Američki državni sekretar Marko Rubio (Marco) rekao je predsedniku Paname na sastanku da ta centralnoamerička zemlja mora da smanji navodni kineski uticaj na oblast Panamskog kanala ili će administracija Donalda Trampa (Trump) preduzeti "neophodne mere" da to učini.
Rubio, na svom prvom stranom putovanju kao šef američke diplomatije, razgovarao je s predsednikom Hozeom Raulom Mulinom (Jose), koji se opire pritisku nove vlada SAD oko upravljanjem Panamskim kanalom koji je od vitalnog značaja za globalnu trgovinu.
Stejt department SAD je u rezimeu sastanka naveo da je Rubio obavestio Mulina da predsednik Tramp veruje da je trenutna situacija na kanalu "neprihvatljiva i da će, u odsustvu trenutnih promena, od SAD zahtevati da preduzmu mere neophodne za zaštitu svojih prava" po ugovoru s Panamom.
Mulino je posle sastanka u nedelju rekao da ne vidi ozbiljnu pretnju od vojne sile SAD da zauzme Panamski kanal uprkos snažnim komentarima Rubija na sastanku.
"Ne osećam da u ovom trenutku postoji ikakva stvarna pretnja ugovoru, njegovoj validnosti ili još manje upotrebi vojne sile za zauzimanje kanala", rekao je Mulino novinarima, misleći na sporazum kojim je kanal predat na kraju 1999. godine.
On je predložio razgovore na tehničkom nivou sa SAD kako bi se rešila Trampova zabrinutost u vezi s kineskim uticajem u kanalu.
"Tehnički tim može da razgovara o tome sa SAD i razjasni sve sumnje koje možda imaju", rekao je Mulino novinarima posle razgovora s Rubijom.
S druge strane, dok je Mulino naglasio da suverenitet nad kanalom nije predmet debate, on je ponudio pomoć u repatrijaciji nekih migranata.
Mulino je predložio moguće proširenje postojećeg sporazuma sa SAD iz jula prošle godine koji bi mogao otvoriti put za direktne deportacije nepanamskih migranata koji prolaze tu zemlju.
On je, međutim, insistirao na tome da bi Vlada SAD morala da pokrije troškove.
Panamski predsednik je napomenuo da bi takav prošireni sporazum potencijalno mogao da omogući deportaciju migranata iz Venecuele, Kolumbije i Ekvadora.
"Razgovarali smo naširoko o problemu migracija, uz razumevanje da je Panama tranzitna tačka", rekao je Mulino posle sastanka s Rubiom.
Prva stanica latinoameričke turneje
Panama je prva zemlja koju je Rubio posetio u okviru svog prvog puta u inostranstva na funkciji državnog sekretara tokom koje će obići Centralnu Ameriku i Karibe dok nastoji da preusmeri fokus američke diplomatije na zapadnu hemisferu – delom da traži pomoć u zaustavljanju migracije ka južnoj granici SAD.
Poseta takođe odražava želju Vašingtona da se suprotstavi rastu diplomatskog uticaja Kine u Latinskoj Americi.
Tramp je po povratku na funkciju zapretio da će preuzeti kontrolu nad Panamskim kanalom – koji su izgradile SAD početkom 20. veka i predale Panami prema ugovoru iz 1977. godine – tvrdeći da kanalom upravlja Kina.
Kina je navela da nema ulogu u upravljanju kanalom i da poštuje suverenitet Paname nad plovnim putem.
Kanalom upravlja Uprava za Panamski kanal, autonomna agencija koju nadgleda vlada Paname.
Posle Trampove pretnje da će vratiti kanal, Panama je pokrenula reviziju hongkonške kompanije Si kej Hatčinson holdings (CK Hutchison Holdings), koja upravlja lukama na ulazima u kanal s Atlantika i Pacifika.
Rubio, koji je tokom karijere u Senatu držao čvrst stav prema Pekingu, rekao je prošle nedelje da bi Kina mogla da iskoristi luke za zatvaranje kanala, vitalnog puta za američke brodove, u slučaju sukoba između Pekinga i Vašingtona.
Tema migracija je takođe bila na dnevnom redu sastanka u Panami, koja sarađuje sa SAD na sprečavanju migracije rutom koja ide preko granice Paname s Kolumbijom koju koriste trgovci ljudima i krijumčari droge.
Rubio je naložio Stejt departmentu da pitanja migracija stavi u centar diplomatije sa zemljama u regionu. Zvaničnici su rekli da će Rubio iskoristiti turneju da olakša prihvatanje aviona za deportaciju migranata u zemlje regiona.