Sjedinjene Američke Države saopštile su u ponedeljak da ne očekuju promenu politike Irana pošto su birači u toj zemlji izabrali reformskog kandidata Masuda Pezeškijana.
"Ne očekujemo da će ovi izbori dovesti do fundamentalne promene u iranskom pravcu ili njegovoj politici", rekao je novinarima portparol Stejt departmenta Metju Miler (Matthew Miller).
Miler je rekao da se očekivuje da će vrhovni vođa ajatolah Ali Hamnei imati glavnu reč u Iranu, protivniku SAD od Islamske revolucije 1979. godine.
"Očigledno, ako bi novi predsednik imao ovlašćenja da preduzme korake za suzbijanje iranskog nuklearnog programa, za zaustavljanje finansiranja terorizma, za zaustavljanje destabilizujućih aktivnosti u regionu, to bi bili koraci koje bismo pozdravili", rekao je Miler.
"Ali, suvišno je reći da nemamo nikakva očekivanja da će to verovatno uslediti", dodao je on.
Upitan da li su SAD makar spremne da ponovo otvore diplomatski dijalog s Iranom posle izbora Pezeškijana, Miler je rekao: "Uvek smo govorili da je diplomatija najefikasniji način da se postigne efikasno, održivo rešenje u pogledu iranskog nuklearnog programa".
S druge strane, portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džon Kirbi (John Kirby), upitan da li su SAD spremne da nastave nuklearne pregovore sa Iranom, rekao je odlučno: "Ne".
"Videćemo šta on želi da uradi, ali ne očekujemo nikakve promene u ponašanju Irana", rekao je Kirbi.
Predsednik Džo Bajden (Joe Biden) preuzeo je dužnost 2021. godine u nadi da će se vratiti nuklearnom sporazumu sa Iranom iz 2015. o kojem je pregovarao bivši predsednik Barak Obama (Barrack) i koji je poništio njegov naslednik Donald Tramp (Trump) koji je Iranu uveo opsežne sankcije.
Pregovori, koji su se vodili preko Evropske unije, delimično su prekinuti zbog spora oko toga u kojoj meri će SAD ukinuti sankcije Iranu.
Odnosi su se dodatno pogoršali od napada Hamasa, kojeg SAD i EU smatraju terorističkom organizacijom a koji ima podršku Irana, na Izrael 7. oktobra.