Доступність посилання

ТОП новини

НАТО вважає, що ракетні погрози Росії ставлять під удар контроль за озброєнням


Росія -- Ракетний комплекс близького радіусу дії «Іскандер» під час показових маневрів на виставці військового озброєння у Нижньому Тагілі
Росія -- Ракетний комплекс близького радіусу дії «Іскандер» під час показових маневрів на виставці військового озброєння у Нижньому Тагілі

Прага – НАТО стурбоване намірами Росії протидіяти планам розміщення американського протиракетного щита над Європою. Напередодні Москва оголосила про те, що у відповідь розмістить свої ракети близького радіусу дії у Калінінградській області. Західні сусіди Росії називають це залякуванням. Оглядачі попереджають, що відносини між НАТО і Росією, глибоко підірвані влітку війною на Кавказі, знову погіршуються.

Наміри Кремля розмістити російські ракети біля кордонів членів НАТО Польщі і Литви не були несподіванкою для Заходу. Понад рік тому, 14 лютого 2007 року, тодішній президент Росії Володимир Путін у своєму виступі на мюнхенській конференції попередив, що Росія «буде змушена» націлити ракети на елементи американської протиракетної оборони, якщо їх розмістять у Польщі та Чехії. Цього року обидві країни підписали угоди зі Сполученими Штатами, які затверджують такі плани.

Звертаючись до російського народу у середу президент Медведєв оголосив, що слова його попередника будуть втілені у життя. «Для того, щоб нейтралізувати систему ПРО в Калініградській області, буде розгорнуто ракетний комплекс «Іскандер»», – заявив російський лідер.

Сполучені Штати наполягають, що їхній протиракетний щит має захистити Європу від можливих загроз із таких держав як Іран і жодним чином на спрямований проти Росії. Про це нагадав речник Державного департаменту США, висловивши розчарування заявами Москви.

Речник НАТО Роберт Пшель каже, що російські плани, якщо їх буде підтверджено, породжують серйозну стурбованість, чи відповідають вони угодам про контроль над озброєнням.

Невдоволені й західні сусіди Росії. Президент Литви Валдас Адамкус заявив, що ракетні наміри Росії взагалі є «за межами розуміння», а дипломати у Празі висловили жаль. Чеський міністр закордонних справ Карл Шварценберґ вважає, що було б краще, якби Москва проводила діалог із Чехією і використовувала аргументи замість погроз. Зовнішньополітичне відомство Латвії заявило, що рішення Москви знаменує повернення до часів «холодної війни».

Дуга нестабільності пролягає через Україну?

Російські ракети «Іскандер» можуть мати радіус дії близько 500 кілометрів, якщо зміцнити їхню потужність. За Договором між Сполученими Штатами і Радянським Союзом «Про ядерні сили середнього радіуса дії», сторони не повинні розгортати ракет, що можуть досягти від 500 до 5500 кілометрів. Росія невдоволена цієї угодою, але наразі не оголошувала виходу з договору. Під час «холодної війни» ракети середнього радіуса дії були одним із найбільш дестабілізуючих чинників тодішнього конфлікту.

Керівник Пентагону Роберт Ґейтс нещодавно заявляв, що Вашингтон хоче укласти нову всеосяжну угоду з Москвою в галузі протиракетної оборони. Останнє протистояння доводить, що пошуки компромісу будуть нелегкими.

Російський військовий оглядач Павло Фельґенґауер сказав Радіо Свобода, що новий виток напруженості між Росією і НАТО докотиться й до України: «Як мовиться у старому прислів’ї: коли пани б’ються, то в кріпаків чуби тріщать. Калінінградська область з одного боку, Грузія – з іншого. А коли від Чорного моря до Балтійського моря пролягає дуга нестабільності і протистояння, то проходить вона якраз через Україну».

Радіо Свобода попросило прокоментувати нові ракетні плани Росії у Міністерстві оборони в Києві, але в прес-службі відповіли, що це питання не належить до їхньої компетенції.

(Прага – Київ)

  • Зображення 16x9

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода – з 1996 року. Вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор Української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG