Predsjednik Sjedinjenih Država Donald Trump u četvrtak je na mjesec dana izuzeo robu iz Kanade i Meksika od carina od 25 posto, koje je uveo ranije ove sedmice, što je najnoviji zaokret u trgovinskoj politici koja se brzo mijenja i koja je uzdrmala finansijska tržišta i poslovne čelnike, piše Reuters.
Izuzeće, koje ističe 2. aprila, uključuje oba najveća trgovinska partnera SAD-a, a odnosi se na robu koja je obuhvaćena odredbama sjevernoameričkog trgovinskog sporazuma.
Trump je ranije spomenuo produženje roka samo za Meksiko, ali izmijenjena naredba o carinama obuhvata i Kanadu.
Meksička predsjednica Claudia Sheinbaum je zahvalila Trumpu na "odličnom razgovoru" punom poštovanja, obećavši mu da će njena vlada raditi na sigurnosti i migracijama nakon što je Washington privremeno ublažio carine.
Trump je često hvalio Sheinbaum, ali je oštro kritikovao kanadskog premijera Justina Trudeaua.
I u objavi na društvenoj mreži Truth Social 6. marta optužio je Trudeaua da pokušava politički kapitalizovati tjeskobu koju Kanađani osjećaju zbog carina.
"Vjerovali ili ne, uprkos užasnom poslu koji je obavio za Kanadu, mislim da Justin Trudeau koristi problem s carinama, koji je uvelike izazvao, kako bi se ponovno kandidovao za premijera. Tako zabavno za gledati", napisao je Trump.
Trudeau je isto tako javno kritikovao Trumpa. Na pres-konferenciji 6. marta je čak rekao kako očekuje da će Kanada i SAD biti u trgovinskom ratu u doglednoj budućnosti.
Dionice su oštro pale nakon što Trump isprva nije pauzirao carine za Kanadu, ali su nadoknadile dio svojih gubitaka nakon što je potvrđeno da se izuzeće od carina odnosi i na Kanadu.
Dionice su u minusu otkako se Trump vratio u Bijelu kuću. Od početka Trumpovog mandata, indeks Nasdaq je pao 6,4 posto, a S&P 500 više od tri posto.
"Činjenica da tržište dionica raste ili pada za pola posto svaki dan nije pokretač naših rezultata. Naše rezultate pokreću: želimo fabričku proizvodnju u Americi, želimo da zapošljavanje procvjeta u Americi, želimo se obučiti za novu industrijsku revoluciju umjetne inteligencije koja će se dogoditi u Americi, vratit ćemo fabrike u Ameriku", poručio je američki ministar trgovine, Howard Lutnick.