Pregovarači Sjedinjenih Država, koji pritišću Ukrajinu da im omogući pristup ključnim mineralima, spomenuli su mogućnost ukidanja pristupa vitalnom satelitskom internetu Starlink Elona Muska, izjavila su za Reuters tri izvora upoznata s temom.
Nastavak pristupa Ukrajine SpaceX-ovom Starlinku je spomenut u razgovorima između američkih i ukrajinskih zvaničnika nakon što je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski odbio početnu ponudu američkog ministra finansija Scotta Bessenta, naveli su izvori.
Starlink pruža ključnu internetsku povezanost ratom pogođenoj Ukrajini i njenoj vojsci.
Pitanje je ponovno postavljeno u četvrtak, na sastanku između Keitha Kellogga, specijalnog američkog izaslanika za Ukrajinu, i Zelenskog, rekao je jedan od izvora koji je upoznat s razgovorima.
Na sastanku je Ukrajini rečeno da je suočena s neposrednim isključenjem usluge ako ne postigne dogovor o ključnim mineralima, rekao je izvor koji je tražio anonimnost zbog zatvorenih pregovora.
"Ukrajina zavisi od Starlinka. Smatraju ga svojom Sjevernom zvijezdom", rekao je izvor. "Gubitak Starlinka bi bio težak udarac."
Musk je poslao hiljade Starlinkovih terminala u Ukrajinu kako bi zamijenio komunikacijske usluge koje je uništila Rusija nakon svoje invazije u februaru 2022. godine.
Hvaljen u Ukrajini kao heroj, Musk je kasnije barem jednom ograničio pristup u jesen 2022. nakon što je postao kritičniji prema načinu na koji Kijev vodi rat.
Kako piše Reuters, američki zakonodavci podijeljeni su u pogledu Trumpovih napora da brzo završi rat u Ukrajini, a neki su postavili pitanja o Muskovim naporima da brzo smanji broj saveznih radnika i zatvori savezne agencije.
Melinda Haring, viša saradnica Atlantic Councila, rekla je da je Starlink ključan za ukrajinske operacije s bespilotnim letjelicama, ključnu komponentu vojne strategije Ukrajine.
"Gubitak Starlinka bio bi velika promjena", rekla je Haring, napominjući da je Ukrajina sada na paritetu 1:1 s Rusijom u pogledu upotrebe bespilotnih letjelica i granata.
Ukrajinska ambasada u Washingtonu, Bijela kuća i američko Ministarstvo odbrane nisu odmah odgovorili na zahtjev za komentar.
SpaceX, koji upravlja Starlinkom, takođe nije odmah odgovorio na zahtjev za komentar.
- Nema dogovora o rijetkim zemnim mineralima nakon razgovora između SAD-a i Ukrajine u Minhenu
- Kijevu treba oružje iz SAD, Trump želi ukrajinske retke zemne minerale. I šta sad?
Zelenski je odbio u srijedu zahtjev američkog predsjednika Donalda Trumpa da mu vrati pomoć u rijetkim mineralima u iznosu od 500 milijardi dolara, istaknuvši da su Sjedinjene Države Ukrajini dale 67 milijardi dolara u oružju i 31,5 milijardi kao podrška budžetu.
Zelenski je rekao da Trumpov zahtjev da mu vrati 500 milijardi dolara u rijetkim mineralima "nije ozbiljan" i da ne može prodati svoju zemlju.
Time je ukrajinski predsjednik odbacio prijedlog prema kojem bi Washington i američke kompanije dobile 50 posto kritičnih minerala u Ukrajini, koji uključuju grafit, uran, titan i litij, ključnu komponentu baterija električnih automobila.
Zelenski je ustvrdio da SAD nije ponudio nikakve posebne sigurnosne garancije.
Od tada je došlo do raskola između čelnika. Trump je u srijedu osudio Zelenskog kao "diktatora bez izbora" nakon što je Zelenski poručio da "živi u prostoru ruskih dezinformacija", što je bio odgovor američkom predsjedniku koji je sugerisao da je Ukrajina započela rat.