Доступність посилання

ТОП новини

МВФ ставить нові вимоги Україні перед третім траншем?


Київ – Кредит виділили – побоювання лишилися. Міжнародний валютний фонд стурбований збільшенням видатків та дефіцитом Пенсійного фонду. Разом з тим, у МВФ не виключають, що вже через місяць Україна може отримати третій транш позики. Щоправда, за умови успішного виконання програми співробітництва.

Після чотиримісячної затримки Міжнародний валютний фонд таки виділив Україні другий транш кредиту stand-by у розмірі 2,8 мільярда доларів. Це стало можливим після того, як Кабінет Міністрів ухвалив низку заходів, спрямованих на виконання вимог Фонду. Зокрема, щодо збалансування бюджетів Пенсійного фонду та «Нафтогазу».

Разом з тим, МВФ знову висловив стурбованість збільшенням видатків та дефіцитом Пенсійного фонду. У МВФ наголошують: доходи Пенсійного фонду не можуть профінансувати його видатки, а дефіцит покривається бюджетними коштами. Стурбованість фахівців міжнародної фінансової інституції викликає той факт, що упродовж 3 років середня пенсія в Україні збільшилася на 140%, що значно перевищує показник зростання інфляції. Тож, МВФ рекомендує Україні не допускати розбалансування бюджету Пенсійного фонду та вживати заходів щодо збільшення його доходів та скорочення видатків.

Для виконання вимог МВФ потрібна парламентська воля

У Кабінеті Міністрів переглядати державний бюджет не планують. За словами віце-прем’єр-міністра Олександра Турчинова, протягом першого кварталу цього року уряд забезпечив усі надходження до кошторису країни, тож підстав для його секвестру немає.

Не потрібно вносити зміни до бюджету і для збалансування Пенсійного фонду, каже заступник голови парламентського комітету з питань бюджету, бютівець Олег Ляшко. Для цього необхідно ухвалити відповідні законопроекти, які вже внесені до парламенту. І це варто зробити до того, як МВФ розглядатиме питання про виділення Україні третього траншу кредиту, зазначає пан Ляшко.

«Уряд запропонував відповідні законопроекти на розгляд Верховної Ради. І от якби не сьогоднішнє блокування парламенту, то частина із них, можливо, була б і розглянута, – каже Олег Ляшко. – Але «дякуючи» опозиції, яка працює дуже «конструктивно», парламент не має можливості розглянути вкрай необхідні для наповнення бюджету Пенсійного фонду законопроекти».

Без змін до бюджету не врятує і кредит МВФ?

Однак представники Партії регіонів наполягають на необхідності внесення змін до бюджету. Без цього, переконує регіонал Олександр Пеклушенко, не вдасться ні збалансувати Пенсійний фонд, ні стабілізувати економічну ситуацію в країні.

«Ми не можемо сьогодні радіти чи ні від того, що МВФ дає нам гроші. Ми можемо оцінювати ситуацію у комплексі. Будь ласка, дайте оцінку бюджетному процесу і дайте комплексні зміни до бюджету, які будуть враховувати всі його складові, зокрема, і транші МВФ», – зазначає пан Пеклушенко.

Восени Україна отримала перший транш кредиту МВФ. Минулої п’ятниці Рада директорів Фонду ухвалила рішення виділити другу чергу позики. До речі, частину цих коштів Кабінет Міністрів планує спрямувати на погашення дефіциту бюджету. Між тим, на думку деяких економістів, великий бюджетний дефіцит сьогодні є найбільшим ризиком для стабільності гривні.

(Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG