- Može li presuda u predmetu Damjanović i Maktouf imati posljedice i na ostale slučajeve pred Sudom BiH? - Ko opstruira pomirenje u BiH? - Ljudska prava u BiH se krše na svakom koraku, a pravosuđe neefikasno i sporo u rješavanju ovih pitanja. - Šta poručuju mladi iz Kampa mira kod Srebrenice? - U emisiji poslušajte i kako je protekla posjeta dvojice Bosanaca nekadašnjem logoru u selu Šljivovica, u Srbiji, te šta se dešavalo na suđenju Radovanu Karadžiću, optuženom za ratne zločine i genocid u BiH.
Mladi iz cijele Bosne i Hercegovine okupljeni u Kampu mira na jezeru Perućac kod Srebrenice druže se, a za njih su organizovane i radionice na kojima se govori o pomirenju na ovim prostorima.
Pravosuđe koje bi trebalo rješavati pitanja kršenja ljudskih prava, bez obzira na reforme, sporo je i nedostupno mnogim građanima, a pravda je, kako ističu naši sagovornici, nedostupna ljudima lošeg imovinskog stanja.
Nevladine organizacije upozoravaju kako se na polju vraćanja povjerenja među narodima nije mnogo odmaklo i da predstoji još dug put do katarze unutar tri glavne etničke zajednice u BiH. Ovo se posebno odnosi na podijeljene gradove, poput Stoca i Mostara.
Da li će ova presuda u predmetima Damjanović i Maktouf imati implikacije i na ostale slične procese pred Sudom BiH i i da li se može očekivati da presuda bude novi problem u političkim odnosima u zemlji?
Nekadašnji žitelji Podrinja pobegli su pred genocidom u Srebrenici, preko Drine u susednu državu, tražeći spas, ali pod krovom zapuštenih baraka u Šljivovici odvijala se drama. Meštani i danas negiraju da je bilo zločina.
Emisija o suđenjima za ratne zločine na prostoru bivše Jugoslavije, koju pripremaju Radio Slobodna Europa i Institut za izvještavanje o ratu i miru (IWPR).
Bez posla, veliki broj i bez minimalnih sredstava za život i zdravstvene zaštite, ovi ljudi, kako i sam priznaje naš sagovornik Bojan iz Mostara, tempirane su bombe i za sebe i za svoju okolinu.
Vidim da je Dejtonski sporazum doveo do ogromnih nesporazuma. Prvo na primjeru ovoga sela: Dejtonski sporazum je podijelio selo na dva dijela. Koja je to travestija kada danas u dijelu sela Kopčićima svijetli federalna struja, a preko puta svijetli srpska struja, pita se novinar Mirko Jeleč.
Protekli tjedan Haški sud je oslobodio bivšeg generala Vojske Republike Srpske Radislava Krstića od optužbi za nepoštivanje suda, odnosno odbijanja da svjedoči o srebreničkim događajima na suđenju bivšem predsjedniku Republike Srpske Radovanu Karadžiću.
Nedavno je u Sarajevu otvorena izložba „20 godina međunarodne pravde“. Izložba naglašava značajne trenutke tokom dvije decenije postojanja Haškog tribunala, uključujući hapšenje optuženih u bjekstvu, te njegovu ulogu u utvrđivanju činjenica o ratnim zločinima.
Predsednik Haškog tribunala suočen je sa ozbiljnim optužbama. Ako ne možete da izdržite vrućinu, nemojte ići u kuhinju - odgovara Meron na kritike. Grupa NVO iz regiona zatražila preispitivanje spornih slučajeva.
Učitajte više sadržaja...