Dostupni linkovi

Severna Koreja ispalila balističke rakete posle negiranja isporuka oružja Rusiji


Arhivski snimak severnokorejskog testa lansiranja rakete na televiziji u Južnoj Koreji, 17. maj 2024.
Arhivski snimak severnokorejskog testa lansiranja rakete na televiziji u Južnoj Koreji, 17. maj 2024.

Severna Koreja je u petak ispalila više, kako se sumnja, balističkih projektila kratkog dometa, nekoliko sati nakon što je moćna sestra lidera Kim Džong Una demantovala tvrdnje da Pjongjang isporučuje oružje Rusiji, saopštila je Južna Koreja.

Ta lansiranja su poslednji u nizu sve sofisticiranijih testova Severne Koreje, koja je poslednjih meseci ispalila krstareće rakete, taktičke rakete i hipersonično oružje, što je, kako ta zemlja s nuklearnim oružjem navodi, unapređenje odbrambenih kapaciteta.

Seul i Vašington optužili su Severnu Koreju da šalje oružje Rusiji, što bi predstavljalo kršenje niz sankcija Ujedinjenih nacija za obe zemlje, a stručnjaci kažu da su nedavno testirana oružja možda namenjena za upotrebu na ratištima u Ukrajini.

Vojska Južne Koreje saopštila je u petak da je detektovala lansiranje, kako je opisala, "nekoliko letećih objekata za koje se pretpostavlja da su balističke rakete kratkog dometa" iz oblasti Vonsan kod istočne obale Severne Koreje.

Rakete su prešle oko 300 kilometara, saopštio je generalštab, dodajući da je vojska "pojačala budnost i nadzor u pripremi za dodatna lansiranja" i da razmenjuje informacije sa saveznicima SAD i Japanom.

Lansiranja su usledila samo nekoliko sati pošto je Kimova sestra Kim Jo Džong optužila Seul i Vašington da "obmanjuju javno mnjenje" ponovljenim optužbama da Pjongjang šalje oružje Moskvi za upotrebu u Ukrajini.

Probe su održane i dok ruski predsednik Vladimir Putin boravi u dvodnevnoj poseti Kini s ciljem da pojača trgovinu s Pekingom – najvažnijim saveznikom Severne Koreje – i pridobije veću podršku za svoje ratne napore u Ukrajini.

Testovi su takođe usledili dan pošto su napredni južnokorejski i američki stelt lovci, uključujući F-22 Raptors, održali zajedničke vežbe vazdušne borbe.

Takve vežbe obično razbesne Pjongjang, koji na njih gleda kao na probu za invaziju.

Severna Koreja je prethodno 22. aprila ispalila salve balističkih raketa kratkog dometa sa svoje istočne obale.

Niz sankcija Ujedinjenih nacija zabranjuju Severnoj Koreji testiranja balističke tehnologije, ali njen ključni saveznik Rusija je u martu iskoristila veto Saveta bezbednosti UN da efektivno okonča monitoring UN, na čemu je Pjongjang posebno zahvalio Moskvi.

Neobična formulacija u saopštenju južnokorejske vojske implicira da je u petka testirana "verovatno hipersonična raketa", rekao je Hong Min, viši analitičar u Korejskom institutu za nacionalno ujedinjenje u Seulu.

"Hipersonične rakete još nisu stabilizovano oružje u Severnoj Koreji“, rekao je on za AFP.

Severna Koreja već dugo pokušava da ovlada naprednijim hipersoničnim tehnologijama i tehnologijama na čvrsto gorivo, kako bi omogućila svojim raketama da neutrališu južnokorejsko-američke raketne odbrambene sisteme i ugroze regionalne vojne baze SAD.

Hipersonične rakete su brže i mogu da manevrišu u toku leta, što otežava njihovo praćenje i presretanje, dok rakete na čvrsto gorivo ne moraju da se napajaju pre lansiranja, što ih čini težim za pronalaženje i uništavanje, kao i bržu upotrebu.

Izvor: AFP
XS
SM
MD
LG