Dostupni linkovi

Ruski ministar odbrane u posjeti vojske nakon Wagnerove pobune


Fotografija sa nedatiranog video snimka koje je objavilo rusko Ministarstvo odbrane 26. juna na kojem se vidi ruski ministar odbrane Sergej Šojgu (u sredini) kako gestikulira između oficira dok gledaju mapu na nepoznatoj lokaciji.
Fotografija sa nedatiranog video snimka koje je objavilo rusko Ministarstvo odbrane 26. juna na kojem se vidi ruski ministar odbrane Sergej Šojgu (u sredini) kako gestikulira između oficira dok gledaju mapu na nepoznatoj lokaciji.

Ruske vlasti se trude da predstave povratak u normalno stanje, poništivši mjere protiv terorizma u glavnom gradu i nekim regijama koje je potaknula kratkotrajna pobuna šefa plaćenika Jevgenija Prigožina dok je ministar odbrane Sergej Šojgu, čija je smjena bio jedan od glavnih zahtjeva Prigožina, ponovo prikazan u videu navodno u posjeti vojske.

Nepoznato je gdje je Prigožin od 26. juna nakon što je saopšteno da će napustiti Rusiju i uputiti se u Bjelorusiju nakon što je naglo naredio svojim snagama da odustanu od napredovanja prema Moskvi.

Ministarstvo odbrane Rusije objavilo je 26. juna bezvučni video na kojem se navodno vidi Šojgu kako leti u avionu sa kolegom i sluša izvještaje na komandnom mjestu. Nije jasno gdje je i kada je snimak napravljen.

Ranije je novinska agencija RIA saopštila da je Šojgu posjetio ruske trupe uključene u vojnu operaciju u Ukrajini. Informacija nije mogla biti nezavisno potvrđena.

U Moskvi je gradonačelnik Sergej Sobjanin saopštio da su uvedene protivterorističke mjere u glavnom gradu Rusije uvedene tokom Prigožinovog pokušaja pobune otkazane. "Sva ograničenja će biti povučena", rekao je Sobjanin na Telegramu. Juni 26.-ti je proglašen slobodnim danom u glavnom gradu kako bi se omogućio povratak u normalu, saopštile su vlasti.

Ruska Federalna služba bezbjednosti (FSB) odvojeno je najavila ukidanje svih privremenih ograničenja u moskovskoj regiji, dok je regionalni guverner Voronježa Aleksandar Gusev također rekao da je režim borbe protiv terorizma ukinut u njegovom regionu nakon povlačenja Prigožinovih boraca.

U sklopu dogovora kojem je posredovao Lukašenko a izvijestio portparol Kremlja Dmitrij Peskov, krivične prijave protiv pobunjenika trebalo je da budu odbačene u zamjenu za njihov povratak u logore, dok će se Prigožin preseliti u Bjelorusiju.

Međutim, ruski list Komersant i novinska agencija TASS, pozivajući se na neidentifikovane izvore, izvijestili su 26. juna da je Prigožin i dalje pod istragom Federalne službe bezbjednosti (FSB) zbog sumnje da je organizovao oružanu pobunu.

Šef NATO-a Jens Stoltenberg rekao je tokom posjete Litvaniji 26. juna da Prigožinova pobuna pokazuje da je Moskva počinila stratešku grešku vodeći rat protiv Ukrajine.

"Događaji tokom vikenda su interna ruska stvar i još jedna demonstracija velike strateške greške koju je predsjednik Putin napravio svojom nelegalnom aneksijom Krima i ratom protiv Ukrajine", rekao je on novinarima u Vilnjusu.

"Dok Rusija nastavlja svoj napad, još je važnije da nastavimo našu podršku Ukrajini."

Američki predsjednik Joseph Biden izjavio je da je prerano "donositi zaključke" poslije neuspjele pobune paravojne grupe Wagner u Rusiji.

Biden je ocijenio da je važno da zapadne zemlje ostanu potpuno koordinisane.

"Nismo se miješali. Nemamo nikakve veze sa tim događajima", rekao je američki predsjednik, posebno misleći na NATO.

Biden je dodao da je to "unutrašnji problem Rusije".

Iz Velike Britanije rečeno je, također, da "pitanja režima u Rusiji treba riješiti prije svega na Rusiji".

Visoki predstavnik EU za vanjsku politiku Josep Borrell izjavio je da je pobuna pokazala da rat "kida ruski politički sistem".

"Čudovište koje je Putin stvorio s Wagnerom, čudovište ga sada grize. Čudovište djeluje protiv svog tvorca", kazao je Borrell.

Ukrajina tvrdi da je oslobodila 130 kvadratnih kilometara od početka kontraofanzive

U međuvremenu, zamjenica ministra odbrane Hanna Malyar rano 26. juna je rekla da su ukrajinske snage ponovo zauzele 130 kvadratnih kilometara na jugu od početka dugo očekivane kontraofanzive Kijeva.

Malyar je na svom Telegram kanalu rekla da je ukrajinska vojska nastavila napredovati u oblastima Melitopolj i Berdjansk u južnoj regiji Zaporožja, uprkos žestokom otporu Rusije i "značajnim" ljudskim i materijalnim gubicima.

Tokom sedmice površina oslobođenih teritorija povećana je za 17 kvadratnih kilometara, rekla je Malyar.

"Ukupno, od početka naše (kontra)ofanzive, oslobođeno područje na jugu iznosi 130 kvadratnih kilometara", rekla je ona.

Odvojeno, Generalštab Oružanih snaga Ukrajine je u svom dnevnom izvještaju rano 26. juna naveo da su ukrajinske snage uspješno odbile pojačane pokušaje Rusije da napreduju u istočnom regionu Donjecka. Odbili su, navode, 36 napada u oblastima Lyman, Bakhmut, Avdiyivka i Maryinka tokom proteklog dana.

Generalštab je takođe izvijestio da ukrajinske trupe nastavljaju svoje operacije u oblastima Zaporožja i Hersona, ne iznoseći više detalja.

Predsjednik Volodimir Zelenski je 25. juna razgovarao o ukrajinskoj kontraofanzivi tokom telefonskog razgovora s američkim predsjednikom Joeom Bidenom, te se također dotakao uticaja akcija Jevgenija Prigožina na ruski rat u Ukrajini, rekli su američki i ukrajinski zvaničnici.

"Pozitivan i inspirativan razgovor. Razgovarali smo o toku neprijateljstava i procesima koji se odvijaju u Rusiji", napisao je Zelenski na Twitteru i dodao da su on i Biden "koordinirali svoje stavove" uoči samita NATO-a od 11. do 12. jula u Litvaniji.

Bijela kuća je saopštila da su njih dvojica razgovarali o "nedavnim događajima u Rusiji" i da je Biden "ponovo potvrdio nepokolebljivu podršku SAD-a, uključujući kontinuiranu sigurnosnu, ekonomsku i humanitarnu pomoć".

Uz izvještaje Reuters-a i AP-a

XS
SM
MD
LG