Američki State Department je 4. marta saopštio da označava jemenski pokret Huti, formalno poznat kao Ansar Allah, "stranom terorističkom organizacijom", nakon poziva predsjednika SAD Donalda Trumpa na taj potez ranije ove godine.
Američki državni sekretar Marco Rubio objavio je 4. marta da je Washington proglasio ovu jemensku miliciju koju podržava Iran stranom terorističkom organizacijom.
"Danas State Department ispunjava jedno od prvih obećanja predsjednika (Donalda) Trumpa po preuzimanju dužnosti, i sa zadovoljstvom mogu objaviti da je ministarstvo proglasilo Ansarallaha, koji se obično naziva Hutima, stranom terorističkom organizacijom", rekao je Rubio.
"Kao što je predsjednik Trump iznio u Izvršnoj naredbi 14175, aktivnosti Huta ugrožavaju sigurnost američkih civila i osoblja na Bliskom istoku, sigurnost naših najbližih regionalnih partnera i stabilnost globalne pomorske trgovine", dodao je Rubio.
On je rekao da Washington neće tolerirati da se bilo koja zemlja angažuje sa organizacijama poput Hutija u ime prakticiranja legitimnog međunarodnog biznisa.
"Današnja akcija koju je poduzeo State Department pokazuje posvećenost Trumpove administracije zaštiti naših interesa nacionalne sigurnosti, sigurnosti američkog naroda i sigurnosti Sjedinjenih Država", dodao je američki državni sekretar.
U saopštenju Bijele kuće od 22. januara ove godine, u kojem je najavljeno da će Huti biti proglašeni terorističkom organizacijom navodi se da su oni "podržani od Iranske revolucionarne garde Quds (IRGC-QF), koja naoružava i obučava terorističke organizacije širom svijeta, od 2023. godine više puta pucali na američke ratne brodove, ugrožavajući američke vojnike".
Huti se od 1990-ih bore protiv međunarodno priznate jemenske vlade, koju podržava vojna koalicija predvođena Saudijskom Arabijom.
Tokom svog prvog mandata, Trump je proglasio Hute terorističkom organizacijom, ali je tu odluku poništila Bidenova administracija zbog zabrinutosti da bi takva oznaka mogla spriječiti prijeko potrebnu pomoć da stigne do Jemena.
Predsjednik Joe Biden je kasnije označio grupu kao entitet Specijalno označenih globalnih terorista, što je nešto niži nivo sankcija.
Najnoviji potez, jedan od prvih Trumpovih u njegovom drugom mandatu u oblasti vanjskih poslova, mogao bi biti početni korak u kampanji "maksimalnog pritiska" koju je njegov tim obećao obnoviti protiv Irana, kojeg optužuje za podršku ekstremističkim aktivnostima na Bliskom istoku.
Huti pobunjenici su 2014. godine zauzeli veći dio sjeverozapada Jemena i njegov glavni grad Sanu, što je dovelo do rata koji je ubio desetine hiljada ljudi i stvorio humanitarnu katastrofu u najsiromašnijoj zemlji arapskog svijeta.
Mnogi posmatrači opisali su neprijateljstva kao "posrednički rat" između grupa predvođenih Saudijskom Arabijom i Iranom.
"Od zauzimanja većine jemenskih naseljenih centara silom od legitimne jemenske vlade 2014-2015, Huti su pokrenuli brojne napade na civilnu infrastrukturu, uključujući višestruke napade na civilne aerodrome u Saudijskoj Arabiji, smrtonosne napade na Ujedinjene Arapske Emirate u januaru 2022. godine, i više od 300 projektila ispaljenih na Izrael od oktobra 2023. godine", navodi se u januarskom saopštenju Bijele kuće.
Huti su također napali komercijalne brodove koji prolaze kroz Bab al-Mandeb više od 100 puta, ubivši najmanje četiri civilna mornara i prisilivši dio komercijalnog pomorskog prometa Crvenog mora da promijeni rutu, što je doprinijelo globalnoj inflaciji.
Huti su pojačali napade na brodove u regiji Zaljeva i ispalili rakete prema Izraelu, tvrdeći da je to u znak podrške Hamasu u Gazi, koji su također Sjedinjene Države i Evropska unija proglasile terorističkom organizacijom.
Ove akcije su dovele do zračnih napada američke i izraelske vojske, ali se čini da su pobunjenici smanjili svoje napade otkako je postignut prekid vatre u Gazi.