Dostupni linkovi

Šef Delegacije EU u BiH: EUFOR igra ključnu ulogu u osiguranju stabilnosti


 Luigi Soreca sa vojnicima , 12. marta 2025.
Luigi Soreca sa vojnicima , 12. marta 2025.

Šef Delegacije Evropske unije(EU) u Bosni i Hercegovini(BiH) i specijalni predstavnik EU u BiH, ambasador Luigi Soreca, obratio se 12. marta dodatnim trupama iz Češke Republike, Italije i Rumunije, koje su ojačale Misiju EUFOR-a Althea u Bosni i Hercegovini.

"Evropska unija je po drugi put u tri godine donijela odluku o aktivaciji dijela rezervnih snaga EUFOR-a kako bi se naglasila posvećenost Evropske unije sigurnosti i stabilnosti u Bosni i Hercegovini", rekao je Soreca.

Naglasio je da EUFOR Althea predstavlja ključni doprinos Evropske unije u podršci Bosni i Hercegovini na njenom evropskom putu.

"Kroz podršku domaćim vlastima u očuvanju sigurnog i bezbjednog okruženja, Misija igra ključnu ulogu u osiguranju stabilnosti. Sigurno i bezbjedno okruženje, podsjećam, ključni su za opredijeljenost Bosne i Hercegovine u ostvarenju napretka na evropskom i NATO putu", rekao je Soreca.

On je poručio da Evropska unija neće olako dozvoliti ugrožavanje napretka koji je ostvaren posljednjih godina zbog političke krize koja je proteklih mjeseci dovela u pitanje političku funkcionalnost Bosne i Hercegovine.

"Vaše jedinice su, stoga, pozvane da pojačaju Misiju EUFOR Althea, čime se također šalje politička poruka. Evropska unija će učiniti sve da sačuva pozitivne pomake koje je Bosna i Hercegovina ostvarila na evropskom putu. Dozvolite mi da zaključim sa uvjeravanjima da vaše jedinice direktno doprinose posvećenosti Evropske unije u pružanju podrške zemlji na njenom evropskom putu. Evropska unija i ja računamo na vašu posvećenost da osigurate mir, stabilnost i napredak za Bosnu i Hercegovinu", rekao je Soreca.

"Kroz kontinuiranu saradnju, dijalog i konkretno djelovanje, možemo ostvariti zajedničku viziju prosperitetne, demokratske i evropske budućnosti zemlje", dodao je.

Soreca je izrazio posebnu zahvalnost ambasadorima, trupama iz Italije, Češke i Rumunije na njihovom važnom doprinosu EUFOR-u, saopšteno je iz Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini.

Rezervni sastav Snaga Evropske unije (EUFOR) nastavio je 12. marta rapoređivati svoje vojnike u Bosnu i Hercegovinu, a na aerodrom u Sarajevu sletio je avion s pripadnicima češkog kontingenta.

Zamjenik komandanta EUFOR-a Lorenzo Dal Maso pozdravio je vojnike koji su stigli u BiH, a EUFOR je saopćio da će i u narednim danima nastaviti pojačavati trupe u BiH.

Rezervni sastav EUFOR-a počeo je stizati u BiH od 11. marta, a rečeno je da će EUFOR-a u BiH biti osnažen vojnicima, vozilima i helikopterima iz Češke, Italije i Rumunije.

Prethodno je najavljeno da će kopnene snage ulaziti preko graničnih prijelaza Svilaj i Bijača, na sjeveru i jugu zemlje, a zračne preko aerodroma u Sarajevu.

Iz EUFOR-a je ranije rečeno kako će privremeno povećati brojnost svojih snaga kao preventivnu mjeru, nakon povećanja tenzija u zemlji, uslijed usvajanja neustavnih zakona u bh. entitetu Republika Srpska (RS).

Skupština RS-a je krajem februara donijela zakon o zabrani djelovanja na teritoriji RS-a Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) BiH, Suda i Tužilaštva BiH, te Visokog sudskog i tužilačkog vijeća nadležnog za imenovanje svih sudija i tužilaca u Bosni i Hercegovini.

Entitetska skupština je zakone donijela nakon što je predsjednik RS-a Milorad Dodik nepravosnažno osuđen pred Sudom BiH na godinu zatvora i šest godina zabrane obavljanja funkcije.

Proglašen je krivim za nepoštovanje odluka visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta i potpisivanje ukaza o proglašavanju zakona koje je Schmidt ranije poništio, a kojima se pokušalo spriječiti provođenje odluka Ustavnog suda BiH i visokog predstavnika na teritoriji RS-a.

Nakon toga, Ustavni sud BiH donio je privremenu mjeru i zaustavio primjenu tih zakona, ali su vlasti RS najavile da neće odustati od njegovog provođenja.

Nastavak raspoređivanja rezervnih snaga EUFOR-a dolazi na dan kada se održava i sjednica Narodne skupštine RS i rasprava o nacrtu novog Ustava RS.

Novim ustavom vlasti tog entiteta planiraju definirati RS kao državu srpskog naroda, da mu daju pravo na samoopredjeljenje, da osnuju svoju vojsku, i ukinu Vijeće naroda. Osim toga, poslanici u RS bi u srijedu trebali raspravljati i o osnivanju specijalnog suda i tužilaštva za "zaštitu ustavnog uređenja".

XS
SM
MD
LG