Regrutacija muškaraca u Rusiji za rat u Ukrajini uveliko se povećala u mnogim oblastima te zemlje, uz rekordno visoke bonuse za prijavu i druge podsticaje.
U sibirskim oblastima poput Irkutsk i Novosibirsk, lokalne vlasti "agresivno" nude ugovore potencijalnim dobrovoljcima, a bonusi za prijavu u nekim slučajevima premašuju prosječne godišnje plate, prema izjavama regruta i zvaničnim reklamnim kampanjama.
Sergej, koji je zamolio da se ne koristi njegovo pravo ime i da se ne navodi njegov grad iz oblasti Irkutsk, rekao je da su ga, kada se pojavio u regrutni centar, odmah odveli u sobu i dali mu brošuru s "velikom crvenom cifrom" na prednjoj strani: 1,4 miliona rubalja (16.700 dolara).
"To je navodno ono što ti plate da ideš da umreš. Ili da ubiješ. Zavisi kako se završi, valjda," rekao je za Siberia.Realities Radija Slobodna Evropa.
Ruske vlasti nisu objavile zvanične brojke o žrtvama još od 2022. godine, ali u zapadnim procjenama se navodi da je više od 790.000 ruskih vojnika ubijeno ili ranjeno od početka invazije punog obima u februaru 2022.
Većina tih žrtava rezultat je taktike koje ruski komandanti koriste na bojištu: pješački juriši na prve linije, ponekad pješice, ponekad na motorima, s ciljem da se savlada ukrajinska odbrana.
Izuzetno visoke plate i beneficije
Kako bi nadomjestili gubitke u ljudstvu, vlasti se u velikoj mjeri oslanjaju na izuzetno visoke plate i beneficije kako bi privukli dobrovoljce za borbu u Ukrajini. Bonusi za prijavu obično su kombinacija federalnih i lokalnih plata.
Vlasti u Moskvi vrše pritisak na lidere oblasti da ispune kvote za nove dobrovoljce.
U Iskitimu, gradu blizu Novosibirska, žena koja je navela da se zove Galina rekla je da je posjetila lokalni regrutni centar u ime svog nećaka, koga su prethodno odbili zbog zdravstvenih razloga.
Kaže da ju je regruter nagovarao da nećaka lično dovede u centar, a ne samo da mu ponese brošure.
"Rekla sam mu da ću razmisliti", kazala je. "Uzimanju svakoga redom."
'Možeš da pogineš već u prvoj sedmici'
Galina kaže da regrutni centri nude bonuse od 1,2 miliona rubalja (oko 14.300 dolara), ali i mjesečnu isplatu za borbu u ratu, koja počinje od 210.000 rubalja (oko 2.500 dolara).
"Onda samo nastavljaju da dodaju cifre, pokušavajući da zvuči tako dobro kao što je zvučalo krajem 2024.", ističe. "Bez obzira na to što možeš poginuti već u prvoj sedmici."
Priča da su na dan njene posjete regrutnom centru bila još dvojica muškaraca. Jedan je tražio potvrdu o rođaku "nestalom u akciji", a drugi smrtovnicu za svog 24-godišnjeg sina kako bi mogao tražiti naknadu za smrt, ali nije imao potrebne dokaze.
"Rekao mi je: 'Naravno da tugujemo za našim sinom. Nije nam ostavio unuke'", priča Galina. "'Ali sad možemo srediti kuću i kupiti novi auto'", dodao je.
"Toliko vrijedi život - čak i njegove vlastite porodice. Ne znam, možda je samo pokušavao da opravda ono što se dogodilo. Možda je to jedini način da prebrodi bol", ističe Galina.
Neki stručnjaci ističu stalno povećanje bonusa, plata i beneficija kao dokaz da vlasti imaju poteškoće da privuku dovoljan broj regruta da bi nastavili rat.
U Jekaterinburgu, velikom gradu u Uralu, žena po imenu Aleksandra posjetila je nedavno lokalni regrutni centar i vidjela muškarca koji je djelovao kao da ima blizu 60 godina kako je upućen na ljekarski pregled.
"Rekao je da su mu kazali da je to 'samo formalnost'", riječi su Aleksandre.
Njen rođak, kojeg nije imenovala, imao je srčanih problema i nedavno je bio hospitalizovan u psihijatrijskoj ustanovi.
"Rekli su da to nije problem. I podsjetili me na bonuse koji su najavljeni sredinom marta", rekla je. "Imala sam osjećaj kao da imaju zeleno svjetlo da uzimaju bukvalno svakoga."
"Pitala sam ih: 'Stvarno ima ljudi koji se prijavljuju?'", ispričala je za Radio Slobodna Evropa. Regruter joj je odgovorio: "'Da, prijave idu dobro, pogotovo nakon što su povećali isplate za dva i po puta.'"