Dostupni linkovi

Dvoje astronauta NASA u svemiru do februara, vraćaju se SpaceX-om umesto Boeingom


Astronauti NASA-e Bač Vilmore i Sani Vilijams (u plavim odelima) 6. juna 2024. po dolasku na Međunarodnu svemirsku stanicu gde će na umesto nedelju dana biti osam mesci.
Astronauti NASA-e Bač Vilmore i Sani Vilijams (u plavim odelima) 6. juna 2024. po dolasku na Međunarodnu svemirsku stanicu gde će na umesto nedelju dana biti osam mesci.

Dvoje NASA-inih astronauta koji su u junu odleteli na Međunarodnu svemirsku stanicu u Boingovoj (Boeing) problematičnoj kapsuli Starlajner (Starliner) moraće da se vrate na Zemlju Spejseksovom (SpaceX) letelicom početkom sledeće godine, izjavio je u subotu šef NASA-e Bil Nelson (Bill).

Probni let veterana NASA-e Bača Vilmora (Butch Vilmore) i Suni Vilijams (Suni Williams) koji je trebalo da traje nedelju dana, sada će izgleda trajati više od osam meseci, pošto NASA smatra da su problemi sa Starlajnerovim pogonskim sistemom previše rizični da bi mogli da vrate svoju prvu posadu kući.

Iskusni piloti zaglavljeni su na Međunarodnoj svemirskoj stanici od početka juna. Niz kvarova na potisniku i curenja helijuma u novoj kapsuli obeležili su njihov put do svemirske stanice.

Boing se nadao da će probna misija Starlajnera nadomestiti godina razvojnih problema i prekoračenja budžeta od preko 1,6 milijardi dolara od 2016. Međutim, NASA se odlučila da astronaute umesto Boinga na zemlju vrati Spejseks, najveći rival u svemiru te kompanije.

Dvoje astronauta bi, prema očekivanjima, trebalo da se vrate na Zemlju u februaru 2025. na Spejseksovom svemirskom brodu Kru dragon (Crew Dragon) koji treba da bude lansiran sledećeg meseca u okviru redovne misije rotacije astronauta. Dva od četiri sedišta za astronauta ne Kru dregon biće prazna za Vilmora i Vilijams.

Starlajner će pokušati da se vrati s Međunarodne svemirske stanice na Zemlju bez posade.

Boing se godinama mučio da razvije Starliner, kapsulu koja je dizajnirana da se nadmeće s Kru dragonom kao američka opcija za slanje astronauta u Zemljinu orbitu.

Starlajner je imao neuspešan test 2019. za lansiranje na Međunarodnu svemirsku stanicu bez posade, ali je uspeo novom pokušaju 2022, mada je opet bilo problema s potisnikom. Junski let s prvom posadom bio je potreban da bi NASA mogla da sertifikuje kapsulu za rutinske letove, što je sad dovedeno u pitanje.

Otkako je Starlajner pristao na Međunarodnu svemirsku stanicu u junu, Boing se trudio da istraži šta je uzrokovalo kvarove u potisniku i curenje helijuma. Kompanija je organizovala testove i simulacije na Zemlji kako bi prikupila podatke koje je koristila da bi pokušala da ubedi zvaničnike NASA-e da je Starlajner bezbedan da vrati posadu kući.

Rezultati testova su, međutim, pokrenuli teža inženjerska pitanja i na kraju nisu uspeli da ublaže zabrinutost zvaničnika NASA-e o sposobnosti Starlajnera da se vrati sa posadom – što je najsloženiji deo probne misije.

Izvori: Reuters, AP
XS
SM
MD
LG