Доступність посилання

ТОП новини

Ющенко та Тимошенко з четвертої спроби зустрілися на РНБО, щоб вкотре посваритися


Віктор Ющенко та Юлія Тимошенко на початку засіданні РНБО, Київ, 10 лютого 2009 р.
Віктор Ющенко та Юлія Тимошенко на початку засіданні РНБО, Київ, 10 лютого 2009 р.

Київ – Засідання Ради національної безпеки та оборони, яке тричі відкладалося таки відбулося. Головною його темою стали січневі українсько-російські угоди. Як і очікувалося, засідання закінчилося сваркою між Президентом Ющенком та Прем’єр-міністром Тимошенко.

Прем’єр-міністр не мала директив на підписання газових угод із Росією. Такими словами Президент Ющенко розпочав у вівторок засідання Ради національної безпеки та оборони. За словами глави держави, на початку року Україна мала всі підстави, аби вийти з газової кризи, відстоявши національні інтереси, проте цього не сталося. Затрати на транзит вищі, ніж виручка за цей транзит. Україна отримала найвищу в Європі ціну і найнижчу плату за транзит газу. Україна втрачає через ці домовленості від 3 до 5 мільярдів доларів.

Президент зазначив, що згідно з укладеними контрактами Україна зобов’язалася закуповувати 50 мільярдів кубометрів газу без права реекспорту, хоча стільки імпортного газу Україна не потребує.

Ющенко не займався «вонючим» газом

Віктор Ющенко також не оминув можливості замовити слово і за себе, в черговий раз відхреститися від компанії «РосУкрЕнерго».

«Не хочу робити якийсь персональний коментар, що у даному питанні уряд працює недолуго, бо мене звинуватять у рому, що я маю відношення до «РосУкрЕнерго». А я не хочу цього. Я не займався вашим вонючим газом», – зазначив Президент.

Окрім цього, Президент заявив: ймовірний кредит від Росії у розмірі 5 мільярдів доларів може призвести до приватизації Москвою української газотранспортної системи, а також стратегічних українських компанії.

«Коли йдеться про 5 мільярдів доларів кредиту Російської Федерації Україні, то мене обурює той факт, що у рамках цих консультацій без санкцій глави держави розглядається питання щодо рішення відносно «нульового варіанту», – зауважив Президент.

Тимошенко спростовує кожне слово Ющенка

Юлія Тимошенко не втрималася. «Це не відповідає дійсності», – тільки це встигла сказати Прем’єр перед тим, як припинилася трансляція із зали засідання. Під час брифінгу вона відкинула усі звинувачення Президента, і заявила, що проект рішення РНБО руйнує енергетичну незалежність України та захищає компанію «РосУкрЕнерго», яка донедавна була посередником в українсько-російських газових відносинах:

«Проект рішення РНБО – це таємний документ. Практично через пункт це зобов’язує уряд повернутися до РУЕ в тому чи іншому вигляді, повернути РУЕ ті 11 мільярдів кубів газу, які належать Україні, «Нафтогазу», які Україна чесно купила і заплатила гроші – нас примушують повернути і тим самим підвищити ціну газу для населення і промислових споживачів», – зазначила голова уряду.

Тимошенко хоче зробити Європу арбітром

Юлія Тимошенко каже, що проситиме Європейську комісію провести незалежну експертизу українсько-російських газових контрактів. Вона переконана: висновок європейських фахівців підтвердить позицію уряду.

Українські експерти ж зазначають: сьогодні залучення європейців може допомогти Україні.

«Згладити найбільш важкі умови контракту для нас можна в тому числі і за допомогою представників Європейського Союзу, хоча вони і не дуже бажають входити в україно-російські справи», – зауважив в інтерв’ю Радіо Свобода координатор із питань реалізації Меморандуму Україна – ЄС у сфері енергетики Олександр Тодійчук.

Обговорювати питання української енергетичної безпеки річ корисна, вважають оглядачі. Однак тональність, яка звучала на засіданні РНБО, не сприяє її покращенню.

(Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

XS
SM
MD
LG