Udruženje građana KROKODIL saopštilo je 17. marta da je predsednik tog udruženja Vladimir Arsenijević napadnut na velikom studentskom protestu u Beogradu u subotu, zbog toga što je nosio palestinsku i ukrajinsku zastavu.
Kako se navodi u saopštenju, istovremeno su na meti "vulgarnih nasilnika" bili i Mija Kapor i Filip Jovanović koji su nosili zastave Evropske unije i Gruzije.
KROKODIL navodi da je Arsenijević nosio palestinsku i ukrajinsku zastavu "u cilju prenošenja podrške i solidarnosti naših sada već sugrađana i prijatelja iz Gaze i Ukrajine kojima smo pomogli da pronađu sigurno sklonište u Srbiji".
"Činjenica je takođe da niko, rečima niko, od prisutnih građana nije stao u odbranu Vladimira Arsenijevića, Mije Kapora i Filipa Jovanovića koji su nosili spomenute zastave", saopštio je KROKODIL.
Iz ovog udruženja kažu da isticanje tih zastava nije bila nikakva provokacija.
Udruženje KROKODIL objavilo je video snimak na kojem se vidi kako je grupa muškaraca okružila Vladimira Arsenijevića i još dvojicu ljudi, zahtevajući od njih da spuste zastave, nazivajući ih pogrdnim imenima i optužujući ih da ih je režim ubacio na skup.
"Najiskrenije podržavamo studentske proteste i želimo da verujemo da oni nikako nisu ideološki obojeni ekstremno nacionalističkim bojama iako smo svi svesni masovnog prisustva, fetišizacije ratnih veterana, različitih pravoslavnih krstova, ikona, četničke ikonografije, šajkača, šubara, kokardi, a da ne govorimo o ruskim zastavama, grbovima i različitim simbolima koji veličaju i perpetuiraju dobro poznati narativ o navodnom bratstvu između Rusije i Srbije", saopštio je KROKODIL.
Uprkos tome, potpisnici saopštenja kažu da i dalje veruju kako "sve to ne isključuje otvorenost građana ka demokratskim vrednostima, solidarnosti u regionu, Evropi i svetu te progresivnim društvenim i političkim ambicijama".
Udruženje KROKODIL i ranije je bilo meta krajnje desničarskih grupa zbog javne podrške Ukrajini koja je od februara 2022. pod vojnom agresijom Rusije.
U subotu je u Beogradu održan jedan od najmasovnijih skupova u Srbiji u poslednjih više decenija, u organizaciji studenata u blokadi koji traže krivičnu i političku odgovornost za smrt 15 osoba u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra 2024.
Prema procenama Ministarstva unutrašnjih poslova, okupilo se 107.000 ljudi, dok je Arhiv javnih skupova, neformalna grupa koji se bavi procenama brojnosti ljudi na protestima, saopštila da je na protestu "15. za 15" prisustvovalo između 275.000 i 325.000 ljudi, uz mogućnost da je taj broj bio i veći.