State Department, komentirajući susret predsjednika bh. entiteta Republika Srpska Milorada Dodika i ruskog lidera Vladimira Putina, naveo je da "niti jedna vlada, ni na kojem nivou, ne bi trebala u ovom trenutku proširivati suradnju sa Rusijom, dok ta zemlja provodi agresiju protiv Ukraine.
Glasnogovornik State Departmenta je u izjavi za Glas Amerike naveo da Dodikova odluka da se sastane s Putinom, "dok Rusija u isto vrijeme otvoreno krši osnove i zakone međunarodnog poretka, kao i ranija Dodikova odluka da odlikuje Putina – kratkovidi su potezi koji ne služe interesima građana RS-a".
"Staza koja vodi demokratskoj, prosperitetnoj i sigurnoj budućnosti, što svi građani Bosne i Hercegovine žele, prolazi kroz Brisel, a ne kroz Moskvu. Stoga, smatramo Dodikov put kontraproduktivnim i nadasve štetnim", naveo je glasnogovornik State Departmenta.
Dodik, inače pod američkim sankcijama, u utorak u Moskvi je izjavio da RS ostaje uporno proruski, antizapadno i antiamerički orijentiran.
On je u razgovoru s Putinom ustvrdio da je RS izložen mnogim pritiscima Zapada zbog svoje potpore Rusiji.
"Mi nismo dozvoljavali da se donese formalna odluka o sankcijama prema Ruskoj Federaciji i zbog toga smo od zapadnih partnera bili izloženi raznim oblicima pritisaka u vidu sankcija i suspendovanja određenih projekata i programa. Ali, mi smo odlučili da naprosto ne budemo dio histerije koja se stvara", rekao je Dodik na sastanku sa Putinom.
U izjavi javnom servisu Radio-televizije Republike Srpske po završetku sastanka, Dodik je zemlje koje uvode sankcije Rusiji nazvao "neprijateljskim". Uz optužbe i oštru retoriku na račun Američke ambasade u BiH, ambasadora Michaela Murphya nazvao je "antisrbinom".
Dodik je ustvrdio da je cilj američkog ambasadora da "do kraja svog mandata sruši RS", dok je ambasador Murphy već u ranijim izjavama jasno rekao da Sjedinjene Države nikada nisu htjele da ukinu RS, nego korupciju.
Murphy je ranije upozorio da Dodik nacionalističkom retorikom sve drskije napada stabilnost Bosne i Hercegovine.