Svima je jasno da će odluka Evropskog suda za ljudska prava u predmetu “Maktouf i Damjanović”, kojom je utvrđeno da je Sud BiH u njihovom slučaju pogrešno primijenio Krivični zakon iz 2003. umjesto Krivični zakon bivše države, uticati na sudsku praksu u BiH.
Time je praktično ponovljena presuda iz 2012. godine, koju je ukinuo Apelacioni sud i predmet vratio na ponovljeno suđenje. Advokati, nezadovoljni presudom, najavljuju žalbu. Odlukom suda ogorčeni su i u dubrovačkom udruženju logoraša.
Nakon što je generalni sekretar UN pozvao vlasti u Beogradu i Prištini da učine napor kako bi se utvrdila sudbina nestalih osoba i rasvetlili svi ratni zločini, postavlja se pitanje hoće li krenuti sa mrtve tačke istraga o sudbini preko 1700 nestalih građana Kosova.
- Može li presuda u predmetu Damjanović i Maktouf imati posljedice i na ostale slučajeve pred Sudom BiH? - Ko opstruira pomirenje u BiH? - Ljudska prava u BiH se krše na svakom koraku, a pravosuđe neefikasno i sporo u rješavanju ovih pitanja. - Šta poručuju mladi iz Kampa mira kod Srebrenice? - U emisiji poslušajte i kako je protekla posjeta dvojice Bosanaca nekadašnjem logoru u selu Šljivovica, u Srbiji, te šta se dešavalo na suđenju Radovanu Karadžiću, optuženom za ratne zločine i genocid u BiH.
Mladi iz cijele Bosne i Hercegovine okupljeni u Kampu mira na jezeru Perućac kod Srebrenice druže se, a za njih su organizovane i radionice na kojima se govori o pomirenju na ovim prostorima.
Pravosuđe koje bi trebalo rješavati pitanja kršenja ljudskih prava, bez obzira na reforme, sporo je i nedostupno mnogim građanima, a pravda je, kako ističu naši sagovornici, nedostupna ljudima lošeg imovinskog stanja.
Nevladine organizacije upozoravaju kako se na polju vraćanja povjerenja među narodima nije mnogo odmaklo i da predstoji još dug put do katarze unutar tri glavne etničke zajednice u BiH. Ovo se posebno odnosi na podijeljene gradove, poput Stoca i Mostara.
Da li će ova presuda u predmetima Damjanović i Maktouf imati implikacije i na ostale slične procese pred Sudom BiH i i da li se može očekivati da presuda bude novi problem u političkim odnosima u zemlji?
Nekadašnji žitelji Podrinja pobegli su pred genocidom u Srebrenici, preko Drine u susednu državu, tražeći spas, ali pod krovom zapuštenih baraka u Šljivovici odvijala se drama. Meštani i danas negiraju da je bilo zločina.
Emisija o suđenjima za ratne zločine na prostoru bivše Jugoslavije, koju pripremaju Radio Slobodna Europa i Institut za izvještavanje o ratu i miru (IWPR).
Bez posla, veliki broj i bez minimalnih sredstava za život i zdravstvene zaštite, ovi ljudi, kako i sam priznaje naš sagovornik Bojan iz Mostara, tempirane su bombe i za sebe i za svoju okolinu.
Vidim da je Dejtonski sporazum doveo do ogromnih nesporazuma. Prvo na primjeru ovoga sela: Dejtonski sporazum je podijelio selo na dva dijela. Koja je to travestija kada danas u dijelu sela Kopčićima svijetli federalna struja, a preko puta svijetli srpska struja, pita se novinar Mirko Jeleč.
Učitajte više sadržaja...