Dostupni linkovi

Skupština Crne Gore usvojila Sporazume sa Emiratima: Obećanja o milijardama nadjačala kritike i upozorenja


Poslanici u Skupštini Crne Gore. Podgorica 22.april 2025.
Poslanici u Skupštini Crne Gore. Podgorica 22.april 2025.

Skupština Crne Gore usvojila je po hitnom postupku, na zahjev Vlade premijera Milojka Spajića, zakone koji potvrđuju Sporazum o ekonomskoj saradnji i Sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE).

Izglasavanje je bilo neophodno kako bi Sporazumi, koje je Spajić 28. marta potpisao sa zvaničnicima Emirata, stupili na snagu.

Podržali su ih poslanici parlamentarne većine - Spajićev Pokret Evropa sad, Nova srpska demokratija šefa parlamenta Andrije Mandića, Demokrate, Bošnjačka stranka.

Rasprava u kojoj su su odbijeni svi amandmani poslanika, trajala je preko 12 sati i završena je sat nakon ponoći 23. aprila.

Od 81 poslanika Sporazum o ekonomskoj saradnji podržalo je 50 a o saradnji o turizmu i nekretninama 46 poslanika. Deset je bilo protiv oba a dio opozicije je napustio salu prije glasanja.

Da je usvajanjem ovih Sporazuma suspendovan Ustav i dio crnogorskih zakona smatra dio aktivista i nevladinog sektora.

Naime, izglasani međudržavni sporazumi imaju primat nad domaćim zakonodavstvom u slučaju bilo kojeg spora.

Njima nije predviđeno poštovanje domaćih propisa o javnim nabavkama i tenderima iako Ustav propisuje slobodno tržište i zabranjuje narušavanje konkurencije i podsticanje monopola.

Vijenci pred Skupštinom Crne Gore u znak žalosti za Ustavom
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:17 0:00

Iako se u Sporazumima ne navodi lokacija investicija, Vlada je ranije najavila da se oni odnose na ulaganja arapskog biznismena Mohameda Alabara u ulcinjsku Veliku plažu čemu se oštro protivi lokalna zajednica, ekolozi i opozicija.

U pitanju je zakup na 99 godina dijela Velike plaže, koja sa zaleđem obuhvata oko 20 miliona kvadrata, a na kojoj bi se gradili turistički i objekti za stanovanje, saopštio je u više navrata premijer Spajić.

On je početkom aprila u Skupštini tvrdio da je Alabar spreman da investira oko 35 milijardi eura. Kasnije je izjavu relativizovao rekavši da je u pitanju potencijal za privlačenje inveticije u tom iznosu.

Sporazum Vlada u u Podgorici pak obavezuje da pripremi plansku dokumentaciju u skladu sa željama arapskih investitora, izgradi infrastrukturu za projekte, preuzme troškove eksproprijacije ...

Nema jasne procjene koliko bi to moglo koštati Crnu Goru.

Alabar je bio uključen u izgradnju projekata Beograd na vodi.

Albanski poslanici protiv

Osim lokalnog parlamenta u Ulcinju i svi poslanici Skupštine iz tog grada bili su protiv ovakvog sporazuma.

Uoči rasprave, predsjednik opštine Genci Nimanbegu je kazao da će poslanici koji podrže predložene zakone "postati neprijatelji Ulcinja".

"Dvadeset miliona kvadrata ulcinjske Velike plaže izdati na 99 godina. Kako je nekome palo na pamet da to uradi bez javne diskusije, lokalne uprave i stručne javnosti", rekao je Nimanbegu.

Poslanik Mehmet Zenka je tokom rasprave o Sporazumu kazao da "poslednjih 100 godina veće nesreće nije došlo u Ulcinj".

Lider URE, Dritan Abazović kaže da se sporazumom omogućava rasprodaja Crne Gore i derogira Ustav jer se "planira oduzimanje imovine građana bez obrazloženja šta je u tome javni interes".

"Kako stanovi za prodaju i kondo hoteli mogu biti javni interes", pitao je Abazović osvrćući se na stavku da se projekti obuhvaćeni Sporazumom tretiraju kao javni interes.

On je 17. aprila kazao da je URA zbog potpisivanja Sporazuma protiv Spajića i NN lica, podnijela krivičnu prijavu Specijalnom tužilaštvu.

Poslanik Albanske alijanse Ilir Čapuni je, podržan ostalim albanskim partijama, rekao da se Sporazumom ugrožavaju prava manjina pozivajući se na Zakona o manjinskim pravima i slobodama.

