я вважаю, якщо таке рішення буде остаточно укладене, тоді бездефіцитний бюджет Нафтогазу» буде дуже важко складатись.
– Щоб наповнити цей бюджет, уряд може вдатися до такого кроку як підвищення тарифів на газ. Чи може таке статися?
– Уряд планує зробити такий крок. Але тільки у квітні. Якщо це рішення буде остаточним, і з балансу «Нафтогазу України» вийде більше, ніж 12 мільярдів кубометрів газу, я зараз не бачу такої можливості, щоб збалансувати фінансовий план «Нафтогазу». Я такої можливості навіть не бачу.
*******
Довідка:
8 червня 2010 року Стокгольмський арбітраж зобов’язав «Нафтогаз України» повернути «РосУкрЕнерго» 11 мільярдів кубометрів газу й надати додатковий обсяг газу 1,1 мільярда кубів як компенсацію за порушення умов контракту. Після цього лідер БЮТ Юлія Тимошенко звинуватила Президента Віктора Януковича в тому, що українська сторона свідомо підіграла на користь РУЕ.
1 липня Верховна Рада створила Тимчасову слідчу комісію щодо рішення Стокгольмського арбітражного суду, розслідування фактів корупційної діяльності ЗАТ «РосУкрЕнерго» і причетності до цього посадових осіб органів державної влади. Голова цієї комісії заявив, що «Нафтогаз України» за змовою з компанією «РосУкрЕнерго» доклав усіх зусиль, щоб РУЕ виграла спір у Стокгольмі.
РУЕ «РосУкрЕнерго» на 50% належить російському газовому монополісту «Газпром». Рештою акцій володіє компанія Centragas Holding AG, що належить українським підприємцям Дмитрові Фірташу (90%) та Іванові Фурсіну (10%).