Dok se u Hrvatskoj obilježava Dan pobjede, tamošnji Srbi ističu da im nije do slavlja jer su sjećanja na stradanja u "Oluji" i dalje svježa. Kažu da prihvaćaju hrvatsku državu, ali da ona ne prihvaća njih.
“Spasioci” simboličan je naziv izložbe fotografija koja je do sada izložena u sedam bh. gradova. Izložba poziva građane da sami pročitaju priče običnih ljudi, građana, koji su birajući da spase „onog drugog“, postali heroji u vrijeme kada je njihova zemlja proživljavala katastrofe.
Emisija o suđenjima za ratne zločine na prostoru bivše Jugoslavije, koju pripremaju Radio Slobodna Europa i Institut za izvještavanje o ratu i miru (IWPR).
Štefica Galić pamtiće prošlu godinu po nizu incidenata nakon što je u javnost izašao film o njenom pokojnom suprugu, humanisti Neđi Galiću, koji je u ratu spasio mnoge bošnjačke porodice.
Porodice koje traže svoje najmilije raspolažu informacijama da je na gradskoj deponiji zakopano više desetina Srba koji su tokom rata ostali u Sarajevu.
Dok je svjedok Dragomir Keserović potvrdio tužiteljstvu da je 1992. godine bilo zločina protiv građana nesrpske nacionalnosti u općinama gdje su bosanski Srbi preuzeli vlast, u dodatnom ispitivanju, optuženi Karadžić je pokušao prikazati - kako do toga nije došlo organizirano i potaknuto od vojno-političkih vlasti s njim na čelu.
Svima je jasno da će odluka Evropskog suda za ljudska prava u predmetu “Maktouf i Damjanović”, kojom je utvrđeno da je Sud BiH u njihovom slučaju pogrešno primijenio Krivični zakon iz 2003. umjesto Krivični zakon bivše države, uticati na sudsku praksu u BiH.
Time je praktično ponovljena presuda iz 2012. godine, koju je ukinuo Apelacioni sud i predmet vratio na ponovljeno suđenje. Advokati, nezadovoljni presudom, najavljuju žalbu. Odlukom suda ogorčeni su i u dubrovačkom udruženju logoraša.
Nakon što je generalni sekretar UN pozvao vlasti u Beogradu i Prištini da učine napor kako bi se utvrdila sudbina nestalih osoba i rasvetlili svi ratni zločini, postavlja se pitanje hoće li krenuti sa mrtve tačke istraga o sudbini preko 1700 nestalih građana Kosova.
- Može li presuda u predmetu Damjanović i Maktouf imati posljedice i na ostale slučajeve pred Sudom BiH? - Ko opstruira pomirenje u BiH? - Ljudska prava u BiH se krše na svakom koraku, a pravosuđe neefikasno i sporo u rješavanju ovih pitanja. - Šta poručuju mladi iz Kampa mira kod Srebrenice? - U emisiji poslušajte i kako je protekla posjeta dvojice Bosanaca nekadašnjem logoru u selu Šljivovica, u Srbiji, te šta se dešavalo na suđenju Radovanu Karadžiću, optuženom za ratne zločine i genocid u BiH.
Mladi iz cijele Bosne i Hercegovine okupljeni u Kampu mira na jezeru Perućac kod Srebrenice druže se, a za njih su organizovane i radionice na kojima se govori o pomirenju na ovim prostorima.
Pravosuđe koje bi trebalo rješavati pitanja kršenja ljudskih prava, bez obzira na reforme, sporo je i nedostupno mnogim građanima, a pravda je, kako ističu naši sagovornici, nedostupna ljudima lošeg imovinskog stanja.
Učitajte više sadržaja...