Nakon što je u glavnom iskazu osporavao progon i druge zločina nad građanima nesrpske nacionalnosti u Sanskom Mostu, oficir VRS-a Boro Tadić suočen je od strane tužiteljstva s vlastitom ulogom u diskriminatorskim mjerama koje su dovele do zločina 1992.godine.
Kako bi pokazao da namjera zatočavanja u logore velikog broja Bošnjaka i bosanskih Hrvata nije napravljena u cilju etničkog čišćenja, već zbog izdvajanja ekstremista od nevinih civila – Karadžić je doveo Željka Mejakića, policijskog zapovjednika logora Omarska, koji trenutno izdržava 21 godinu zatvora u Bosni i Hercegovini zbog zločina protiv čovječnosti
Karadžić je svoj zahtjev za procesuiranjem temeljio na objavama WikiLeaks-a koji je objavio niz povjerljivih depeša, diplomatske korespodencije, između važnih dužnosnika suda s veleposlanicima i dužnosnicima vlade SAD
Tužiteljstvo je na suđenju generalu Mladiću iskazom Todorovića pokazalo – da se zarobljene bošnjačke muškarce i dječake iz Srebrenice željelo prvo razmijeniti, nakon čega je plan promijenjen te ih se ubilo. S druge strane Karadžić je želio pokazati kako on nije odgovoran za tu promjenu plana, prebacujući odgovornost za ono što se dogodilo u Srebrenici - na vojsku bosanskih Srba, s kojom je na terenu zapovjedao general Mladić.
Tajništvo Haškog suda pokrenulo je proces kojim želi ograničiti komunikaciju iz pritvora bivšeg predsjednika Republike Srpske Radovana Karadžića nakon što je svom zetu telefonski naložio da njegovoj supruzi Ljiljani Zelen Karadžić - da kopiju njegovog govora od 27.03.1992.godine, kako bi ga pročitala na ovogodišnjoj proslavi na Palama
Na haškom suđenju Radovanu Karadžiću s iskazom je nastavio njegov bliski suradnik u vrijeme rata Momčilo Krajišnik, bivši predsjednik Skupštine bosanskih Srba.
Haško suđenje Radovanu Karadžiću nastavilo se iskazom njegovog bivšeg suradnika iz SDS- Radoslava Brđanina, osuđenog na 30 godina zatvora zbog ratnih zločina nad nesrpskim civilima tijekom 1992. godine.
Bivši visok dužnosnik SDS rekao je u Hagu kako nije bilo organiziranog protjerivanja nesrpskog stanovništva te kako je rat u BiH 1992. godine izazvala bošnjačka nacionalna Stranka demokratske akcije
Bivši predsjednik Skupštine bosanskih Srba nastavio drugi dan iskaza potvrđivati svom bivšem lideru iz Srpske demokratske stranke (SDS) - teze njegove haške obrane od dvostrukog genocida i ostalih zločina u BiH.
Tokom unakrsnog ispitivanja, haško Tužilaštvo je suočilo, pak, Karadžićeve svjedoke sa njihovom ulogom u širenju mržnje, prikrivanju zločina i udruženom zločinačkom poduhvatu progona nesrpskog stanovništva iz više bosanskohercegovačkih opština.
Osuđenik za ratne zločine protjerivanja nesrpskog stanovništva diljem BiH Momčilo Krajišnik pojavio se ponovno na Haškom sudu, ovaj put u ulozi svjedoka obrane svog bliskog suradnika u vrijeme rata – Radovana Karadžića, optuženog za dvostruki genocid.
Bivši načelnik sigurnosti Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske Vujadin Popović, osuđen prvostupanjski na doživotan zatvor zbog genocida u Srebrenici, dva dana je odbacivao optužbe o organiziranom ubijanju preko 7000 bošnjačkih dječaka i muškaraca.
Učitajte više sadržaja...