Nije sasvim jasno na koji način će biti provedena odluka visokog predstavnika, odnosno iz kojeg budžeta će biti financirane plate i troškovi režija Nacionalne biblioteke Bosne i Hercegovine, izjavila je 21. novembra za Radio Slobodna Evropa, ministrica civilnih poslova BiH, Dubravka Bošnjak.
Ona je komentarisala odluku visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini Christiana Schmidta koji je isti dan donio nalog koji bi trebao omogućiti daljnji rad Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH koja je, zbog neriješenog pravnog statusa i načina financiranja, prije više od mjesec obustavila pružanje usluga.
Schmidt je novinarima u Sarajevu kazao da će odluka koju je nametnuo omogućiti pravnu osnovu za isplatu plata, koje uposlenici Biblioteke nisu primili tri mjeseca, kao i plaćanje računa za električnu energiju i druge režije.
Odluka predviđa da Vijeće ministara BiH, u roku od sedam dana, ovlasti jednog zaposlenika Biblioteke da privremeno obavlja poslove direktora, koji će biti zadužen potpisivanje naloga, do usvajanja zakona koji je omogućiti imenovanje upravljačkih struktura.
Schmidt je naglasio da se njegova odluka odnosi i na ostale ustanove koje su od značaja za državu BiH, ukoliko se nađu u istoj situaciji kao Biblioteka.
Vijeću ministara BiH dao je rok od 60 dana da Parlamentu BiH uputi zakonski prijedlog koji će riješiti pitanje rukovodstva i financiranja sedam ustanova kulture od državnog značaja
"Pretpostavljam da ćemo u okviru Vijeća ministara razgovarati o tome. Kako sam razumjela, Vijeće ministara treba u roku od sedam dana imenovati osobu koja će privremeno rukovoditi Bibliotekom. Oni nisu mogli iskoristiti i sredstva koja su od ranije imali na račune, jer nisu imali nekoga ko će to potpisati", kazala je ministrica civilnih poslova BiH Dubravka Bošnjak za Radio Slobodna Evropa (RSE).
Naglasila je da se Biblioteka do sada, uglavnom, financirala iz budžeta kantona i Federacije BiH, te da je veći problem od novca to što nema direktora koji bi potpisivao naloge, nakon što je nedavno u penziju otišao Ismet Ovčina koji je dvije decenije bio na rukovodećoj poziciji.
U Ministarstvu civilnih poslova BiH za RSE tvrde da godinama pokušavaju predložiti rješenje za sedam ustanova kulture od značaja za državu.
"Pokušavamo formirati radne grupe, dosad nismo uspjeli dobiti sve članove, nadam se da ćemo završiti taj posao čim prije. Ja se nisam susretala ranije sa provođenjem odluka Visokog predstavnika u formalno-pravnom smislu", kaže Bošnjak za RSE.
Ministarstvo je ove godine uputilo informaciju Vijeću ministara i Kolegiju Zastupničkog Doma Parlamenta BiH o statusu Biblioteke.
Konkretna odluka o preuzimanju osnivačkih prava nije donesena.
Krajem maja je inicirano i formiranje radne grupe koja bi ponudila prijedlog rješenja, ali ni ona nikada nije zaživjela.
Ministarstvo civilnih poslova BiH, u skladu sa svojim nadležnostima unutar programa posebne namjene, jednom godišnje realizira tekući grant Vijeća ministara BiH za podršku institucijama kulture, registriranim neprofitnim organizacijama i asocijacijama, te projektima, programima i pojedincima angažiranim u području kulture.
Odlukama Vijeća ministara BiH vršen je i raspored sredstava Nacionalne biblioteke Bosne i Hercegovine.
Finansiranje godinama nije riješeno za sedam institucija kulture
Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH jedna je od sedam institucija kulture od značaja za državu BiH čije finansiranje godinama nije riješeno.
U tu grupu spadaju i Zemaljski muzej BiH, Historijski muzej BiH, Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti BiH, Biblioteka za slijepa i slabovidna lica BiH, Umjetnička galerija BiH i Kinoteka BiH.
Sve se suočavaju s problemima u radu, a neke su, također, privremeno zatvarale vrata.
Vlasti u BiH godinama nisu preuzele osnivačka prava i obavezu da ih budžetski financiraju. Opstajale su, uglavnom, prijavljujući se na javne pozive institucija na raznim nivoima vlasti.
No, Biblioteka je nedavno ostala bez direktora, koji je nakon 20 godina rukovođenja nedavno otišao u penziju, a time i bez priliva novca za plaće i druge troškove.
Uslijed teške financijske situacije i neriješenog statusa, Biblioteka je početkom oktobra obustavila rad s korisnicima.
Time je zaustavljeno i izdavanje međunarodnih standardnih brojeva bez kojih knjige i časopisi ne mogu biti objavljeni.