Emisija o suđenjima za ratne zločine na prostoru bivše Jugoslavije, koju pripremaju Radio Slobodna Europa i Institut za izvještavanje o ratu i miru (IWPR).
novi zakon o zaštiti svjedoka podrazumjeva nove mjere, koje bi trebale omogućiti otvoreno svjedočenje u kaznenim postupcima. Parlament BiH još nije dao “zeleno svjetlo” zakonu zbog toga što nema entitetske podrške.
Osim neadekvatne zaštite na suđenjima, iz udruženja žrtava upozoravaju kako su ekshumacije na prostoru BiH i regije, te nedovoljan broj tužioca koji rade na predmetima raznog zločina, samo neki od problema sa kojima se suočavaju.
Bivši djelatnik suda u Dalju posvjedočio je da zločini protiv građana nesprske nacionalnosti na području tzv. SAO Slavonija, Baranja i Zapadni Srem nisu prijavljivani, na osnovu diskriminatorskih mjera protjerivanja, u kojima su sudjelovali i policajci.
Glavni haški tužilac Serž Bramerc tokom posjete BiH ocijenio da nema dovoljno tužilaca i da bi se proces imenovanja trebao ubrzati. U nekim tužilaštvima već izvjesno vrijeme upozoravaju kako bez upošljavanja tužilaca i osiguranja sredstava za svjedoke i stručne saradnike neće moći efikasno raditi.
Studija „Knjigocid: Uništavanje knjiga u Hrvatskoj 1990-ih“, čiji je autor prevodilac i bibliotekar Ante Lešaja, predstavljena je sinoć u Centru za kulturnu dekontaminaciju.
Više od dvije decenije traje potraga za pravdom logoraša iz Odžaka. Tek nedavno je državno tužilaštvo podiglo optužnicu protiv bivšeg pripadnika HVO-a Josipa Tolića za zlostavljanja i ubistva civila, dok je istovremeno Sud BiH smanjio kaznu na tri godine u jedinom pravosnažno okončanom predmetu protiv Albine Terzić.
Ratno naslijeđe iz devedesetih svakodnevno sustiže mlade u regionu. Kako se suočavaju s tim putujući širom bivše Jugoslavije prikazao je u dokumentarnom filmu „Većina počinje ovdje“belgijski reditelj Lod Dezme.
Zagrebačka nevladina udruga Centar za suočavanje s prošlošću Documenta predstavila je projekt „Osobna sjećanja na ratove i druge oblike političkog nasilja od 1941. do danas“. Ovo je prvi primjer oralne historije u Hrvatskoj u kojem je prikupljeno 450 sjećanja žrtava i svjedoka nasilja - od Drugog svjetskog rata i poraća do rata u Hrvatskoj devedesetih.
Protekli tjedan na Haškom sudu na specijalnoj sjednici suci su ponovno izabrali dosadašnje lidere tog UN-ovog tribunala za bivšu Jugoslaviju. Sadašnjem predsjedniku američkom sucu Theodoru Meronu i njegovom zamjeniku malteškom sucu Carmelu Agiusu suprotstavili su se južnokorejski sudac O Gon Kwon i nizozemski sudac Alphons Orie.
U BiH smo iz popisa ušli u propis koji nam kaže „pisaćete se tako i tako, da bismo mi mogli imali pastvu kojom ćemo vladati“, ističe za RSE Esad Bajtal, filozof, sociolog i psiholog iz Sarajeva.
Učitajte više sadržaja...