Rusko-američka državljanka Ksenija Karelina, koja je bila zatvorena u Rusiji zbog donacije od 51 dolara američkoj humanitarnoj organizaciji za pomoć Ukrajini, stigla je nazad u Sjedinjene Države nakon što je razmjenjena za Arthura Petrova, dvojnog njemačko-ruskog državljanina koji je navodno izvozio osjetljivu mikroelektroniku.
Američki državni sekretar Marco Rubio potvrdio je oslobađanje u objavi na društvenim mrežama 10. aprila, zahvalivši predsjedniku Donaldu Trumpu za oslobađanje Ksenije Kareline. Ruska sigurnosna služba, FSB, potvrdila je da je Petrov ruski državljanin oslobođen u razmjeni.
Ovo je druga razmjena zatvorenika između Washingtona i Moskve otkako je Trump preuzeo dužnost u januaru.
Avion koji je prevozio Kseniju Karelina sletio je oko 23 sata po lokalnom vremenu u Joint Base Andrews izvan Washingtona, gdje ju je dočekao njen zaručnik.
Karelina, 33-godišnja bivša balerina, preselila se u Sjedinjene Države 2015. godine i dobila američko državljanstvo 2021. godine.
Njen advokat, Mihail Mušailov, potvrdio je oslobađanje svoje klijentice, rekavši da se razmjena dogodila u Abu Dabiju. Trump je također komentarisao.
"Oslobodili su mladu balerinu i sada je vani, i to je dobro. Dakle, cijenimo to", rekao je Trump, dodajući da je oslobađanje uslijedilo nakon razgovora s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
Karelinu je prošle godine ruski sud u Jekaterinburgu proglasio krivom za izdaju jer je početkom 2022. prebacila novac američkoj neprofitnoj organizaciji Razom za Ukrajinu koja pruža medicinsku i humanitarnu pomoć.
Dora Chomiak, izvršna direktorica Razom za Ukrajinu, izjavila je da je grupa "presretna" zbog oslobađanja Kareline, ali je oštro kritikovala Rusiju zbog njenog pritvaranja.
"Slučaj protiv Ksenije Kareline bio je farsa od trenutka njenog pritvaranja", rekla je Chomiak. "Mirno demonstriranje solidarnosti s narodom Ukrajine nije zločin. Vladimir Putin ju je zatvorio zbog protesta protiv ruske invazije i navodne donacije za ublažavanje patnji Ukrajinaca."
"Nepravedno je bila zatvorena više od godinu dana zbog ostvarivanja istih sloboda koje svaki američki građanin ima, i za koje se svi Ukrajinci bore da ih sačuvaju", dodala je u izjavi.
Petrov, koji ima 34 godine, uhapšen je 2023. godine na Kipru na zahtjev Sjedinjenih Država.
Američko Ministarstvo pravde tvrdilo je da je Petrov učestvovao "u shemi nabavke mikroelektronike iz SAD-a za proizvođače koji opskrbljuju rusku vojsku oružjem i drugom opremom".
Wall Street Journal citirao je neimenovanog zvaničnika CIA-e koji je rekao da je direktor CIA-e John Ratcliffe vodio pregovore za razmjenu, koja je posredovana od strane Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Ratcliffe je pohvalio "službenike CIA-e koji su neumorno radili na podršci ovom naporu". CIA je također naglasila da "razmjena pokazuje važnost održavanja otvorenih linija komunikacije s Rusijom, uprkos dubokim izazovima u našim bilateralnim odnosima".
Abu Dabi je bio mjesto još jedne razmjene zatvorenika između Rusije i Sjedinjenih Država. U decembru 2022. godine, američka košarkaška zvijezda Brittney Griner zamijenjena je za ruskog trgovca oružjem Viktora Bouta.
Ujedinjeni Arapski Emirati također su bili posrednici u razmjenama zatvorenika između Rusije i Ukrajine.
Rusija i Sjedinjene Države izvršile su razmjenu zatvorenika dok su delegacije iz obje zemlje stigle u Istanbul na razgovore o normalizaciji rada svojih diplomatskih misija.
U februaru su Sjedinjene Države oslobodile poznatog ruskog cyber-kriminalca Aleksandra Vinnika u zamjenu za američkog učitelja Marca Fogela.
Karelina, Fogel i drugi su među sve većim brojem Amerikanaca uhapšenih u Rusiji posljednjih godina dok su se tenzije između Moskve i Washingtona pojačavale zbog rata u Ukrajini.