Britanski premijer Kir Starmer (Keir) rekao je u petak kineskom predsedniku Si Đinpingu da dve zemlje moraju biti u mogućnosti da iskreno razgovaraju o stvarima o kojima se ne slažu, kao i da ostvare bliže ekonomske veze i sarađuju na globalnim pitanjima.
Si je rekao Starmeru tokom telefonskog razgovora da se nada da će Velika Britanija "gledati na Kinu objektivno i racionalno", navela je kineska zvanična novinska agencija Sinhua.
Starmerova kancelarija saopštila je da su dvojica lidera razgovarala o oblastima saradnje, uključujući trgovinu, ekonomiju i obrazovanje, i saglasili se da dve zemlje kao stalne članice Savet bezbednosti UN treba da blisko sarađuju na globalnoj bezbednosti i klimatskim promenama.
"Premijer je dodao da se nada da će lideri moći da vode otvorene, iskrene i iskrene razgovore kako bi se razmatrali i razumeli oblasti neslaganja kada je to potrebno, kao što su Hongkong, ruski rat u Ukrajini i ljudska prava", navodi se u saopštenju Starmerove kancelarije.
Kineski državni mediji navode da je poziv tražila Velika Britanija i da su Si i Starmer razgovarali o jačanju saradnje u oblasti finansija, zelene ekonomije i veštačke inteligencije. Sinhua je navela da je Si čestitao Starmeru na pobedi njegove Laburističke partije na izborima u julu.
Starmerova vlada je saopštila da planira reviziju odnosa Velike Britanije s Kinom kako bi razumela i odgovorila na izazove i mogućnosti koje Peking postavlja.
Odnosi Velike Britanije i Kine su poslednjih godina zategnuti zbog Hongkonga, britanskih optužbi za kršenje prava i zabrinutosti zbog uključenosti kineskih firmi u obezbeđivanju kritične infrastrukture.
Prethodni britanski premijer, konzervativac Riši Sunak (Rishi), 2022. je proglasio kraj "zlatne ere" odnosa s Kinom koju je zagovarao jedan od njegovih prethodnika, Dejvid Kameron (David Cameron).
Sinhua je navela da je Si rekao da je Kina spremna da se uključi u "dijalog na ravnopravnoj osnovi, na osnovu međusobnog poštovanja... (da) unapredi razumevanje i međusobno poverenje".
Kineska ambasada u Londonu saopštila je da je Starmer rekao Siju da nema promene u britanskoj politici prema Tajvanu, za koji Peking tvrdi da je njegova teritoriju, čemu se protivi vlada tog ostrva.
"Predsednik Si je istakao da Kina pridaje veliki značaj želji Velike Britanije za većim angažovanjem i dijalogom i da će održavati razmenu sa Velikom Britanijom na svim nivoima", saopštila je ambasada KIne.
Kao i većina zapadnih zemalja, Velika Britanija ne priznaje Tajvan kao državu, ali ima kancelariju u Tajpeju koja promoviše trgovinske i obrazovne veze.