Dostupni linkovi

Zašto je Haxhiu kobna za konstituiranje Skupštine Kosova?


Albulena Haxhiu na tiskovnoj konferenciji u Prištini, Kosovo (fotoarhiva)
Albulena Haxhiu na tiskovnoj konferenciji u Prištini, Kosovo (fotoarhiva)

Njezino ime tri puta je stavljeno na glasanje, ali Albulena Haxhiu (Aljbuljena Hadžiju) iz Pokreta Samoopredjeljenje (LVV) nijednom nije dobila 61 glas kako bi postala predsjedateljica Skupštine Kosova.

Nju Demokratska partija Kosova (PDK) i Alijansa za budućnost Kosova (AAK) smatraju osobom koja unosi podjele, dok Demokratski savez Kosova (LDK) odbija podržati bilo kojeg kandidata kojeg predloži izborni pobjednik – Samoopredjeljenje.

Je li Haxhiu prepreka ili izgovor za neformiranje Skupštine Kosova?

Besar Gergi iz Grupe za pravne i političke studije (GSLP) oba vidi kao moguće motive.

"S jedne strane, čini se da su [političke stranke] prilično komotne u ovoj situaciji i da ih previše ne zanima formiranje devetog saziva. S druge strane, očito je i da postoji određeno neslaganje s konkretnim imenom, gospođe Haxhiu", rekao je Gergi za Radio Slobodna Europa (RSE).

Haxhiu nije uspjela dobiti više od 57 glasova zastupnika u Skupštini. Neophodni su i glasovi stranaka koje su u prošlom sazivu bile u oporbi.

PDK i AAK zahtijevaju da LVV predloži drugo ime, osobu koja bi predstavljala jedinstvo, kako bi njihovi zastupnici mogli dati podršku.

Stavovi stranaka o Haxhiu

LVV odbija promijeniti svoj prijedlog, uz obrazloženje da je Haxhiu zastupnica u Skupštini s najviše glasova – 125.000.

"Politička težina i legitimitet gospođe Albulene Haxhiu da bude predsjednica Skupštine su neupitni", izjavila je zastupnica LVV-a, Mimoza Kusari Lila (Ljilja), novinarima nakon prekida konstituirajuće sjednice Skupštine u srijedu.

Predsjednik PDK-a, Memli Krasniqi (Memlji Krasnići), izjavio je u ponedjeljak da njegova stranka nikada neće glasati za Haxhiu za predsjedateljicu Skupštine, jer je "ona simbol neuspjeha Vlade u prošlom četverogodišnjem mandatu".

"Cijeli mandat joj je bio obilježen raznim skandalima, od nestanka uzoraka u slučaju Astrita Deharija, do smanjenja proračuna za obranu boraca u Haagu", rekao je Krasniqi.

Aktivist LVV-a, Dehari, pronađen je mrtav u zatvorskoj ćeliji u Prizrenu u studenom 2016. godine.

U prosincu 2022., Haxhiu, tada ministrica pravde, potvrdila je da su Deharijevi uzorci nestali iz Instituta za sudsku medicinu.

Godine 2023., proračun koji je Vlada Kosova izdvojila za obranu optuženih pred Specijalnim sudom u Haagu iznosio je više od osam milijuna eura, dok je prošle godine bio manji od sedam milijuna.

AAK je predložio dva druga imena iz LVV-a za predsjedateljicu Skupštine: Sarandu Bogujevci i Shqipe Selimi (Šćipe Seljimi). Ova stranka smatra Haxhiu političarkom koja ne ujedinjuje.

"Stav gospođe Haxhiu, jezik koji je koristila prema oporbi je konfliktan – to je razlog [zašto je AAK ne podržava]", rekao je za RSE zastupnik AAK-a, Time Kadrijaj.

Za razliku od ostalih stranaka, LDK je poručio da neće podržati nijednog kandidata kojeg predloži LVV za predsjedatelja Skupštine.

'Haxhiu – uzrok i izgovor za blokadu'

I Gergi iz Grupe za pravne i političke studije smatra da je Haxhiu, tijekom svog političkog angažmana kao zastupnica i ministrica pravosuđa, koristila oštar jezik prema političkim protivnicima.

To je, prema njegovim riječima, jedan od razloga zašto PDK i AAK traže drugo ime od Samoopredjeljenja, koje bi i drugim strankama bilo prihvatljivo za predsjedateljicu Skupštine.

"Naprimjer, možemo to usporediti s kandidatom Samoopredjeljenja iz prošlog saziva, Glaukom Konjufcom (Gljauk), koji je uspio dobiti i nekoliko glasova oporbe", kaže Gergi.

Ipak, on izražava mišljenje da neslaganja političkih stranaka oko Haxhiu kao predsjedateljice Skupštine također služe kao izgovor za odugovlačenje konstituiranja Skupštine.

Konstituirajuća sjednica Skupštine Kosova, 17. travnja 2025.
Konstituirajuća sjednica Skupštine Kosova, 17. travnja 2025.

'Tihi marš prema novim izborima'

Gergi naglašava da bi završetak ovog procesa otvorio put za formiranje nove Vlade.

Za to, Samoopredjeljenje kao izborni pobjednik ima rok od 15 dana.

Ako u tome ne uspije, tada predsjednica Kosova bira stranku koja dokaže da ima 61 glas potreban za formiranje izvršne vlasti.

Izlaz iz situacije, prema Gergiju, bio bi formiranje stabilne vlade između Samoopredjeljenja i jedne od velikih stranaka – Demokratske partije Kosova ili Demokratskog saveza Kosova.

Takav dogovor, kako on ocjenjuje, trenutno nije ni na vidiku, dok za formiranje nestabilne vlade nema političke volje ni kod Samoopredjeljenja, ni kod Demokratske partije Kosova, Demokratskog saveza Kosova, niti Alijanse za budućnost Kosova.

"Nažalost, vidimo neku vrstu pasivnosti političke elite u zemlji kada je u pitanju formiranje vlade, i mi tiho marširamo prema novim (prijevremenim) izborima", smatra Gergi.

Konstituirajuća sjednica Skupštine Kosova, koja je započela 15. travnja, prekinuta je pet puta.

Prema Poslovniku Skupštine, ona se može nastaviti najkasnije 48 sati od prekida, bez ograničenja broja nastavaka.

Bez izbora predsjedatelja i potpredsjedatelja Skupštine, proces konstituiranja ovog zakonodavnog tijela ne smatra se završenim.

XS
SM
MD
LG