Predstavnici tri od četiri reprezentativna sindikata u obrazovanju i ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović potpisali su u četvrtak u Vladi Srbije Poseban kolektivni ugovor za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika.
Time je, piše Radio-televizija Srbije (RTS), uveden moratorijum na štrajk.
Predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Dobrivoje Marjanović rekao je da je taj ugovor možda i najbolji potpisan u obrazovanju, i da će sve dok država bude poštovala svoju reč poštovati i sindikati.
On je naveo da će štrajk zvanično verovatno prekinuti u aprilu, kao i da se u školama dešava jedan proces gde se zaposleni u samoorganizuju.
Deo škola u Srbiji je i 28. januara nastavio protest obustavom rada ili skraćenjem časova na 30 minuta - u znak podrške studentima i zbog nezadovoljstva dogovorom koji su reprezentativni prosvetni sindikati postigli sa Vladom Srbije o povećanju plata za zaposlene u školama.
Poseban kolektivni ugovor, koji će važiti do marta 2028. godine, potpisali su predstavnici Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije "Nezavisnost", Sindikata obrazovanja Srbije i Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, prenosi Beta.
Četvrti reprezentativni sindikat - Sindikat radnika u prosveti Srbije, nije potpisao Poseban kolektivni ugovor.
Đukić Dejanović je navela da će potpisivanjem ugovora doći do stimulacije onih koji su imali dilemu kakav materijalni status će imati zaposleni u školama.
"Sadržaj protokola iz oktobra 2023. godine ovim potpisivanjem pokazao je da su svi elementi tog sadržaja realizovani i da su Vlada i predstavnici reprezentativnih sindikata našli zajednički jezik o materijalnom položaju u osnovnim i srednjim školama", ocenila je ministarka.
Rekla je da su sporne odredbe našle svoja rešenja i to na način da se izjednači najviša plata u prosveti onih koji imaju sedmi stepen obrazovanja sa prosečnom platom, da se materijalna davanja realizuju kod zaposlenih koji boluju od ozbiljnih bolesti, onih koji su u stanju invaliditeta, kao i da se nizom finansijskih davanja obezbedi bolji materijalni položaj zaposlenih u prosveti.
Ministarka je navela i da u ovom momentu 94 odsto škola u Srbiji radi, a da od tog broja 65 odsto škola radi sa časovima od 45 minuta.
"Kada govorimo o radu škola, to su i one škole koje rade 30 minuta u skladu sa zakonom o štrajku. U potpunoj blokadi je 4 do 6 odsto škola", dodala je ona.
Predsednik Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije "Nezavisnost" Srđan Slović kazao je da su tim ugovorom dobili dosta novina i poboljšanja, te da je njime ispravljeno sve ono što su u prethodnom ugovoru smatrali da nije dobro.
"Išli smo korak po korak napred, posebno bih pomenuo da smo uveli po prvi put sistemsko uređenje plata, a to je bio i jedan od naših štrajkačkih zahteva, imamo poboljšanja od solidarnih pomoći, posebnog uvažavanja kolega sa malignim bolestima", ocenio je Slović.
Dodao je da je ugovor funkcionalan i da daje zaposlenima puno prava.
Predsednica Sindikata obrazovanja Srbije Valentina Ilić rekla je da su kroz taj ugovor dobili mnogo benefita u odnosu na prethodni period, navodeći da su se za to borili godinama.
"Ostaje nam da vidimo šta ćemo sa povećanjem plata ljudi koji su ispod sedmog stepena. Mi smo ovim ugovorom dobili i više nego što smo tražili i to je cilj svih pregovora", ocenila je Ilić.
Kako je rekla, postignut je značajan dogovor i pre svega sindikat obrazovanja i ostala tri sindikata je stavio moratorijum na štrajk.
Ona je potvrdila i da će tim ugovorom članovi sindikata dobiti 50 odsto veće jubilarne nagrade u odnosu na one koji nisu, kao i veće otpremnine.
"Benefiti za članove sindikata su nešto što je u sindikatima u Evropi prirodno. Članovi od svojih plata odvajaju jedan odsto za svoje članarine. Imali smo mnogo pitanja od zaposlenih na šta ide taj novac", rekla je ona.
Obustave nastave u brojnim srednjim i osnovnim školama počele su pred kraj prvog polugodišta, u decembru 2024, zbog čega je Ministarstvo odlučilo da ranije prekine polugodište i proglasi početak raspusta.
Obustave su nastavljene i sa početkom drugog polugodišta, 20. januara.
Ministarstvo prosvete naložilo je direktorima osnovnih i srednjih škola da se prilikom obračuna januarske plate one umanje zaposlenima koji su učestvovali u štrajku, što je izazvalo protivljenje i nezadovoljstvo kod prosvetara.