U ime Vlade kao predlagača odgovorila je ministarka javne uprave Majda Adžović koja je kazala da zahtjev neosnovan jer se u Sporazumu ne spominje nijedan grad ili opština.

Protiv - opozicija i predsjednik države

Najjača opoziciona partija Demokratska partija socijalista (DPS) navela je više razloga zbog kojih je protiv ovakvog Sporazuma.

"Glavni se tiču: netransparentnih procedura, nedovoljne komunikacije sa javnošću i samog sadržaja sporazuma", rekao je poslanik DPS-a Nikola Rakočević.

Njegov partijski kolega Ivan Vuković je kazao da je figurativno rečeno, na sceni "pokušaj pljačke Crne Gore":

"Vlada podržana glasovima većine namjerava da pokloni zemljište vrijedno 20 milijardi eura, pripremi plansku dokumentaciju, imovinski očisti prostor na temelju javnog interesa, dovede struju vodu, kanalizaciju .. što će koštati stotine miliona eura."

Pitao je zašto se pominje Alabar, ako se ne zna ko je investitor, i zašto premijer pominje Ulcinj ako se ne zna konkretna lokacija.

Svi koji podrže sporazum odgovaraće jednog dana, rekao je Vuković.

DPS je napustio salu prije glasanja o sporazumima.

Poslanik opozicionih Socijaldemokrata Boris Mugoša kazao je da niko nije protiv investicija, ali da se mora poštovati Ustav Crne Gore:

"I nacionalno zakonodavstvo, interesi lokalne zajednice, kao i obaveze na EU putu."

I šef države Jakov Milatović smatra da je Sporazum Vlade sa UAE nezakonit jer suspenduje crnogorske zakone, pa je od Evropske komisije tražio mišljenje o njegovoj usklađenosti sa evropskim pravnim standardima.

Podržavaoci sporazuma

Poslanici Spajićevog pokreta Evropa sad najveću podršku su dobili od Nove srpske demokratije čiji je predsjednik šef Skupštine Andrija Mandić.

On je rekao da prvi put u istoriji "države imamo najavljenu ovako veliku investiciju i priliku da ovu zemlju preporodimo".

Poslanik njegove partije Marko Kovačević rekao je da opoziciji smeta što će vlast postići ovakav sporazum sa stranim investitorima.

Kaže da nikada nijesu glasali za izdaju zemlje pa neće ni sada.

Poslanica Spajićevog Pokreta Jelena Nedović je kazala da umjesto "radosti zbog kredibilnog investitora", Crna Gora danas sluša različite priče, spinove i napade na poslanike.

Kazala je da je kredibilan potencijalni investitor Muhamed Alabar .

Tvrdi da je sve urađeno u skladu sa Ustavom i zakonom.

M
Ministarka Majda Adžović

Rasprava bez premijera

Kako je ranije i najavio, raspravi nije prisustvovao premijer Milojko Spajić koji je na službenom putu u Americi.

Umjesto njega Sporazume je pred poslanicima "branila" ministarka javnih radova Majda Adžović .

Ona smatra da glasanje protiv sporazuma, može imati samo jedan rezultat - trajni prestanak saradnje sa Emiratima u turizmu.

" Vijest o odbijanju potvrđivanja sporazuma bi bila svojevrsni diplomatski šamar", kazala je Adžović.

Kako je rekla, investicija neće biti u opštinama koje ih ne žele, uključujući Ulcinj, ali da Vlada neće odustati - već će podržati opštine zainteresovane za investicije.

Ministarstvo javnih radova koje je glavni nosilac Vladinog projekta formirano je ovog mjeseca.

Adžović je 14. aprila izabrana za ministarku.

Ekolozi i dio nevladinog sektora protiv

I nevladina Mreža za afirmaciju nevladinog sektora - MANS, koja se decenijama bori proiv korupcije, ukazala je da se sporazumom investitor izuzima iz nadležnosti domaćeg pravosuđa, da se suspenduje Ustav i zakoni, posebno u dijelu javnih nabavki i tendera.

Upozorili su i na visok rizik od pranja novca budući da podaci o stvarnim vlasnicima kompanija registrovanih u Emiratima nijesu javno dostupni, pa Vlada neće moći da provjeri kome je ustupila državnu imovinu.

A da bi planovi izgradnje na ulcinjskoj Velikoj plaži degradirali životnu sredinu Solane upozorili su ekolozi.

Solana je jedno od najvažnijih staništa ptica u Evropi.

XS
SM
MD
LG