Desetine ljudi protestovale su u Prištini 8. marta na Međunarodni dan žena, tražeći više prava, jednakost i pravdu za žene.
Oni su u podne krenuli od Trga Zahir Pajaziti do Trga Skenderbeg u u glavnom gradu, uz moto "Marširamo jedni za druge".
Tokom marša, koji je organizovao kolektiv "Marširamo, mi ne slavimo", demonstranti su držali transparente sa natpisima "Danas marširamo, svaki dan se borimo", "Jednaka plata, za jednak rad" i "Žena, život, sloboda".
Žene na Kosovu i dalje se suočavaju sa izazovima na poslu, imovinskim sporovima i nasiljem u porodici.
Preko 80 odsto žena na Kosovu nije na tržištu rada, prema podacima Kosovske agencije za statistiku (KAS). Podaci pokazuju da su muškarci zaposleni u značajno većem procentu od žena.
Takođe, muškarci nasljeđuju imovinu i bogatstvo od svojih porodica, što im olakšava ulaganje kako bi kasnije povećali svoje bogatstvo. Prema statistikama Kosovske katastarske agencije, čak ni petina imovine na Kosovu nije u vlasništvu žena.
U međuvremenu, prema procjenama Ujedinjenih naroda, svaka treća žena u svijetu doživi nasilje, dok svakih 10 minuta bude ubijena jedna žena. Situacija nije dobra ni u zemljama u kojima postoje pravni okviri i sistemi zaštite.
Na Kosovu, podaci policije pokazuju da je prošle godine povećan broj prijavljenih slučajeva nasilja u porodici u odnosu na 2023. U 2024. godini bilo je 2.959 slučajeva, dok je u 2023. godini bilo 2.460 slučajeva.
U velikoj većini njih žrtve su žene.
Od 2010. godine, međutim, na Kosovu je ubijeno oko 60 žena - od kojih dve prošle godine. U većini slučajeva počinioci ovih krivičnih djela bili su supružnici ili bivši supružnici.
Prema organizacijama koje se bave ženskim pravima, pravosudni sistem na Kosovu šalje ženama "hrabrujuće" poruke, kako kažu, "blage kazne".