Dostupni linkovi

Vrhovni sud zaustavio izgradnju vjetroelektrane u zapadnoj Hercegovini


Aktivisti protestuju protiv izgradnje vjetroelektrane, okolina Posušja, BiH, juli 2024.
Aktivisti protestuju protiv izgradnje vjetroelektrane, okolina Posušja, BiH, juli 2024.

Vrhovni sud Federacije Bosne i Hercegovine poništio je urbanističku saglasnost za izgradnju vjetroelektrane "Poklečani" u Posušju, saopšteno je iz ekološke organizacije "Aarhus centar".

Sud je utvrdio da je prilikom izdavanja urbanističke saglasnosti, Ministarstvo prostornog uređenja ovog bh. entiteta napravilo proceduralne i pravne propuste, te je rješenje poništeno i predmet vraćen na ponovno odlučivanje.

Planirani vjetropark se nalazi nadomak Parka prirode Blidinje u zapadnoj Hercegovini, te je u fazi planiranja izazvao protivljenje ekoloških organizacija, budući da su vlasti, koristeći dekret koji je Vlada sama donijela, odobrile gradnju bez prethodne studije uticaja na životnu sredinu.

Iva Miličević, predstavnica neformalne grupe građana iz sela Poklečana, osporavala je izdavanje urbanističke saglasnosti za vjetroelektranu te je sud odlučivao po njenom zahtjevu.

"Iako je Ministarstvo prostornog uređenja Zapadnohercegovačkog kantona izdalo pozitivno mišljenje uz uslov da se pribave svi potrebni akti i saglasnosti za zaštitu okoliša, tužiteljica je osporavala gradnju zbog negativnih utjecaja na okoliš, kulturno-istorijsko naslijeđe, te ljudska prava", navodi se u saopštenju.

Dodaju da je sud utvrdio da je prvostepeno rješenje, kojim se Javnom preduzeću Elektroprivredi Hrvatske zajednice Herceg Bosne (EPHZHB) iz Mostara daje saglasnost, sadržavao "brojne uslove koji se odnose na zaštitu okoliša, sigurnost infrastrukture, te druge tehničke i administrativne odredbe".

"Međutim, sud je zaključio da je postupak izdavanja saglasnosti u određenim segmentima bio nezakonit i neregularan, što je opravdalo njegovo poništavanje", ističe se u saopštenju.

Iz Aarhus centra u BiH pojašnjvaju da je izgradnja vjetroelektrane na planini Štitar, "uz neposrednu blizinu zaštićenog područja, izazvala strah od negativnih uticaja na biodiverzitet i lokalnu ekonomiju".

"Zelena energija je važna i nužna, ali ona ne smije doći po cijenu uništavanja prirodnih resursa, šuma, zaštićenih krajolika, a naročito pitke vode", istakla je Iva Miličević.

EPHZHB, jedan od tri državna proizvođača struje u zemlji, planira izgradnju vjetroparka u blizini Parka prirode Blidinje, i to bez studije uticaja na životnu sredinu, na zemlji za koju mještani tvrde da su im je lokalne vlasti oduzele bez ikakve naknade.

Projekat vrijedan skoro 200 miliona evra bi se finansirao iz kredita Evropske investicione banke (EIB) i bespovratnih sredstava iz fondova Europske komisije.

Zbog toga se za projekat zainteresovao i Pravobranilac Evropske unije, koji je zatražio odgovore od Evropske komisije.

XS
SM
MD
LG