Sud Bosne i Hercegovine radi bez prekida i u punom kapacitetu, te se zakazana ročišta redovno održavaju, saopćeno je iz ove pravosudne institucije, 17. marta.
"Određena ročišta koja su bila ranije zakazana, otkazana su iz objektivnih razloga proceduralne prirode", kažu iz Suda BiH, te dodaju kako će "zakazivanje i održavanje ročišta biti nastavljeno po ustaljenoj dinamici u narednom periodu, kako je to i do sada bio slučaj".
Skupština RS-a usvojila je 27. februara zakon kojima se neustavno zabranjuje djelovanje četiri pravosudne i istražne institucije Bosne i Hercegovine u tom bh. entitetu.
Tim zakonom obuhvaćeni su Sud BiH, Tužilaštvo BiH, Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) i Visoko sudsko i tužilačko vijeće (VSTV).
Istovremeno, vlast RS uvela je zakonsku mogućnost sankcioniranja uposlenika iz RS u slučaju da se ogluše o zahtjeve vlasti ovog bh. entiteta.
Taj potez povukla je dan nakon što je Sud BiH prvostepeno osudio Milorada Dodika, na godinu zatvora i šest godina zabrane obavljanja dužnosti predsjednika RS-a, zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika.
Uoči skupštinskog zasijedanja, na kojima je usvojen zakon koji najavljuje zabranu djelovanja državnih insitucije na teritoriji RS, Dodik je izjavio da će taj bh. entitet "osporiti djelovanje Suda i Tužilaštva BiH".
Pojašnjavajući zakonske prijedloge koje je usvojila Skupština, rekao je da će, kada stupe na snagu, značiti da "niko ko je službeno u RS-u, u ime Suda i Tužilaštva BiH, ne smije ništa da radi".
Zaprijetio je i da će oni koji to nastave biti procesuirani, nakon što usvojeni zakon stupi na snagu.