Доступність посилання

ТОП новини

Кар’єра Лінкольна – приклад здійснення американської мрії


Авраам Лінкольн – 16-ий президент США
Авраам Лінкольн – 16-ий президент США

Нью-Йорк – У Сполучених Штатах сьогодні – національне свято, день народження Авраама Лінкольна, одного з найвидатніших президентів в історії країни. Цього року відзначають двохсотрічний ювілей великого американця і на святкування президент Барак Обама полетів до штату Іллінойс, батьківщини Лінкольна.

Оглядачі зауважують, що президент Обама явно відчуває споріднення зі своїм знаменитим земляком, він часто посилається на Лінкольна у своїх виступах. Подібно до Лінкольна, Обама високий, худорлявий, правник з Іллінойсу, талановитий оратор.

Походженням обидва президенти теж подібні – обидва з незаможних родин, обидва піднялися до вершин влади від самих низів. Обама почав свою президентську кампанію у Спрінґфілді, там, де й Лінкольн починав.
Обама під час церемонії інавгурації тримав руку на тій самій Біблії, на якій присягав Лінкольн. Вашингтон, 20 січня 2009 р.


На інавгурацію Обама їхав поїздом, повторивши маршртут Лінкольна 1861-го року. Навіть темою свого інавгураційного виступу Обама обрав «Нове джерело свободи» – це пряма цитата зі знаменитої Геттісбергської промови Лінкольна. У тому класичному зверненні Лінкольн стверджував, що «наш народ, під заступництвом Бога, отримає нове джерело свободи – і цей уряд, створений народом, з народу і для народу, не згине з лиця землі».

Ніби підкреслюючи духовне споріднення з Лінкольном, Обама під час церемонії інавгурації тримав руку на тій самій Біблії, на якій присягав Лінкольн.

Історик Родні Дейвіс, співдиректор Центру Лінкольнівських студій коледжу Нокс в Іллінойсі, зауважив: «На мою думку, Обамине споріднення з Лінкольном (використовуючи його Біблію як символ) цілком закономірне. Я навіть був здивований з того, що жодному з попередніх президентів це не спадало на думку«.

Скасування рабовласництва

Новообраний президент Барак Обама на інаугураційній церемонії перед меморіалом Лінкольна Вашингтоні, 18 січня 2009 р.
Лінкольн народився в убогій дерев’яній хатині. Батько його був фермером, що ледве зводив кінці з кінцями, тож маленькому Авраамові з дитинства довелося допомагати родині. Шкільна освіта в нього, з огляду на обставини, була мінімальна, лише 11 місяців він провів за партою.

Всі свої знання, а вони були вельми широкі, Лінкольн здобув самотужки, здебільшого читанням. Він здав адвокатські екзамени і піднімався по щаблях успіху виключно завдяки власним зусиллям. Він став прикладом здійснення американської мрії.

Ставши президентом, Лінкольн мав до діла з найбільшою кризою: він запобіг розвалові Сполучених Штатів у Громадянській війні, де Північ країни виступила проти сепаратистів Півдня.

Але чи не найважливішим історичним досягненням Лінкольна було скасування рабовласництва, відновлення прав людини і звільнення чорношкірих американців. І те, що нащадок африканських негрів, обраний президентом Сполучених Штатів, відзначає сьогодні 200-річчя з дня народження 16-го президента, нагадує нам про історичну спадщину Авраама Лінокольна.

(Нью-Йорк–Київ–Прага)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG